Звичаї накривати триповерхові столи вдома відходять у минуле, як і виснажливе триденне приготування до свят. Досвід декількох поколінь переконливо доводить: почуватися піднесено після такої праці просто неможливо. На допомогу приходить страва, яку обожнюють італійці і вже стигли полюбити українці. Для гурманів цілодобово доступна швидка доставка піци у Lа П'ЄЦ: https://lapiec-pizza.lt.ua/.
Лідер родинної доставки-2020
Як свідчать статистичні дані, національну італійську випічку було визнано лідером доставки серед продуктів за підсумками першого півріччя 2020 року. Такі ж позиції духмяна піца утримує і нині, адже карантинні обмеження тривають. Любов наших співвітчизників до продукту пояснити легко: його різновиди дозволяють задовольнити смаки найвибагливіших гурманів вашої родини. Виробники пропонують м’ясні і сирні начинки, а також - рибні, грибні, солодкі: https://lapiec-pizza.lt.ua/ Останній варіант особливо подобається дітям та підліткам.
Мама, яка слідкує за калорійністю спожитої їжі, може врахувати обсяг калорій онлайн. На сайті представлена інформація про енергетичну цінність кожного виду продукту.
Задоволеною буде і бабуся-вегетаріанка, оскільки Маргарита — ідеальний варіант для неї. Татусю неодмінно сподобається щось з шинкою чи копченостями. Якщо ж він любитель гостренького, то теж зможе себе потішити оригінальною випічкою під холодне пиво. Багатолика піца — страва сімейна та універсальна. А ще ситна, апетитна, колоритна.
Все більше українських виробників пропонують покупцям послугу безконтактної доставки. Отже, до мінімуму зводяться усі епідеміологічні ризики. Ви просто обираєте, телефонуєте, чекаєте і …смакуєте. Побалувати себе можна і салатиками або соками до основного продукту. В ваш дім швидко доставлять усе обране на сайті.
Italiano Pizza: історія тріумфу
Філологи кажуть, що назва італійської смакоти — «pizza» схожа на два слова. Перше — piatto, що означає тарілка. Друге — piazza перекладається як площа. І справді піца візуально сприймається як декорована тарілка. Та вона спочатку була дещо іншою. Далекою її прародичкою був такий собі сендвіч з хліба з овочами і м’ясом. Його споживали римські легіонери.
Першу справжню неапольську піцерію, де харчувались простолюдини, якось інкогніто відвідав король Фердинанд I. Розмаїттям смакоти, котру споживають звичайні італійці, він був шокований. Правда, спроби запровадити вживання круглого коржа з соусом і сиром при королівському дворі не вдавались. Для королеви то була страва плебеїв. А його нащадок Фердинанд II, як славетний гурман, таки домігся цього. Дамам він представив страву, як королівську, завдяки особливому оформленню і подачі. Замінили також спосіб приготування тіста. Звичайні люди замішували його ногами, а для харчування королівської знаті то було вкрай не припустимо…
Сьогодні італійці смакують понад 2000 різновидів національної страви, кілька десятків з яких знають українці. В яскравій та запашній піці закладена мудрість: насититися окремим компонентами блюда навряд чи вдасться, а от зібраними разом і запеченими — завжди! Саме тому італійці називають піцу пирогом дружби. Сьогодні ця легендарна страва стає окрасою українських столів та допомагає створити святковий настрій у будь-який день.