Кухня В'єтнаму неповторна: вона сповнена екзотики, поєднує в собі кулінарні напрямки різних країн, і сьогодні зміцнює свої позиції. Вже понад 3 роки ресторан Kitaika пропоную своїм гостям, неймовірні страви цієї кухні.
Через протяжності кордонів і берегової лінії В'єтнам розділений на три регіони: північний з центром в місті Ханой, південний (Хошимін) і центральний (Хюе). Їх кухня відрізняється через кліматичних особливостей і впливу сусідніх країн.
Північна кухня найбільш традиційна. Саме тут з'явилося найвідоміше в'єтнамське блюдо - суп "фо бо", який можна заказати з доставкую додому на сайті https://kitaika.com.ua/.
На півночі строго стежать за дотриманням балансу «п'яти смаків»: солоного, кислого, гострого, солодкого й гіркого. Завдяки цьому принципу в'єтнамські страви можна назвати надто гострими або надто солоними, але їх смак гармонійний.
У південному регіоні відчувається вплив сусіднього з ним Таїланду. На півдні люблять готувати солодкі та кислі страви.
В цілому, в'єтнамська і тайська кухні дуже схожі: в обох країнах люблять смажений рис і локшину, а також використовують велику кількість морепродуктів і свіжих овочів.
Місто Хюе в центральній частині В'єтнаму раніше був столицею, де проживала королівська сім'я. У цьому регіоні кухня найбільш різноманітна і незвичайна. Адже для монархів готували вишукані страви і відповідно їх оформляли. Традиція естетичного оформлення страв прийшла з Японії, хоча взагалі це не так важливо для в'єтнамської кухні.
Що характерно для в'єтнамської кухні?
Багато страв готують зі свіжих овочів і фруктів. При смаженні використовуємо меншу кількість масла, ніж при приготуванні китайских страв, тому в'єтнамські страви на kitaika.com.ua не такі жирні.
Прянощі і трави також використовують, але не настільки активно, як в Китаї. Китайці додають в страви дуже багато різних спецій. В'єтнамська кухня використовує імбир, часник, перець чилі, чорний перець, червоний лук, кріп. Ще одна особливість кухні В'єтнаму - рибний соус «ниок мам» і рибна паста.
З напоїв користується попитом зелений чай, який росте у В'єтнамі, а також кава, трав'яні напої.
Деякі основи кулінарної філософії запозичили з китайської кухні, і один з таких принципів - дотримання балансу «інь і янь». Іншими словами, це гармонійне поєднання на перший погляд несумісних інгредієнтів.
Енергії «інь» і «янь» виражені в смаках: холодна жіноча «інь» відповідає за кислий, солодкий, гострий смак, а гаряча чоловіча «янь» - за солоний і гіркий. Наприклад, імбир - гарячий продукт з енергією «янь» добре поєднується з рибою, якої властива холодна енергія «інь».