На ринку будівельних матеріалів України значно подорожчала покрівля. Основна причина цього — війна, яку росія розв’язала на українській території у кінці лютого 2022 року. Плюс на світовому ринку зараз дефіцит рулонної сталі з полімерним покриттям. На сьогодні ціна покрівельних матеріалів продовжує рости. Проаналізуймо інформацію по трьох видах матеріалів — металочерепиці, фальцевій покрівлі та профнастилу, що виготовляються з однієї сировини — рулонної сталі. Вони найбільш затребувані в будівництві покрівель.
Як зростала ціна металочерепиці в 2022 році?
Коли в лютому цього року почалось повномасштабне вторгнення росії, на складах залишалися мінімальні запаси рулонної сталі. Чому? Причина в сезонності. Металочерепиця — матеріал, затребуваний в основному літом і восени. Під кінець року запаси рулонної сталі, яка йде на виготовлення металочерепиці, вичерпуються. Основні постачальники сталі — це країни Азії: Китай, Південна Корея та Індія. Більше половини реалізованої продукції припадає саме на них. У листопаді кожного року Україна укладає договори на нове постачання рулонної сталі з кожною із перерахованих країн і оплачує товар. В лютому наступного року матеріал морем доставляється в Україну, відправляється на заводи і з нього роблять металочерепицю.
В 2022 році логістика порушилася. З 24 лютого сталь, що прямувала до Одеси в порти, не дійшла до пункту призначення. Кораблі мусили пливти до Туреччини, яка тимчасово стала перевалочним пунктом. Звідти сталь вантажили на автівки і доставляли сухопутними шляхами в Україну. Що отримали в результаті? По-перше, затримку доставки. По-друге, додаткові витрати на пальне. По-третє, ціна доставки виросла, бо збільшилася вартість пального. Ці три фактори призвели до подорожчання всіх матеріалів з рулонної сталі, тому ціна металочерепиці збільшилася. Порівняймо у відсотках: у серпні 2022 року ціна металочерепиці виросла на 40% порівняно з довоєнними місяцями. А відносно ковідного 2020 року вартість металочерепиці збільшилася аж на три рази.
Ріст ціни на профнастил в Україні
Ситуація з профнастилом повторюється на 100%. Причини росту його вартості ті ж самі, що й у металочерепиці. Статистика завода “Модуль” свідчить: попит на профнастил упав приблизно втричі. Падіння було б ще більшим. Його зупинив той фактор, що мешканцям звільнених від російських загарбників міст і сіл потрібно терміново ремонтувати покрівлі своїх будинків. Адже зима 2023 року не чекатиме… Через це ринок профнастилу й тримається, що, безумовно, радує.
Нараз ціна профнастилу зросла на 40% і трохи більше. Не забуваймо про ще один фактор — підвищення курсу долара відносно гривні практично кожного місяця. Від нього й залежатиме, чи підвищиться ціна на профнастил, чи знизиться.
Підвищення ціни на фальцеву покрівлю
На ринку будівельних матеріалів України росте вартість фальцевої покрівлі. На цю обставину впливають ті ж самі чинники, що й на металочерепицю та профнастил. Логістика рулонної сталі з азійських країн, що постачають в Україну цей матеріал, виросла; сама сталь на світовому ринку стала дефіцитною; курс гривні на валютному ринку нестабільний.
Підбиваючи підсумки, скажемо: у цьому році вартість будівельних матеріалів продовжить рости. Єдине, що зупинить ріст, — перемога України у війні з росією. В результаті цього поновляться втрачені логістичні ланцюги, а гривня припинить падіння на ринку валют. Тому вірмо в ЗСУ та працюймо далі.