19 жовтня в української патріотки з Лимана, сестри загиблого воїна ЗСУ Галини Бражник представники СБУ провели обшук. Причиною стала її відкрита боротьба з колаборантом Андрієм Шепотьком.
Ситуація, в якій опинилася колишня мешканка Лимана Донецької області Галина Бражник, виглядає абсолютно абсурдною: в умовах повномасштабної війни росії проти України саме патріотці, яка бореться з колаборантами та прихильниками «руського миру», СБУ інкримінує кримінальну справу. Обставини з’ясовували журналісти «Вчасно».
Читайте: Пам’яті земляка Володимира Бражника, що загинув під Іловайськом, присвячується...(відео)
Родина Бражник з Лиманщини відома багатьом проукраїнським мешканцям Донецької області через свою патріотичну позицію. Рідний брат Галини — Володимир Бражник — ще у 2014 році став на захист України, він загинув у боях за Савур-Могилу. Галина разом з однодумцями активно відстоювала права на гідну пам’ять загиблих захисників, з початком повномасштабного вторгнення вони налагодили допомогу воїнам та їхнім родинам. Крім цього, жінка веде роботу з викриття колаборантів та сепаратистів Донеччини. Саме через викриття співпраці з росіянами мешканця села Торське Лиманського району Андрія Шепотька, якому вже кілька років вдається уникнути покарання, до Галини прийшли з обшуком співробітники СБУ.
ХТО ТАКИЙ АНДРІЙ ШЕПОТЬКО?
Почнемо з того, що всі події відбувалися на території невеликого села Торське, тому в Лиманській громаді на Донеччини добре знають цього чоловіка та його погляди. Ще до 2014 року він не приховував своєї прихильності до росії та відкрито про це говорив. Не підтримував події на Майдані, про що свідчать односельці та його ж родичи. Також зі слів його рідної сестри Валентини Ульянової та її чоловіка відомо, що Шепотько до війни часто їздив до росії на заробітки.
«Ми ж разом спілкувалися, як родичі. У 2014 році він почав співпрацювати з „ополченцями“ — возив їм продукти, крім цього, люди розповідають, що бачили його й зі зброєю у руках, — розповідає Володимир Ульянов. — Ми бачили у нього російські банківські картки. Дивно, але саме після 2014 року він почав круто „підійматися“. Звідки гроші - не знаю, але раніше постійно у нас займав, а потім раптом почав відкривати магазини та скупляти землю»
Антиукраїнські пости у соцмережах, співпраця Шепотька з сепаратистами у 2014 році обурила мешканців Торського, і вони надали інформацію про це представникам правоохоронних органів. Андрій Шепотько був затриманий, але після того, як жінка з донькою поїхали його визволяти, він повернувся додому. Які причини стали обґрунтуванням для його визволення — невідомо.
«У 15-му році ми знайшли у нього та його жінки в «Однокласниках» російську пропаганду, — згадує Галина Бражник. — Люди мені розповіли, що він стояв на сепаратистських блокпостах зі зброєю. У Торському всі знають, що він мав відношення до «ополчєнія».
У 2016 році інформація з доказовими скрінами щодо поглядів Андрія Шепотька була опублікована на сайті «Миротворець». Також вже на той момент односельці, яких обурила співпраця чоловіка з «ополченцями», зібрали свідчення щодо його діяльності та направили інформацію до правоохоронних органів.
Все це не зупинило Шепотька, і свою антиукраїнську позицію він підтвердив після повномасштабного вторгнення росії в Україну. Спочатку він зник на кілька тижнів, де був — невідомо, але потім з’явився, розповідають свідки. Коли у травні 2022 року Торське та Лиман були окуповані, родина Шепотько не евакуювалася, а залишилася.
«Є свідки серед мешканців Торського, які розповідають, як Шепотько та його дружина радісно зустрічали окупантів, постійно з ними спілкувалися», — розповідає Галина Бражник.
Жителі Торського у своїх свідченнях зазначають, що при окупаційній владі бізнес Шепотько почав швидко розвиватися — він спокійно отримав перепустки та вільно пересувався окупованою територією.
