Документи, соцвиплати і не тільки. Як держава підтримує українців в окупації та тих, хто нещодавно звідти виїхав

На захоплених територіях українці не можуть отримати низку соціальних послуг, тому держава намагається їх надавати віддалено. Частину з них зможуть надати за спрощеною процедурою вже на підконтрольній території України. Про які послуги йдеться та як уряд опікується людьми, що виїхали із захоплених територій - нижче в нашому матеріалі.

Значна кількість українців в окупації втратили або не отримали паспорти. Тож уряд ухвалив експериментальний проєкт, який дасть змогу оформляти українцям в окупації тимчасове посвідчення громадянина України через членів сім'ї або законних представників.

Тобто йдеться про оформлення документа без присутності самої особи, яка перебуває на захоплених територіях. Але член сім'ї або законний представник, який звертається по документ від імені такої людини, має перебувати на підконтрольній території.

Відповідний проєкт розроблено Міністерством внутрішніх справ. Рішення про його розробку ухвалено Координаційним штабом з питань виїзду з тимчасово окупованих територій.

Згідно з порядком тимчасове посвідчення громадянина України оформлятимуть органи Державної міграційної служби на підставі звернень:

  • одного з батьків (усиновлювачів);

  • опікунів, піклувальників або інших законних представників;

  • одного з подружжя;

  • повнолітньої дитини або онука/онука;

  • рідного (повнорідного, неповнорідного) брата/сестри;

  • офіційного звернення Мінреінтеграції.

Оформлення тимчасового посвідчення громадянина України можливе для таких осіб:

  • які втратили паспорт громадянина України, але щодо яких міститься інформація про оформлення паспорта (у тому числі закордонного) в Єдиному державному демографічному реєстрі або у відомчій системі Державної міграційної служби;

  • для осіб до 18 років, щодо яких відсутня інформація в Реєстрі або у відомчій системі Державної міграційної служби.

Тимчасове посвідчення громадянина України виготовлятиметься безоплатно протягом 15 робочих днів із дня подання заяви-анкети. Готовий документ направлятиметься до відповідного територіального органу Державної міграційної служби або Мінреінтеграції з метою передачі його законному представнику або члену сім'ї.

Представник передаватиме документ особі, на ім'я якої оформлено таке тимчасове посвідчення.

Українці виїжджають із тимчасово окупованих територій на контрольовану територію, зокрема, через треті країни. Утім, це непросто зробити, якщо людина втратила документи, приміром, паспорт громадянина України.

Тому міжвідомча робоча група з питань захисту прав громадян, які потребують допомоги в поверненні в Україну, ухвалила важливе рішення на випадок виникнення подібних ситуацій.

Мінреінтеграції відзвітувало, що було внесено зміни і громадян зможуть пропускати на територію нашої держави за наявності свідоцтва про народження. Потім ідентифікацію особи проводитимуть уже на території України.

Студенти-переселенці, які навчаються на контрактній основі, зможуть перевестися на бюджет. Це стосується закладів фахової передвищої та вищої освіти державної та приватної форм власності.

Для переведення на бюджет здобувачі освіти, які входять у затверджений постановою перелік громад в окупації, мають звернутися із заявою до керівника закладу освіти, в якому навчаються.

Заклад освіти здійснює верифікацію поданих документів, що підтверджують право на переведення. Також, студенти отримуватимуть соціальну стипендію. Її розмір залежно від категорії стипендіатів і виду навчального закладу визначений Міністерством освіти і науки України.

Цього року віцепрем'єр-міністерка Ірина Верещук запропонувала розглянути можливість запровадження спрощених умов вступу на магістратуру для вступників, які проживають в окупації.

Також в уряді зазначили, що особи, які нещодавно виїхали з окупації, можуть вступити до закладів вищої освіти на бакалаврат за співбесідою.

Відомі випадки, коли дитина народилася на тимчасово окупованій українській території, а країна-агресор вимагає від її батьків прийняти громадянство РФ і провести реєстрацію дитини за своїми законами.

Міністерство юстиції України розробило механізм реєстрації народження дітей спеціально для таких випадків. Батькам або родичам необхідно надіслати на електронну адресу birth@cv.minjust.gov.ua заяву та копії (скан або фото) необхідних документів.

Після реєстрації народження на електронну пошту заявників надсилається копія свідоцтва про народження дитини. Отримати оригінал свідоцтва про народження можна лише на підконтрольній Україні території.

В уряді уточнили, що в разі відсутності необхідних документів і відмови РАЦСу потрібно звернутися із заявою до суду для встановлення факту народження дитини.

Також Мін'юст пояснював, що на випадок смерті родича в окупації є особлива процедура для отримання відповідного свідоцтва. На сьогодні державна реєстрація факту смерті в окупації проводиться профільними органами на підставі рішення суду.

