Найбільша річка східної України. Історія Сіверського Дінця

Сіверський Донець - найбільша річка східної України. Вона живить прісною водою Донецьку, Луганську та Харківську області. Вона має історичну назву - Танаїс.

Ми вирішили трохи детальніше дізнатися про цю важливу річку.

Сіверський Донець – це четверта за величиною річка України і головна водоносна артерія сходу України.

***

Освоєння та вивчення річок басейну Сіверського Дінця, як свідчать археологічні пам’ятки, літописи та історичні документи, почалось ще у глибокій давнині. Перші відносно достовірні відомості по річках басейну містяться у творах старогрецьких та давньоримських письменників і мандрівників V століття до н.е.

Назву річка отримала через те, що текла з Сіверського князівства, про що і пише мандрівник XVI століття Алессандро Гваньїні: «Є також інший, малий Танаїс, який бере свій початок в Сіверському князівстві (тому він називається Донець Сіверський) і вище Азова впадає у великій Танаїс».

Геродот свого часу згадав про береги Сіверського Дінця. Він писав про поселення роксолан та жінок-амазонок, що жили на берегах цієї річки. В усі часи тут вирувало життя.

Річка не тільки служила джерелом води і їжі, але пізніше засобом пересування, захисним кордоном і торговим шляхом. 

Події, оспівані у видатному пам’ятнику світової літератури «Слово о полку Ігоревім», на думку деяких вчених, відбувалися саме в басейні Сіверського Дінця поблизу Святогір’я. Про це свідчать не тільки літописні джерела (Іпатіївський та Лаврентіївський літописи), але й археологічні знахідки. 

***

Загальна довжина Сіверського Донця 1053 км, в межах України – 723 км. На нашій території у її басейні налічується 158 водосховищ. Всього у басейні Сіверського Дінця понад 3000 річок.

На Сіверському Дінці збудовано низку водосховищ. Найважливіше — Печенізьке водосховище (споруджене 1964), яке забезпечує водою Харків та є рекреаційним об’єктом.

За своїм географічним положенням та кліматичними особливостями басейн Сіверського Дінця є маловодним. Саме тому відповідальне водокористування, охорона і відтворення водних ресурсів басейну річки Сіверський Донець має першочергове значення для забезпечення сталого водопостачання населення та виробничого комплексу на сході України. 

Басейн Сіверського Дінця багатий на заповідні місця, серед них: Національні природні парки «Гомільшанські ліси» та «Святі Гори», заповідник «Крейдова флора», регіональні ландшафтні парки «Донецький кряж», «Клебан-Бик», «Краматорський», «Слов’янський курорт».

Святі Гори на Сіверському Дінці – найвизначніший природний та історико-культурний пам’ятник на Донеччині. Унікальний природний ландшафт Святогір’я в 1997 році отримав статус Національного природного парку і має широкий рекреаційно-туристичний потенціал. 

У Сіверському Дінці водився 41 вид риб. У той же час, забруднення річки і сильне рекреаційне навантаження призвели до суттєвого зменшення рибних запасів річки.

Будучи однією з найбільших річок України, Сіверський Донець дуже інтенсивно використовується в господарстві, його води сильно забруднені і річка потребує охорони.

***

Варто враховувати і той факт, що за час війни, річка також потерпає. Її намагається форсувати російська техніка та війська. При цьому, вона є перепоною для ворога.

Повномасштабне вторгнення росії в Україну 2022 року спричинило ще більше забруднення річки Сіверський Донець.

Бойові дії призвели до затоплення військової техніки, снарядів та інших небезпечних предметів, а також до витоків паливних матеріалів. Це негативно вплинуло на екосистему річки та несе ризик для людей, які використовують її воду.

Нині на Луганщині за якісним станом води у Сіверському Дінці не може стежити ніхто. А на Донеччині збирають проби лише там, де немає обстрілів.

Росіяни завдали екологічної шкоди Сіверському Донцю на суму 1,9 млрд гривень, - повідомляли в Луганській ОВА.

Читайте: 

Підписуйтеся на наші оновлення у Viber (новости Славянска)

Слідкуйте за нами в Instagram

Та телеграм: https://t.me/news6262