Декілька днів тому відбулася презентація бренда так званої “Держави в смартфоні” - програми новоствореного міністерства цифрових трансформацій (Мінцифра). Під час цієї події, Олександр Борняков, заступник міністра Михайла Федорова, зробив заяву про те, що одним з пунктів плану по впровадженню даної програми є легалізація криптовалют - абсолютно нового виду електронних грошей, які з кожним роком набувають все більшої популярності в світі. 

Основною метою уряду є виведення бізнесу, що оперує цим видом грошей, з тіні та перенесення державних реєстрів на блокчейн: новітню технологію, яка лежить в основі практично кожної криптовалюти. 

Коротка довідка про криптовалюти та блокчейн

Мабуть, читачам доводилося чути, что крипта - це що на кшталт Kaszinó, але це зовсім не так. Наразі, найвідомішою, та найбільш впливовою криптовалютой з точки зору ринкової капіталізації та використання, є біткойн - цифрова валюта, створена в 2009 році особою, або групою осіб, справжня ідентичність котрого/котрих й досі залишається невідомою, під псевдонімом Сатоші Накамото. З того часу вже виникла надзвичайно велика кількість нових криптовалют, - наразі їх загальна кількість становить понад 5 тисяч, - але біткойн лишається домінуючою грошовою одиницею, загальна ринкова капіталізація якої становить понад 17 мільярдів доларів США. 

В основі біткойна, як, в принципі, і кожної криптовалюти лежить революційна за своєю суттю технологія під назвою “blockchain”, що в перекладі з англійської означає “ланцюжок блоків”. Кожен такий блок складається з даних щодо грошових транзакцій, контрактах, укладених всередині мережі, особистих даних, а також іншої інформації, що записується в криптографічній (зашифрованій) формі. 

Декілька таких блоків формують інформаційний ланцюжок, який, в свою чергу, утворює глобальну мережу ланцюжків, з яких складається унікальна база даних, що є абсолютно прозорою, тобто записані дані є доступними для всіх користувачів мережею. Крім цього, занесені дані неможливо змінити, підробити, стерти, або вплинути на них будь-яких іншим способом. Мережа є повністю децентралізованою: відсутній єдиний центр зберігання інформації, що робить її практично невразливою для хакерів. 

Криптовалюти - це винагорода, яку отримують так звані “майнери” - власники обчислювальних систем, що записують інформацію в блоки. Криптовалюта може використовуватися для миттєвого переказу коштів з мінімальною комісією, а замість персональних даних власник криптовалюти вказує лише публічних ключ, що є випадковим набором цифр та літер. 

Наразі в світі ще немає єдиної регуляторної політики стосовно криптовалют. Наприклад, в Японії вони є офіційно визнаним платіжним засобом, в той час як в Індії впроваджують закон про кримінальну відповідальність за зберігання та використання криптовалют. 

Яким є статус криптовалют в Україні 

На даний час криптовалюта не має жодного правового статусу в нашій державі. Це, фактично, означає, що вона не є чимось нелегальним, але й не підпадає під дію жодного закону. Це робить діяльність власників цифрових токенів дещо небезпечною, адже в разі вчинення неправомірних дій, вони не зможуть отримати належної допомоги. 

Для того, щоб виправити цю ситуацію, у Верхоній Раді була створена спеціальна міжфракційна група під назвою Blockchain4Ukraine, що працює над методами впровадження даної технології в державні структури. Це дозволить забезпечити безпрецедентний рівень прозорості всіх процесів у відповідних структурах, а також вивести Україну в світові лідери в сфері залучення інформаційних технологій в управління країною. Звичайно, блокчейн, та інші новації на рівні держави, - це менш цікаво, ніж Book of Ra, але потрібно усвідомити, що це є шляхом до більш “просунутої” України.