Піала – невелика чашка без ручки. Найчастіше з неї п'ють чай, рідше – використовують замість тарілки і для зберігання продуктів. Це традиційний елемент культури азіатських, східних і середньоєвропейських народів.

З часів появи піала змінювалася як зовні, так і завдяки матеріалу, з якого її робили. Сучасні зразки з Китаю і Японії – справжній витвір мистецтва. Інші народності, наприклад, буряти, цінують в піалі не красу, а насамперед зручність і міцність. Для нас, європейців, такий посуд вважається екзотикою.

Як з'явилася піала

Згідно зі згадками, піала з'явилася в першому тисячолітті до нашої ери. Тоді посуд робили тільки з натуральних матеріалів, найчастіше гончарної глини. Піали були міцними і грубими.

З появою фарфору, в VI столітті, змінилася і піала – стала витонченою і тонкою. Вона перетворилася на традиційний предмет китайської чайної церемонії. Дозволяла пити чай маленькими ковтками і допомагала медитації.

Секрет виготовлення фарфору китайці довго тримали в таємниці. Тому виготовляти порцеляновий посуд у Японії почали тільки в XVI столітті, а до європейців технологія дійшла тільки до XVIII століття.

Матеріали для виготовлення піали

Головна відмінність піали – широка форма. Так чай остигає швидше і можна пити, не обпалюючись. Китайці і японці використовували її для чайних церемоній і цінували цей посуд за малу вагу. Вона легко вміщалася на долоні, не відволікаючи від думок і медитації.

Виготовляти піали з гончарної глини було не дуже зручно. З часом китайці замінили її на ісинську глазуровану – піали з цього матеріалу досі в ціні. Ісинська глина дозволяє створювати красивий і міцний посуд.

  • Порцелянові піали красиві, але крихкі. Це прекрасний варіант для колекціонерів і церемоніальних чаювань.
  • Рідше піали виготовляють зі скла. Цей матеріал не вбирає запахи, підходить для будь-якого чаю.
  • Кочові народи, наприклад, буряти і казахи, любили піали за міцність, тому робили їх з каменю і дерева. При переїздах посуд залишався неушкодженим. Крім того, піали без ручки зручно складати одна в іншу. Спеціально для подорожей придумали чохли «чину-кап».
  • Золото і срібло. Матеріал, з якого робили дорогі піали для забезпечених людей. Сьогодні, звичайно ж, рідкість.

Дерев'яні і кам'яні піали збереглися здебільшого в музеях та давніх колекціях. Якщо вам потрібна красива і практична піала, вибирайте керамічну або скляну. Цінителі чайних церемоній віддають перевагу посуду з ісинської глини, але ціна у неї вище. Звертайте увагу, щоб глина була без сколів і тріщин. На примірниках ручної роботи майстри часто ставлять авторське клеймо.

Щоб пити чай з піалою за всіма правилами китайської чайної церемонії, запасіться та іншим посудом. Знадобиться гайвань, чахай і чабань (чайна дошка).