Активні бойові дії на Донеччині тривають уже понад два роки і багато аспектів звичайного життя адаптувались під нові реалії. Частина людей, яка залишається проживати у цьому регіоні, потребує медичної допомоги. Як йдуть справи в медичній сфері Донецької області і як людям допомагають лікарі-волонтери - нижче в нашому матеріалі.
Ситуація у регіоніПісля 24 лютого 2022 року російська армія окупувала частину територій Донецької області та під час боїв були зруйновані медичні заклади у Маріуполі, Волновасі, Бахмуті та Авдіївці. Люди втратили базовий доступ до медичної допомоги.
При цьому на підконтрольній території регіону продовжують функціонувати медзаклади, незважаючи на той факт, що вони іноді стають об'єктом російських ракетних ударів.
У Департаменті охорони здоров'я Донецької ОВА повідомили, що на даний момент на території області функціонують 14 установ охорони здоров'я, що належать до сфери управління департаменту охорони здоров'я облдержадміністрації, у тому числі 1 центр екстреної медичної допомоги та 13 закладів охорони здоров'я вторинного (спеціалізованого) рівня надання медичної допомоги.
Чи є дефіцит медичних кадрівЧиновники зазначили, що у області спостерігається дефіцит медичного персоналу. Укомплектованість закладів охорони здоров'я лікарями становить 51%, молодшими спеціалістами – 66%, але з урахуванням евакуації цивільного населення наявний медичний потенціал здатний для надання первинної та спеціалізованої медичної допомоги у повному обсязі.
В Донецькій ОВА пояснили, що у разі необхідності надання високоспеціалізованої медичної допомоги пацієнти в екстреному порядку автомобілями швидкої медичної допомоги транспортуються в інші регіони України.
При цьому також варто зазначити, що йдеться лише про ті заклади, що підпорядковуються області. А в кожній громаді є свої медичні установи. Наприклад, у Слов'янській громаді функціонують дві лікарні та поліклініка, де людям зможуть надати всю необхідну допомогу.
Медична допомога для жителів прифронтових районів. Як із цим допомагають волонтериВ Департаменті пояснили, що медична допомога населенню, яке мешкає у прифронтових громадах, надається структурними підрозділами центрів первинної медико-санітарної допомоги. У разі наявності кадрового дефіциту, у співпраці територіальних закладів охорони здоров’я, департаменту охорони здоров’я, міжнародних організацій медична допомога організовується за допомоги мобільних медичних бригад.
Так, в області функціонують мобільні медичні бригади "Міжнародного Комітету Червоного Хреста", "Лікарів без кордонів", "Медичного Корпусу", та "Альянсу громадського здоров’я".
Про виїзд мобільної медичної бригади мешканці повідомляються заздалегідь та формуються списки на прийом до лікарів в залежності від скарг пацієнтів. Тому мешканцям прифронтових районів насамперед потрібно контактувати з представниками місцевої влади, які мають змогу організувати приїзд таких мобільних бригад.
Робота мобільних бригад сексуального та репродуктивного здоров'яТакож за ініціативою та при підтримці Фонду Народонаселення Організації Об’єднаних Націй та БО "Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ" у співпраці з департаментом охорони здоров’я Донецької облдержадміністрації на базі КНП "Обласний перинатальний центр міста Краматорськ" створені мобільні бригади сексуального та репродуктивного здоров'я.
Також до роботи в бригадах залучені медичні працівники означеного закладу та КНП "Покровська клінічна лікарня інтенсивного лікування", а саме: лікарі акушери-гінекологи, терапевт, нефролог, гастроентеролог, кардіолог, хірург, сомнолог, акушерки.
Мобільні бригади виїжджають до віддалених населених пунктів Донецької області та надають медичну допомогу з питань сексуального та репродуктивного здоров'я, консультативну амбулаторну терапевтичну та хірургічну допомогу місцевим жителям, переселенцям, людям з інвалідністю.
Мобільні бригади здійснюють прийом мешканців на базі ЦПМСД та їх амбулаторій або ФАПів (фельдшерсько-акушерські пункти). У разі необхідності проходження планових медичних оглядів пацієнтам необхідно звертатися до свого сімейного лікаря.
Лікарні в евакуації. Де шукати медустанови з окупованих містВарто зазначити, що низка громад Донецької області перебувають в окупації, але за чинним законодавством комунальні заклади не можуть продовжувати там свою діяльність. Тому керівники адміністрацій ухвалювали рішення про їх евакуацію до більш безпечних регіонів України.
Наприклад, з Авдіївки лікарню евакуювали ще в серпні 2022 року, а пізніше з'явилася інформація, що в Києві запрацювала філія Авдіївської центральної міської лікарні.
Торік стало відомо, що Маріупольська обласна лікарня інтенсивного лікування розпочала роботу у Києві. Евакуювати обладнання не вдалося, а із тисячі працівників залишилося лише 90. Більш детальну інформацію щодо функціонування всіх медустанов Маріуполя люди можуть дізнатися через Єдиний контактно-комунікаційний центр. Для цього треба перейти за посиланням.
Така ж доля спіткала і лікарні окупованого Бахмута. На сайті Центру первинної медичної допомоги Бахмута зазначено, що установа працює як у Дніпрі, так і у Києві. Детальніше можна дізнатися, перейшовши за посиланням.
Луганська область знаходиться практично під повною окупацією, тому всі громади також розпочали роботу на нових місцях, хоч це й тимчасові труднощі. На сторінці Луганської ОВА постійно публікується інформація про хаби різних громад, які базуються майже у всіх обласних центрах України. У тому числі інформація стосується і роботи медзакладів, тому переселенці можуть дізнатися про їхнє нове місце базування та час роботи.
Автор: Дмитро Браславський