Житло для переселенців: де можуть жити ВПО, які виїжджають в евакуацію

Ілюстративна картинка з інтернету

Жителів Донеччини весь час закликають евакуюватись до більш безпечних регіонів. Але найбільший страх і проблема для цих людей - житло, в якому ВПО можуть зупинитися хоча б на певний час.

Кількість шелтерів і варіантів житла значно зменшилася у порівнянні з 2022 роком, коли мільйони українців рушили до більш безпечних регіонів. Але безкоштовна евакуація триває і міські та військові організації дбають про те, щоб люди, які виїжджають із зони бойових дій, мали де зупинитись. 

Люди, які централізовано евакуюються згідно із рішенням Координаційного штабу, забезпечуються житлом тимчасового поселення.

У постанові №930 Кабінету Міністрів України зазначається, де можуть бути ці місця тимчасового проживання. Їх можуть облаштовувати в містечках зі збірних модулів, гуртожитках, оздоровчих таборах, будинках відпочинку, санаторіях, пансіонатах, готелях, тимчасових спорудах, їх комплексах, призначених для життєзабезпечення (тимчасового проживання та обслуговування) внутрішньо переміщених осіб. 

У більшості ВПО мають можливість прийняти і розселити не у великих обласних центрах, а у маленьких громадах, але не всі завжди готові до цього. Адже більшість людей розраховує одразу знайти роботу, а у великому місті цих можливостей більше.

Також в Україні існують спеціальні додатки, які створені, щоб допомогти людям знайти собі житло. Наприклад, сайти Прихисток та Dopomagai.org. Найчастіше там пропонують окрему кімнату в будинках, або спальні місця. Але іноді може пощастити і люди можуть знайти повністю окреме житло. Більшість оголошень були створені ще у 2022 році і можуть бути зараз неактуальні, але спробувати можна. Також важливо перевіряти інформацію, щоб не потрапити на шахраїв. Не надсилайте гроші незнайомцям, які хочуть наперед якусь оплату і наче гарантують вам знайти житло.

Гарячі лінії з питань програми “Прихисток” або виплат компенсації:

  • 15-48 —  Мінреінтеграції (цілодобово)
  • (066) 813-62-39 — Уповноважений з питань ВПО.

Стежте за нашими оновленнями в телеграм: https://t.me/news6262

Фондів соціального та тимчасового житла на балансах міських рад чи державних установ критично мало та не відповідає реальним потребам. В інтерв’ю "УП. Життя" міністерка соціальної політики України Оксана Жолнович розповіла, що "в Україні масово приватизували усі гуртожитки і житловий фонд, і тепер такого фонду у громадах не створено. Його треба заново добудовувати, але житло будують приватні компанії за свої кошти, і їх це мало цікавить".

І дійсно, випадки, коли людей попереджали про те, що вони більше не зможуть жити у гуртожитках - траплялися. У деяких випадках людям пропонували платити за кімнати.

В Україні також існує можливість ВПО отримати соціальне житло. Що для цього потрібно? Перш за все - стати у чергу на нього.

Журналісти платформи "Свій Дім" детально розповіли про цей процес.

ВПО потрібно: 

  • звернутися до місцевих органів або установ чи відділів, що відповідають за житлові питання;
  • заява про взяття на квартирний облік — це наступний крок разом з підготовкою відповідних документів;
  • у заяві на соціальне житло для впо треба вказати повну та правдиву інформацію. Зокрема про наявність у власності житла у регіоні, з якого ви переїхали, та дані про кожного члена родини;
  • оцінка потреби може включати інтерв’ю та перевірку фінансового стану;
  • очікування у черзі для прийняття рішення; 
  • у разі відмови у соціальному житлі, можна подати скаргу для перегляду рішення.

Рішення про відмову у взятті на соціальний квартирний облік повинне містити підстави відмови з обов’язковим посиланням на порушення та не пізніше 3 робочих днів від дня прийняття рішення надається (направляється) громадянину.

Перелік документів, щоб стати на соціальний квартирний облік:

  • Заява про взяття на квартирний облік — підписується усіма повнолітніми членами сім’ї;
  • копія паспорта або інші документи, що посвідчують особу та підтверджують українське громадянство;
  • копія реєстраційного номера облікової картки платника податків. Не подається, якщо є відмітка у паспорті або якщо особи відмовилися через отримання через релігійні переконання;
  • довідка ВПО про взяття на облік;
  • копії документів, які підтверджують родинні стосунки заявника та всіх членів сім’ї (свідоцтво про народження, про шлюб, посвідчення опікуна тощо);
  • копії документів, що підтверджують підстави пріоритетності в наданні житлових приміщень з фонду;
  • інші документи, які можуть знадобитися залежно від місцевих правил і політик.

Загалом більшість переселенців, які вже давно евакуювалися зі своїх міст, адаптувалися до нових умов життя, орендували квартири чи будинки, знайшли роботу.

Читайте: Допомога від держави, місцевої влади та міжнародних фондів. На що можуть розраховувати переселенці