Вже завтра віряни відзначатимуть Вербну Неділю. Що це за день і які традиції та особливості з ним пов'язані.
Вербна неділя - це остання неділя перед Великоднем. Вона має й другу офіційну назву - Вхід Господній в Єрусалим.
Цього дня Ісус Христос верхи на віслюку виїхав із селища Віфанія - там, за переказами, він воскресив із мертвих Лазаря, а потім вирушив до Єрусалима. У місті його й апостолів зустрів радісний народ, який на знак поваги встелив дорогу перед Спасителем пальмовим гіллям. Ті, хто зустрічав, сподівалися, що Ісус звільнить їх від рабства Римської Імперії, і не розуміли, що він готується дарувати їм не земне, а небесне спасіння.
Вербна неділя - велике свято, тому слід відкласти всі справи. Цього дня заборонено:
- сваритися, вступати в конфлікти;
- злитися, ображатися, лихословити;
- веселитися і надмірно їсти;
- працювати, займатися прибиранням та іншими домашніми справами - час необхідно присвятити духовному, а не мирському.
Чи можна садити у Вербну неділю город? Традиційно цього дня нічого не садять - усе посаджене буде погано рости і, як кажуть у народі, "піде у вербу".
Досі популярний давній спосіб привітання одне одного зі святом – стукати легенько один одного освяченою вербою, примовляючи: "Не я б’ю, верба б’є, за тиждень – Великдень! Уже недалечко червоне яєчко!"Відомі такі традиційні привітання з вербною неділею:
Будь великий, як верба,
А здоровий, як вода,
А багатий, як земля!
Не я б’ю, лоза б’є,
лоза б’є не заб’є,
від нині за тиждень буде Великдень.
Будь здоровий як вода,
багатий, як земля,
а красний як тая паска,
бо в ній Божа ласка.
У свято добре піти на службу до церкви. Віряни несуть до храму гілочки верби, щоб освятити їх - вони символізують перемогу життя над смертю, тобто Воскресіння Господнє. Освячену вербу потім зберігають удома впродовж року - гілочками прикрашають іконостас. Тим, хто дотримується Великого посту, цього дня є послаблення: можна їсти рибу та рибні страви.