Ортофосфорна кислота харчова відноситься до неорганічних сполук. На вигляд – це безбарвні тверді гігроскопічні кристали з кислуватим смаком. При температурі вище 42 C речовина переходить в в'язку рідину. Зазвичай даним хімічним реактивом називають сиропообразну рідину без кольору і запаху - 85% водний розчин. Речовина добре розчиняється в воді і в багатьох розчинниках (етиловий спітр). Отримують такий реактив з фосфору (іноді з додаванням сірчаної кислоти або води) з використанням спеціальних приладів і лабораторного обладнання.

Дана речовина відноситься до слабких кислот, тому їй не властиві відновлювальні або окислювальні властивості.

Застосування

Унікальна хіміко-фізична формула складу дозволила Ортофосфорній кіслоті знайти застосування в наступних областях промисловості:

  • авіаційна (компонент в складі гідрорідин);
  • побуті (складова багатьох миючих засобів проти іржі та утворення корозії, накипу);
  • харчова (харчова добавка E338 - регулятор кислотності в газованих напоях, молочних і ковбасних продуктах, хлібобулочних виробах);
  • деревообробна (при обробці деревини робить її негорючою, при виробництві негорючих фарб);
  • медицина (профілактичний засіб при сечокам'яній хворобі і підвищеному pH шлунка);
  • хімічна;
  • електрична (як флюс при пайці);
  • молекулярна біологія;
  • сільське господарство (компонент фосфатів для кормів і мінеральних добрив).

Як і більшість хімреактивів ортофосфорна кислота широко застосовується в стоматології і фармацевтиці.

Стоматологія

Ортофосфорна кислота досить часто застосовує для очищення дентину або зубної емалі перед пломбуванням. Але така процедура небезпечна, так як дуже складно проконтролювати ступінь діменералізаціі (вимивання мінімальних речовин) з емалі та дентину. Крім того, не завжди вдається видалити всю орто-фосфорну кислоту після її нанесення на поверхню.

Ортофосфорна кислота входить до складу деяких відбілювачів для зубів.

Небезпека для організму

Незважаючи на те, що харчова добавка, яка містить даний компонент, є нешкідливою і дозволена до застосування в багатьох країнах світу, в результаті багатьох наукових досліджень було встановлено її негативний вплив на організм. Наприклад: споживання напоїв, що містять орто-фосфорну кислоту, може стати причиною виникнення карієсу, так як дане кислотне з'єднання «розчиняє» зубну емаль, а цукор, що входить до складу напоїв, є сприятливим середовищем для розвитку і розмноження бактерій.