"Спектакль, який переріс у війну": свідки про захоплення Слов'янська у 2014 році

Фото - 6262

Захоплення Слов'янська 12 квітня 2014 року стало початком активної фази російської агресії на Донбасі.

Сайт міста Слов’янська 6262.com.ua багато часу присвятив пошуку свідчень про 84 дні окупації у різні роки своєї роботи. Сьогодні ми підготували для вас цитати свідків подій квітня 2014 року у Слов’янську. Ми переклали їх з мови оригіналу (російська) українською. 

Передумови захоплення

Захоплення Слов'янська не було спонтанною акцією. Проросійські настрої підігрівалися задовго до відомих всім подій.

Проросійські мітинги, зібрання і заклики — все це закінчилося захопленням Слов'янська і зміцненням проросійських сил на Донбасі.

"Подія 12 квітня для мене такою сильною несподіванкою і не була. Були мітинги, які організовували комуністи на чолі з Хмельовим тут, у центрі міста, і там, у районі вокзалу. До речі, скажу, що правоохоронні органи на це зовсім не звертали уваги, хоча вони закликали до державного перевороту. Я був присутній на цих двох мітингах" - Микола Тішаков. 

Ранок 12 квітня

Для більшості мешканців міста день 12 квітня почався зі звичайного суботнього ранку, але незабаром новина про захоплення адміністративних будівель облетіла все місто.

"Коли 12-го числа мені зателефонували вранці, чесно кажучи, я на годинник не глянув, але це був ранній ранок, може, близько 7 години. Зателефонував мені Марученко Олександр і сказав: 'Ти в курсі, що захоплюють міліцію?' Я далі його не слухав, кажу: 'Я зараз буду там'", — згадує один з очевидців - Микола Тішаков. 

"Я якраз під'їхав. На жаль, початок того, як зривали державну символіку, я не застав. Я бачив уже, як її від'єднували, знімали з фасаду. Але що мене здивувало найперше, коли я підійшов сюди, на це місце, то там на парапеті навпроти, де цей магазин стоїть, на парапеті і ось тут уже стояло десь людей чоловік 200. І більшість із них були з цими колорадськими стрічками, скандували 'Росія, Росія, Путін — молодець'".

Очевидці згадують хаос у місті

Ситуація швидко переросла в хаос, коли озброєні люди почали зводити барикади та захоплювати інші адміністративні будівлі.

"Вже були величезні барикади, величезна кількість людей рухалася, носили якісь мішки, цеглу, каміння. Стояли жінки з іконами, підкликали людей до себе: 'Підходьте, не соромтеся, не бійтеся'. І ходила величезна кількість озброєних людей у масках", — Олексій Юков.

Віктор Бутко:

"Чума вразила місто, і чутки — захопили міліцію. Вже ввечері ми з дружиною разом пройшлись туди, подивились на цей, ну, шалман просто, інакше не скажеш. Якісь люди бігають з автоматами, з пістолетами, всі в масках, якісь озабочені всі. Взагалі, це вдуматись — якийсь спектакль".

Координація та професіоналізм нападників

Ілюстрація до тексту. На фото тодішня меркиня Слов'янська Неля Штепа

Очевидці відзначають, що захоплення міста було добре скоординованою операцією за участю професійних військових.

"Серед нападників ходила Неля Ігорівна Штепа, в такій червоній куртці, щось розмовляла з ними, то заходила в відділення міліції, то виходила. Тут видно було, що це були військові спеціалісти. Ну, ось тут для картинки вони поставили якогось чоловіка з двостволкою, я, як мисливець, бачив, що це випуск ще давніх років", — Микола Тішаков.

"Тут була ще жінка невисока в світлому плащі, білява. І вони тут намагалися в натовпі пояснити, що це все нормально, це все жителі Слов'янська, незадоволені тим, що відбувається в місті".

Неля Штепа, тодішній мер міста, публічно заявляла:

"Я хочу, щоб ви знали, що це не якісь люди, які приїхали із Західної України. Як ми з вами сьогодні переживаємо, сьогодні це наші донбаські хлопці. І сьогодні я хочу... Нехай вони розмовляють, нехай вони добиваються. Я не хочу в нашому місті війни... Давайте просто стояти і спостерігати за тією ситуацією, яка є..."

