Сайт міста Слов’янська 6262 продовжує публікувати історичні блоги. ЦЬого разу археолог Віталій Киркач ділиться інформацією про ямну культуру.
Близько 6-ти тисяч років тому населення нашого краю починає використовувати металеві знаряддя праці та зброю. Першим таким металом становиться мідь, у подальшому її використанні люди почали отримувати різноманітні сплави на мідній основі. Такі сплави як бронза були менш тугоплавкими і краще заповнювали ливарні форми. Знаряддя з таких сплавів відрізнялися від мідних більшою міцністю. На території Донецького краю виробів з міді та бронзи відомо не так вже й багато. Хоча діяльність «чорних археологів» вказує навпаки.
В епоху міді-бронзи, в наших краях з’являються перші кургани-могили скотарського населення того часу. Перші археологічні дослідження за даною темою на території сучасного Краматорського району відбулися в кінці ХІХ ст. Унікальні матеріали доби бронзи, виявлені в курганах Слов’янщини на початку ХХ ст., були використані В.А. Городцовим для створення періодизації степових археологічних культур доби міді-бронзи. Дослідник виявив що культури за характером та періодизацією відрізняються способом поховань своїх небіжчиків. Більш ранні поховання відбувалися у просторих ямах, котрі були перекриті зрубом, більш пізні-в ямах, котрі мали у стінці невелику печерку-катакомбу, поховання більш пізнього часу були укладені зрубом. Так як історичні назви цих племен не дійшли до нашого часу, то дослідник назвав їх за способом поховання племенами ямної, катакомбної та зрубної культур.
Щоб першими дізнаватися актуальні новини Слов'янська - слідкуйте за нами в Instagram
Кургани досліджувалися як і у городцовській околиці Слов’янську (Черевковка), так і поблизу багатьох сіл нашого району: Майдан, Хрестище, Сидорово, Богородичне, на горі Карачун та Святогірську. Майже всі ці кургани мали поховання ямної культури. У 1986 р. ряд таких поховань були досліджені в урочищі Панський Луг, поблизу с. Богородичне біля моста через р. Сіверський Дінець. У невеликому кургані було виявлене поховання, що відноситься до ІІІ тис. до н.е. Велика кількість матеріалу була виявлена в ході дослідження близько 20-ти поховань часів ямної та катакомбної культури у 1996 р. під час розкопок кургану "Проклята Могила", що знаходиться між с. Богородичне та хутором Пасіка. Тіла померлих посипали охрою.
Багатий матеріал, що було тут виявлено, добре характеризує населення нашого краю в епоху міді-бронзи. Далі цікавіше.
Читайте також: Доба міді, бронзи на території України - історичний блог