З 1 березня 2024 року більшості переселенців скасують грошову допомогу.
Мова йде про грошову допомогу у розмірі 2000 грн для дорослих та 3000 грн для дітей до 18 років, пенсіонерів та осіб з інвалідністю.
Хто з громадян може претендувати на грошову допомогу, кому її продовжать виплачувати автоматично, а кому треба подати нову заяву роз'яснили у матеріалі на сайті Гельсінської спілки з прав людини.
Відповідно до прийнятої урядом постанови, виплату допомоги всім ВПО, які отримували її до 1 лютого, автоматично буде продовжено до 1 березня, без додаткового звернення. Однак, з 1 березня частина переселенців продовжать отримувати грошову допомогу без додаткового звернення (автоматично), інші (хто підлягає під певні категорії) - повинні подати нову заяву.
Кому автоматично продовжать виплати ще на 6 місяців?і
З 1 березня 2024 року допомога на проживання буде автоматично призначена ще на 6 місяців непрацездатним особам:
- пенсіонерам, у яких станом на 01.01.2024 року розмір пенсії не перевищує 9 444 грн (чотири прожиткових мінімуми для осіб, що втратили працездатність);
- особам з інвалідністю I чи II групи, дітям з інвалідністю віком до 18 років, тяжкохворим дітям (за окремим переліком);
- дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, особам з їх числа віком до 23 років, а також батькам-вихователям і прийомним батькам.
Кому треба звернутися з заявою про продовження виплат?
Деякі категорії ВПО зможуть претендувати на продовження виплат з 1 березня після подачі нової заяви. Умовою для отримання допомоги є матеріальний стан сім’ї: розмір доходу на особу не має перевищувати 9 444 грн (чотири прожиткових мінімуми для осіб, що втратили працездатність).
Право на продовження допомоги надалі матимуть наступні категорії громадян, які вже в лютому можуть звернутися з заявами на подовження виплат:
- родини ВПО з дітьми до 14 років, які проживають в зоні активних чи можливих бойових дій;
- родини з дітьми до 14 років, які проживають в умовно безпечних регіонах України, але в цих населених пунктах немає можливості віддати дитину до дитячих садочків, а навчання в школі відбувається в форматі онлайн;
- родини, де один з членів сім’ї доглядає за особою з інвалідністю I групи, або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, або тяжко хворою дитиною (за окремим переліком);
- малолітні діти, які прибули без супроводу батьків;
- вагітні жінки (починаючи з 30 тижня вагітності).
Родини, у яких переселенці є працездатними особами, можуть отримувати допомогу ВПО у випадках реєстрації таких осіб як ФОП чи отримання допомоги на здобуття економічної самостійності чи отримання ваучера на навчання, та наявність у складі сім’ї дітей віком до 14 років.