Водночас, як згадував Микола Тішаков, поруч з нею стояв чоловік у цивільному, який закликав:

"Приносьте шини, приносьте мішки з піском, допомагайте нам робити тут пости".

Неля Штепа та її роль у подіях

За підтримку дій окупантів Неля Штепа досі під слідством

Неля Штепа — колишня міська голова Слов'янська, яка з 2014 року перебуває під слідством за звинуваченням у сепаратизмі та сприянні терористичній організації.

Наразі вона перебуває під слідством. Як відомо, у квітні 2014 року, під час захоплення Слов'янська бойовиками під проводом Ігоря Гіркіна (Стрєлкова), Штепа публічно підтримувала дії сепаратистів, закликала не чинити їм опору та просила президента рф ввести війська в Україну.

Судовий процес над Штепою триває з 2014 року — вже понад 10 років. За цей час справу розглядали в п'яти різних судах, її слухали 11 складів суддів. Процес неодноразово затягувався через зміну підсудності, воєнний стан, відводи суддів та інші причини.

Військова підготовка окупантів

Очевидці впевнені, що серед захоплювачів були професійні військові.

"Я бачив уже військових підготовлених людей. Ну, вони цього навіть не приховували. Ті військові терміни, які вони вимовляли : "плюс-мінус", "так точно" — було видно, що це не просто люди з вулиці", — Олексій Юков. 

Микола Тішаков:

"Зі сторони, звідти, з тієї сторони, з боку Рози Люксембург, раптом з'явилася колона. Ну, я не знаю, там було чоловік 40, може бути, колона людей. Вони були неозброєні, але були одягнені всі в захисний одяг. І без зброї йшли звідти. Попереду йшов їхній командир. Вони зайшли ось так по тротуару і зайшли у відділення міліції. Я тут чекав ще цілу годину, думаю, вийдуть вони звідти чи не вийдуть..."

"Почали звідти виходити вже озброєні. Я так підозрюю, що вони прийшли сюди, їх тут озброїли, і вони вже разом з тими, які захоплювали... Я тоді спробував порахувати, скільки людей було, але було важко, оскільки заходили-виходили. Я нарахував 37 осіб. Обличчя не було видно", — додає він.

Відсутність опору з боку влади

Особливо вражає очевидців те, що захоплення відбулося без жодного опору з боку правоохоронних органів.

"Коли ми відзняли всі ці матеріали, я довго очікував, що ось-ось зараз приїдуть сюди силові органи, чи то буде СБУ, може бути, або з області. Тут і Харків недалеко. У нас ситуація з рук виходить, і я простояв півтори години, знімав все це, але нічого цього не сталося", — згадував Микола Тішаков. 

"Це страхіття просто. Як суспільство могло до цього допустити? Допустити оцих козачків ростовських? Як могло допустити оту церкву російську фашистську? Міліцію здали, просто здали, відчинили двері, завели їх туди, все просто" — Віктор Бутко. 

Наслідки захоплення

В цей же день озброєні люди без будь-якого опору захопили будівлю СБУ та Слов'янську міську раду. Окупація міста тривала 84 дні. 5 липня українська армія увійшла в Слов'янськ, проросійські сили розповзлися на іншу частину Донецької області і принесли війну в Україну.

"Для деяких це здавалось якоюсь романтикою, чимось таким... Ну, для нас, пошуковців, які постійно стикаються із загиблими солдатами, для нас це відразу віщувало війну. Ми розуміли, що це будуть жертви, це... Ну, все просто так не буде, як у Криму, тому що тут люди починають між собою з'ясовувати стосунки, хто за яку сторону вибирає. І для нас відразу було зрозуміло, що це не пройде просто так", — Олексій Юков.

Сьогодні наше нескорене місто потерпає від російських обстрілів, втрачає своїх героїв, мирних громадян... Та попри все, таке ж незламне, як і тоді, у 2014-му.

Якщо вам сподобалася ця стаття, підтримайте автора!
Ваш донат — це спосіб сказати "дякую" за якісний контент. Навіть невеликий внесок допоможе нам створювати ще більше корисних матеріалів. Підтримайте незалежну журналістику!