Особливо гостро питання медичного обслуговування постає для пацієнтів зі статусом внутрішньо переміщених осіб, які мають хронічні захворювання або стани, і потребують регулярного прийому ліків.
Донецька обласна державна адміністрація опубликувала перелік ліків, які пацієнти зі статусом ВПО можуть отримати безоплатно або з частковою доплатою за програмою “Доступні ліки”
Реімбурсація – це повне або часткове відшкодування аптечним закладам вартості лікарських засобів або медичних виробів, що були відпущені пацієнту на підставі е-рецепта, за рахунок коштів Програми медичних гарантій.
Механізм відшкодування вартості ліків поширюється на найпоширеніші хронічні захворювання. При цьому, ці захворювання ефективно лікуються на амбулаторному рівні. Які ліки можна отримати безоплатно чи з частковою доплатою?
До програми реімбурсації включені ліки з доведеною ефективністю. На сьогодні «Доступни ліки» охоплюють понад 500 торгових назв за такими напрямами:
- для лікування серцево-судинних захворювань (зокрема, профілактика інсультів та інфарктів)
- лікування цукрового і нецукрового діабету, діабету 2 типу препарати інсуліну
- медичні вироби для визначення рівня глюкози в крові (тест-смужки)
- проти хронічних хвороб нижніх дихальних шляхів (астма)
- проти розладів поведінки і психіки, епілепсії
- для лікування хвороби Паркінсона
- імуносупресивні препарати для лікування осіб у посттрансплантаційному періоді
- опіоїдні анальгетики (знеболювальні для паліативних пацієнтів з онкологією.
Знайти весь перелік препаратів, що входять до програми реімбурсації, можна в Реєстрі лікарських засобів і медвиробів.
Для отримання лікарських засобів за програмою реімбурсації потрібен електронний рецепт.
Як і в кого отримати рецепт?
Треба звернутися до лікаря. Запишіться на прийом до лікаря, який надає первинну медичну допомогу – сімейного лікаря, терапевта або педіатра.
На підставі оцінки стану здоров’я та медичних показань лікар скерує вас до лікаря-спеціаліста і/або видасть е-рецепт.
Залежно від виду захворювання, маршрут пацієнта буде різнитися:
при серцево-судинних захворюваннях, цукровому діабеті 2 типу, бронхіальній астмі – необхідно звернутися до сімейного лікаря, терапевта або педіатра;
- для отримання препаратів інсуліну або лікування нецукрового діабету – до ендокринолога
- для лікування розладів психіки та поведінки – до психіатра
- для лікування епілепсії – до психіатра або невролога
- при хворобі Паркінсона – до невролога імуносупресивні препарати
- для лікування осіб у посттрансплантаційному періоді – трансплант-координатор
- щоб отримати опіоїдні анальгетики – до сімейного або лікуючого лікаря.
Отримати е-рецепт.
На прийомі лікар-спеціаліст створить план лікування в електронній системі охорони здоров’я і випише перший е-рецепт. Пацієнту прийде смс з 16-значним кодом, яке на телефон пацієнта надійде з електронної системи охорони здоров'я. Якщо телефону немає – лікар може роздрукувати інформаційну довідку з кодом.
Зверніть увагу: на підставі створеного плану лікування наступні е-рецепти може виписувати лікар первинної медичної допомоги: сімейний лікар, терапевт чи педіатр.
Щодо імуносупресивних препаратів – рецепт завжди створює лише трансплант-координатор. Термін дії е-рецепта складає 30 днів. Щоб отримати ліки наступного разу, необхідно буде повторно звернутися до лікаря: особисто або за телефоном.
Отримати ліки у найближчій аптеці, що працює за програмою реімбурсації.
Завітати до аптеки, що має договір з НСЗУ, назвати працівнику 16-значний код рецепту та отримати ліки безоплатно чи з частковою доплатою.
Як знайти аптеку, що бере участь у програмі реімбурсації?
Такі аптеки чи аптечні пункти можна впізнати візуально за наліпкою на дверях: «Тут є «Доступні ліки».
Або зателефонуйте до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77. Оператор підкаже, де найближча аптека, яка має договір із НСЗУ, відпускає ліки за необхідним напрямком.
Ви можете знайти найближчу аптеку з договором із НСЗУ через дашборд на сайті НСЗУ «Електронна карта місць відпуску лікарських засобів за еРецептом». У меню зліва оберіть ваш населений пункт, а у фільтрі «Програма е-рецепту» потрібний напрямок програми реімбурсації.
Дашборд покаже аптеки, які відповідають вашому запиту, з адресами та телефоном. Радимо попередньо зателефонувати в аптеку та уточнити, чи є потрібний лікарський засіб в наявності. Перейти до дашборду можна за посиланням: https://cutt.ly/bevliJaj
Також можна скористатися можливістю замовлення «Доступних ліків» Укрпоштою.
Для цього потрібно зателефонувати до контакт-центру Укрпошти за номером 0 800 300 545 та керуючись підказкам у голосовому меню зв’язатися з фахівцем. Але замовленню та доставці не підлягають наркотичні препарати та інсуліни.
- Інструкція, як замовити ліки Укрпоштою тут: https://bit.ly/3Wf5N6R
- знайти аптеку через чат-бот «Спитай Гриця» https://t.me/SpytaiGrytsia_bot
Слідуйте за вказівками чат-боту і він вкаже, де найближча аптека.
Програма медичних гарантій забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг, незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи.