Попри активні бойові дії, в регіоні значна кількість людей займається власною справою. Як отримати грантову допомогу на відкриття бізнесу та якими пільгами може скористуватись підприємець - нижче в нашому матеріалі.
Через війну частина бізнесу втратила свої активиПовномасштабне вторгнення росіян у 2022 році застало багатьох зненацька і насамперед люди рятували свої життя. У перші дні жителі регіону намагалися поспіхом евакуюватися, тож про масову релокацію бізнесу не йшлося. Маріупольська громада за кілька тижнів опинилася в повній блокаді, а саме місто зазнало масованих обстрілів, тож майже вся інфраструктура в населеному пункті була знищена. Постраждали бізнесмени абсолютно всіх рівнів, від дрібних підприємств до великих мереж.
Однак у решті частини області російська армія не просувалася так стрімко, тому в людей з'явилася можливість визначитися з тим, чи варто евакуювати свої підприємства повноцінно, чи ні. До прикладу сервіс доставки "Нова пошта" у квітні 2022 року припинила роботу в усій області, проте пізніше поступово почала відновлювати роботу. Водночас із регіону пішла мережа супермаркетів "АТБ" і лише наприкінці минулого року відкрилися магазини в Покровську та Добропіллі.
Однак тут ідеться про великий бізнес, а ситуація з невеликими магазинчиками, перукарнями або кав'ярнями зовсім інша. Ці заклади оперативно підлаштувалася під потреби регіону, і навіть зараз в умовно тилових громадах бізнесмени продовжують відкривати нові заклади.
І навіть радник керівника Офісу президента Сергій Лещенко в січні заявляв, що в Краматорську зароджується "нова економіка", хоч цю заяву неоднозначно сприйняла громадськість.
Яку допомогу надає обласна владаУ Департаменті економіки Донецької ОВА нам повідомили, що у зв'язку з повномасштабною військовою агресією РФ проти України та проведенням активних бойових дій на території області, було ухвалено спеціальну програму економічного та соціального розвитку Донецької області на 2024 рік.
І відповідно до цієї програми передбачена інформаційна, консультаційна підтримка малого та середнього підприємництва. Чиновники додали, що Донецька ОВА постійно долучається до інформаційних кампаній з питань надання фінансової підтримки бізнесу, проведення тренінгів та вебінарів.
"Інформаційні відеоролики, пости розміщуються на офіційному сайті ОВА, у соцмережах та офіційних сайтах військових адміністрацій населених пунктів, райдержадміністрацій, районних військових адміністрацій або доступних інформаційних каналах", - додали в департаменті.
Яка роль у цьому процесі відводиться службі зайнятостіДержавний центр зайнятості нам повідомив, що Донецька обласна служба займає активну позицію в питаннях підтримки підприємницьких починань і формування бізнес-мислення серед своїх клієнтів, забезпечення інформаційного супроводу діючих підприємців.
На базі міських і районних центрів зайнятості функціонують Центри розвитку підприємництва. Їх ще називають консалтингові центри. Робота цих просторів спрямована на надання підтримки бізнесу і включає різноманітні сервіси та послуги для стимулювання та розвитку підприємництва:
надаються індивідуальні та групові консультації з підприємництва для осіб, які планують створити свій бізнес та діючих підприємців;
проводяться інформаційно-консультаційні семінари з бізнес-питань, які допомагають учасникам отримати необхідні знання та навички для успішного запуску та управління власною справою. До участі в таких заходах можуть запрошуватися представники державних органів (податкової служби, Пенсійного фонду тощо) для надання фахових порад та консультацій, а також успішні підприємці - для обміну досвідом та ідеями;
надається інформація про джерела фінансування бізнес-проєктів, зокрема за рахунок доступних кредитних програм, грантових проєктів від держави та міжнародних донорів тощо.
Посадовці центру зайнятості повідомили, що лише протягом січня-березня 2024 року в межах роботи Центрів розвитку підприємництва проведено 97 групових заходів з основ бізнес-планування та доступу до грантових програм.
До участі в цих заходах було залучено понад 360 суб'єктів підприємницької діяльності та понад 1,1 тисячі громадян. Було надано понад 1,2 тисячі індивідуальних консультацій з питань ведення власної справи як уже діючим підприємцям, так і особам, які планують розпочати власний бізнес.
"Коуч-майстерня"Минулого року Донецька обласна служба зайнятості запустила роботу онлайн-циклу під назвою "Коуч-майстерня".
"Це різноманітні інформаційно-консультаційні сесії, які сприяють розвитку особистості та професійних навичок учасників. Такий формат роботи надає можливість учасникам отримати підтримку, поради, нові знання та навички, які сприятимуть їхньому розвитку та успіху в професійній сфері", - заявили чиновники.
У рамках циклу "Коуч-майстерня", фахівцями Донецького обласного центру зайнятості протягом січня-березня 2024 року проведено 10 інформаційно-консультаційних консультаційних заходів щодо грантових програм із залученням майже 580 осіб. Під час зустрічей учасників ознайомлювали з умовами та порядком участі в програмі "Власна справа", інших грантових проєктах для бізнесу, з основами розробки дієвого бізнес-плану, необхідного для подання заяви на отримання мікрогранту.
Для надання відповідей та роз'яснень у дистанційному форматі з питань, що стосуються відкриття бізнесу працює call-центр підтримки клієнтів за номером 0-800-336167.
Де шукати грантову підтримку від державиУ Донецькій ОВА та Центрі зайнятості звернули нашу увагу на сервіс "Дія.Бізнес", який містить великий обсяг інформації, корисної для початківців і діючих суб'єктів господарювання щодо організації, ведення та підтримки бізнесу.
Там же функціонує онлайн-сервіс - "Маркетплейс фінансових можливостей", що покликаний допомогти забезпечити доступ до програм фінансування для малих і середніх підприємств для успішного розвитку підприємництва. На сторінках "маркетплейсу" розміщено інформацію областей України щодо фінансової та інформаційної підтримки підприємництва, зокрема Донецької області.
Варто зазначити, що "Дія.Бізнес" - це національний проєкт із розвитку підприємництва та експорту, що був ініційований Міністерством цифрової трансформації України в лютому 2020 року. З травня 2021 року проєкт реалізується Міністерством цифрової трансформації України спільно з Офісом з розвитку підприємництва та експорту - державною установою, що відповідає за розвиток і підтримку українського підприємництва на внутрішньому та зовнішніх ринках.
Грантова програма "Власна справа"Також служба зайнятості повідомила, що в рамках урядової програми "єРобота" супроводжує реалізацію проєкту "Власна справа". Станом на квітень поточного року 70 заявників області отримали позитивне рішення про надання мікрогранту за програмою "Власна справа" на суму понад 16 млн гривень.
Передбачається, що отримувачами буде створено 141 нове робоче місце. Середній розмір мікрогранту становить 230 тисяч гривень. Серед отримувачів 11% планує відкриття нового бізнесу, а 89% - розширення діючого бізнесу. Деталі про цю програму можна дізнатися перейшовши за посиланням.
Фахівці служби зайнятості Донецької області здійснюватимуть супровід підприємців, які отримали грантову допомогу. Підприємці можуть розраховувати на зустрічі, під час яких надається інформаційна підтримка щодо ведення бізнесу.
Які пільги передбачив урядНа початку квітня уряд ухвалив зміни до порядку, що визначає механізм надання додаткових дотацій місцевим бюджетам. Через постійні обстріли на прифронтових територіях часто пошкоджується майно підприємств, які є платниками місцевих податків.
Тепер місцева влада зможе звільняти бізнес від податку за землю, податку на нерухоме майно та єдиного податку. А уряд компенсуватиме місцевим бюджетам недоотримані кошти. Йдеться, зокрема, і про Донецьку область.
Автор: Дмитро Браславський