Росія ширить фейки про все, що здається їй небезпечним. Говорячи про Україну, тут варто згадувати про буквально усі дії українців по всій території країни.
Ми ж вирішили зібрати найпопулярніші фейки, які росія запускала про Донеччину, або “Донбас”.
- 1. Розіп’ятий хлопчик у Слов’янську
Розпочнемо з найпопулярнішого, звичайно. Здається, ця фейкова історія стала мемом не лише в Україні, але і далеко за її межами. Історія полягала у тому, що ще у 2014 році під час окупації Слов’янська та інших населених пунктів Донецької області росія активно розганяла фейки про “жорстоких бандерівців”, які ненавидять мешканців окупованого “Донбасу”.
Так, в одному з інтерв’ю на російському телебаченні одна жінка, начебто родом зі Слов’янська, розказала історію про те, що війська “Правого Сектору” на центральній площі міста “розіп’яли” бідного хлопчика в самих трусиках. Російські ЗМІ активно підхопили цю історію і ширили її де тільки можна. Звичайно, не зробивши жодної перевірки фактів. Натомість іноземні журналісти зацікавились правдивістю. Але, як можна здогадатись, їхні розслідування не дали результатів - жоден з місцевих жителів не підтвердив фейкової історії з російського ТБ.
Адже Слов’янськ - маленьке місто. І якщо щось подібне б дійсно там відбулося, приховати цього було б неможливо.
- 2. 8 років бомбили Донбас
Цей фейк також вже давно став в Україні використовуватись у саркастичному та насмішливому значенні. Найчастіше його перекручують і кажуть “Домбілі Бомбас”.
Цей фейк запущений росією про те, що начебто Україна 8 років бомбила Донбас, маючи на увазі війну, які тривала за окуповані росією території.
Нібито обстріли окупованої Донеччини використали росіяни для своєї мети - навіть під час оголошення великої війни (а в російській версії сво) путін оперував цим фейком:
При цьому, Україна ніколи не завдавала масованих обстрілів по окупованим територіям. Все, що робили наші військові - воювали з ворогом за власну землю, при цьому не завдаючи ударів по цивільному населенню.
- 3. У Святогірську продавали дітей
Якось віцеспікерка держдуми рф Анна Кузнєцова виступила з шокуючою заявою - у Святогірську продавали дітей. Ба більше, до цього приплели американську компанію “Coca Cola”.
Сам факт того, що це, наче, виявили російські військові, під час окупації Святогірська, вже багато про що говорить.
Але попри це, журналісти сайту міста Слов’янська 6262 все ж звернулися до керівника Святогірської військової адміністрації Володимира Рибалкіна за коментарем. На це він відповів, що “насправді, там нема про що говорити”. Насправді ж фейк є настільки абсурдним, що навіть не потребує пояснення, на думку керівництва.
- 4. Постійні фейки про наступ на Слов’янськ
На постійній основі росіяни у своїх пабліках говорять про наступ на Слов’янськ. Про це говорили у 2022 році, починають говорити і зараз. Влітку 2022 року фейк про наступ на місто розгорівся так, що тодішній голова Донецької ВА Павло Кириленко був змушений його спростовувати.
"Наші ЗСУ мужньо тримають оборону по всіх рубежах. Ворог не просунувся. Звичайно, їхня мета - Слов'янськ і Краматорськ, але до Слов'янська їм необхідно пройти ті рубежі, які облаштовані, і там, де ми готуємось їх зустрічати...“, - сказав тоді Кириленко.
Зараз ця інформація знову з’являється в мережі. Це пов’язано із нещодавнім захопленням ворогом Авдіївки. Будь-яке просування російської армії несе за собою гіперболізацію їхніх сил і можливостей.
- 5. Обстріли міст зі сторони України
Це трохи схоже на “8 років бомбили Донбас”. Велику кількість своїх обстрілів по цивільним об’єктам на Донеччині ворог перекидає на українську армію. Було декілька ситуацій, де навіть керівництво міст мало пояснювати, хто саме завдав удару по тому чи іншому об’єкту.
Ба більше, декілька разів росія робила “анонс” обстрілів ЗСУ. Звичайно, це все було неправдою. Таким чином вони намагалися скинути з себе відповідальність. Ось, наприклад, така ситуація сталася у Слов’янську на початку березня 2022 року:
Це лише маленька частина фейків, які росія запускала про Донеччину. Окрім обстрілів, чи “злих бандерівців” росія брехала про евакуацію, мову, біолабораторію і не тільки.
То ж варто бути уважними до інформації, яку споживаєте.
Які фейки про Донеччину вам запам’яталися найбільше?