Заява про встановлення факту смерті особи може бути подана до будь-якого місцевого суду України. Така категорія справ розглядається невідкладно з моменту надходження заяви до суду, а прийняте ним рішення підлягає негайному виконанню. Заявники в таких справах звільнені від сплати судового збору.

У Департаменті охорони здоров'я Донецької ОДА нам повідомили, що окремих програм для українців, які тільки-но виїхали з окупації, на поточний момент немає.

Там зазначили, що кожен громадянин України, в тому числі внутрішньо переміщена особа, має право на кваліфіковану медичну та реабілітаційну допомогу.

Тому з метою отримання безоплатної медичної допомоги внутрішньо переміщена особа має укласти декларацію з лікарем загальної практики - сімейної медицини за власним вибором.

У Департаменті економіки Донецької ОВА нам повідомили, що обласна адміністрація може надавати низку послуг у сфері ліцензування, однак вони не користуються широким попитом серед пересічних громадян, тим паче в окупації. Там також зазначили, що спрощені послуги для українців в окупації та людей, які нещодавно виїхали звідти, варто шукати на порталі "Дія", який спеціально для цього і створювався.

Департамент соціального захисту населення Донецької ОДА нам повідомив, що державні допомоги за рахунок коштів державного бюджету надано 49,4 тисячам одержувачів на 434,8 млн гривень. При цьому передбачені соціальні гарантії в повному обсязі надходять до одержувачів. Заборгованості з виплати допомоги перед одержувачами немає.

Однак наразі розроблено спеціальну процедуру для мешканців Маріуполя та району, а також Вугледарської громади щодо виплати соцдопомоги. Вони відбуваються на централізованому рівні, а інформація береться з доступних баз даних.

У Департаменті також уточнили, що всі необхідні документи для отримання соціальних виплат можна надсилати в електронному вигляді, а також за допомогою сервісу "Дія". Йдеться про:

  • допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам;

  • допомогу на дітей одинокій матері або батькові;

  • допомогу при усиновленні дитини;

  • допомогу особі, яка доглядає за хворою дитиною;

  • допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю.

Українці, які виїдуть з окупації, отримають усю необхідну допомогу

Оскільки на захоплених територіях уряд не може надавати жодних послуг фізично, а лише їхню обмежену кількість і у віддалений спосіб, основним посилом для людей є заклик до виїзду з окупованих територій. Уже після повернення на підконтрольну територію громадяни отримають усю необхідну допомогу.

У Департаменті нам розповіли, що для надання невідкладної допомоги переміщеним жителям Донецької області, які виїхали до інших областей України, з початку липня 2022 року реалізується інноваційний проєкт зі створення центрів для підтримки населення за межами області.

Так, облдержадміністрацією, райдержадміністраціями, районними військовими адміністраціями та військовими адміністраціями населених пунктів Донецької області в 17 областях України створено 73 гуманітарні штаби/центри/хаби.

У таких локаціях евакуйовані жителі Донецької області можуть отримати широкий спектр послуг:

  • надання консультацій із соціальних та інших юридичних питань.

  • юридичних питань, психологічну та гуманітарну допомогу, соціальну та психологічну адаптацію для дітей.

  • психологічну адаптацію для дітей та молоді, надання медичних послуг і

  • консультацій, сприяння в працевлаштуванні, поліпшення цифрової

  • грамотності, співпраця з підприємцями та допомога релокованому бізнесу. 

Організовується проведення культурних, освітніх, навчальних і мотиваційних заходів, заходів з адаптації внутрішньо переміщених громадян у приймаючих громадах (інтеграція ВПО), заходів з реалізації соціальних проєктів, проведення тренінгів для соціальних проєктів, проведення тренінгів для персоналу гуманітарних центрів тощо. Соціальні послуги може отримати кожен, хто їх потребує за місцем проживання або перебування.

Чиновники нам повідомили, що в області функціонує комунальне підприємство "Обласний дитячо-молодіжний санаторно-оздоровчий комплекс "Перлина Донеччини" зі Святогірська.

Руйнування та безпекова ситуація в області не давали змоги у 2022-2023 роках здійснювати основну діяльність підприємства - проведення заходів з оздоровлення та відпочинку дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки у самому Святогірську

Тому було ухвалено рішення щодо розширення масштабування діяльності "Перлини Донеччини" на базах санаторно-курортних закладів санаторно-курортних закладів Закарпатської області.

У 2023 році було запроваджено механізм відшкодування вартості путівки для оздоровлення або відпочинку дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки, зокрема тих, які перемістилися (евакуювалися) за межі області.

Під час літньої оздоровчої кампанії дітей минулого року в "Перлині Донеччини" отримали послуги з оздоровлення та відпочинку 1791 дитина, яка потребує особливої соціальної уваги та підтримки. Тож діти, які виїхали з окупації, можуть отримати можливість з оздоровлення в цьому комплексі.

Автор: Дмитро Браславський

НОВИНИ
11:24, Сьогодні