Ліквідація МСЕК, допомога вчителям та платні медичні послуги. Що змінюється в Україні з 1 січня 2025 року

Колаж "Факти"

З 1 січня 2025 року в Україні набувають чинності низка змін, що вплинуть на різні аспекти життя громадян та діяльність бізнесу. 

Зміни стосуватимуться військових, вчителів, бізнес, але не тільки. Детальніше про те, чого очікувати з 1 січня українцям, читайте далі.

Оподаткування для ФОП

Від 1 січня 2025 року для фізичних осіб ставка військового збору за задекларованими доходами 2024 року залишається на рівні 1,5%, окрім доходів від операцій з майном та успадкованого майна, які оподатковуються за ставкою 5%. Так, з 1 січня 2025 року ставка збору для задекларованих доходів зросте до 5%.

Загалом, підписаний президентом закон передбачає:

  • скасування оподаткування заднім числом;
  • для платників єдиного податку військовий збір запроваджується від 1 січня 2025 року;
  • для доходів за результатами річного декларування за 2024 рік буде застосовуватися ставка 1,5% (крім операцій з майном, здійснених у грудні 2024 року);
  • надання пільг за військовим збором для ФОП на тимчасово окупованих територіях, ФОП військовослужбовців, ФОП на лікарняних та у відпустці за аналогією з єдиним податком;
  • скасування військового збору для е-резидентів;
  • можливість зарахування сплаченого ФОП військового збору в рахунок мінімального податкового зобов'язання та інші уточнювальні положення.

Медичні послуги

З 1 січня 2025 року в Україні запроваджуються платні медичні послуги для пацієнтів, які не підписали декларацію з сімейним лікарем. Це означає, що безкоштовні медичні послуги будуть доступні лише для тих, хто має укладену декларацію з лікарем первинної ланки.

У МОЗ пояснюють, що платними стануть послуги, які не входять до Програми медичних гарантій, які покриває держава:

  • звернення без направлення лікаря, за винятком випадків, коли направлення не вимагається
  • медичні послуги за договорами з юридичними особами
  • послуги в закладах сектору безпеки і оборони або Державного управління справами для пацієнтів, які не належать до прикріпленого контингенту

Крім того, пацієнти оплачуватимуть додаткові послуги:

  • надання медичної допомоги вдома за бажанням пацієнта, якщо це не зумовлено його медичним станом
  • можливість обрати лікаря для планової спеціалізованої допомоги
  • перебування в палатах із підвищеним рівнем комфорту за запитом пацієнта.

Ліквідація МСЕК

З 1 січня 2025 року буде повністю ліквідовано МСЕК, таке рішення ухвалила Верховна Рада у грудні. Замість цієї структури у кластерних і надкластерних лікарнях буде створено експертні комісії.

З 1 січня 2025 року відбудуться такі зміни, за інформацією МОЗ:

  • статус інвалідності буде засновано на сучасній концепції оцінювання повсякденного функціонування людини – тобто оцінювання впливу травми чи хвороби на повсякденну діяльність;
  • спроститься  шлях для пацієнта: з процесу виключено ЛКК, для певних обʼєктивних станів до оцінювання не треба чекати 120 днів лікарняного, направлення на дообстеження обмежені одним разом, окрім випадків із вагомими причинами;
  • буде встановлено обʼєктивні критерії направлення на оцінювання та критерії визначення заочних чи дистанційних засідань на основі переліку діагнозів та інтервенцій;
  • оцінювання стане більш фаховим та  доступним завдяки складу команд з лікарів-практиків у найпотужніших лікарнях, які будуть рівномірно розподілені по території України;
  • весь процес оцінювання фіксуватиметься в електронній системі, документи й дії будуть цифровізовані, система також обиратиме команди для справи відповідно до діагнозу та профілю команди. При цьому дані пацієнтів та лікарів будуть приховані одні від одного до дня засідання, що дозволить мінімізувати корупційні ризики;
  • буде сформовано Центр оцінювання для оскарження рішень, який складатиметься з медичних фахівців з різних закладів країни;
  • З 1 січня 2025 року документи для людей з безстроковим статусом інвалідності залишатимуться чинними. Для решти людей з інвалідністю, чий повторний огляд припадає на час впровадження нової системи, – термін повторного огляду подовжується на 6 місяців. Усі документи, виплати, пільги, соціальні послуги та відстрочки зберігаються.

Підписуйтеся на наші оновлення у Viber (новости Славянска)

Транзит російського газу

У 2025 році припиняється транзит російського газу через територію України, оскільки дія відповідного контракту завершується, і наша держава продовжувати його не планує, - пишуть Факти.

Водночас, як зауважили у нашому уряді, Україна на запит Єврокомісії готова здійснювати транзит будь-якого газу, крім російського.

"Угода про транзит газу закінчується 1 січня 2025 року, о 7:00 ранку фізично транзит буде перекрито, і відновлення транзиту стане можливим тільки, якщо на запит Європейської комісії ми будемо транспортувати нашою системою неросійський газ", – заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Доплати вчителям

Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про запровадження щомісячної доплати вчителям. З 1 січня 2025 року кожен педагог загальної середньої освіти отримуватиме додатково 1 000 гривень на місяць. З вересня ця сума зросте до 2 000 гривень.

За словами міністра освіти і науки Оксена Лісового, доплата буде нараховуватися всім учителям незалежно від стажу роботи чи місця розташування школи – у селі чи місті. Ці кошти не підлягають оподаткуванню, що робить ініціативу ще привабливішою для освітян.

Щоб отримати додаткові виплати, педагогам не потрібно виконувати жодних додаткових дій – нарахування здійснюватиметься автоматично.

Таке рішення покликане підтримати українських учителів і підвищити їхній соціальний статус.

Мобілізація

В Україні запроваджують автоматичне надання статусу учасника бойових дій

Відтепер отримання статусу учасника бойових дій (УБД) для військовослужбовців, які виконують бойові завдання, стане простішим і зручнішим. В Україні впроваджується система автоматичного присвоєння цього статусу, що позбавить захисників та захисниць необхідності подавати паперові документи та проходити тривалі етапи погоджень.

Після автоматичного надання статусу УБД військовослужбовці зможуть скористатися е-Посвідченням у застосунку «Дія». Це надасть їм доступ до всіх пільг і переваг, передбачених законодавством.

Електронний документ буде доступний у «Дії» вже з січня 2025 року, що значно спростить його використання в повсякденному житті.

Ця ініціатива є важливим кроком до цифровізації процесів та покращення умов для українських захисників і захисниць.

Тютюнові вироби

З початку року очікується підвищення акцизів на тютюнові вироби, що призведе до зростання цін на цигарки. Це є частиною державної політики щодо зменшення споживання тютюну серед населення.

Читайте також: Якою була найвища та найнижча температура у Слов’янську та на Донеччині взимку у різні роки