«Один наш односелець — прихильник росії, який виїхав на окуповану територію до повномасштабного вторгнення, після окупації росіянами Лиманщини у 2022 році повернувся. Односельці кажуть, що бачили його разом з Шепотьком — вони ручкалися та випивали разом», — розповідає Володимир Ульянов.
Юрій Толстих був одним з місцевих мешканців, який жив в Торському під час російської окупації. Чоловік свідчить про те, що Шепотько не лише був у гарних стосунках з росіянами, а навіть допомагав їм.
«Я можу підтвердити, що він возив на своїй Газелі їжу окупантам на турбазу, де вони базувалися. А готували для них його жінка, теща і сусідка. Також росіяни і самі до нього на військовій машині приїжджали за їжею. Жителі Торського все бачили і також надали свідчення всього цього», — згадує Юрій Толстих.
«У нас є також свідчення місцевої мешканки, син якої пішов до ТРО. Шепотько їй говорив — мовляв, скажи своєму сину, що прийдуть росіяни і його приберуть (тобто вб’ють). Також він і цьому хлопцю казав таке: „Ти що не зрозумів, куди пішов? росія — „могучая“ держава. Ти помилився, коли пішов у ТРО, схаменися“», — каже Галина Бражник.
Зі слів мешканців села Торське відомо, що окупанти проводили «чистки» серед місцевого населення. І навіть сусідів рідної сестри Шепотька — Валентини Ульянової - у якої син служить в ЗСУ, забирали на допити. Але ж рідного дядька Андрія Шепотька не чіпали.
Після того, як у жовтні 2022 року ЗСУ деокупували Торське та Лиман, Андрій Шепотько раптом зник. Його не було кілька тижнів, розповідають родичи чоловіка. Спочатку казали, що його забрали до Донецька, потім, що він на операції. А далі з’явилася інформація, що наче Шепотько у російському полоні - дуже неправдоподібна версія для того, проти кого свідчать його односельці, які підтверджують, що він товаришував з окупантами, чудово себе почував при їх владі, вільно розвивав свій бізнес.
Повернення Андрія Шепотька з так званого російського полону також викликає багато питань: він приїхав звідти самостійно просто на автобусі. Місцевий мешканець Торського Юрій Толстов, який сам потрапляв до підвалів російських окупантів і зазнав жорстких туртур, здивований такому легкому поверненню з «полону» свого односельця. Відео про радісне повернення з 8-місячного (!) російського «полону» опублікувала у соцмережі молодша донька Андрія Шепотько, Аліна Шепотько.
Попри всю свою підозрілу діяльність, Андрій Шепотько, досі вільно пересувається прифронтовою Лиманщиною.
«Ми разом зі свідками неодноразово робили звернення щодо діяльності Шепотька. Зверталися до СБУ, ДБР та Нацполіції. Вказували контакти свідків — їх у нас 15. Але за весь час їх навіть не допитали. Жодної реакції немає», — обурюється Галина Бражник.
ДОНЬКА В СБУ ТА ЗВ’ЯЗКИ РОДИНИ ШЕПОТЬКО
У 2019 році донька Андрія Шепотька — Марина Шепотько, працевлаштувалася у Службу безпеки України в Донецькій та Луганській області. Зазначимо, що на той час інформація щодо антиукраїнської діяльності її батька у 2014 році вже була на сайті «Миротворець». Також було відомо і про проросійські пости в «Однокласниках» на сторінці і її матері. Крім цього, вже були звернення мешканців Торського до правоохоронних органів з проханням розслідувати антиукраїнську діяльність Шепотька. Яким чином Марина Шепотько пройшла всі перевірки — питання безпосередньо до тих, хто її працевлаштовував в СБУ. Але свідки з Торського кажуть, що неодноразово бачили в будинку у Шепотьків співробітника СБУ Донецької та Луганської області Віталія Дзюбу — про це також люди готові свідчити.
Зв’язки родини Шепотьків — інша досить цікава глава цієї історії. Наприклад, зафіксовані дружні відносини з родиною Ігоря Буткова — одіозного колишнього секретаря міськради Сєвєродонецька. У 2017 році прокуратура Луганської області порушила проти нього справу через незадекларовані 3 млн гривень. За інформацією видання Bihus.info, Бутков і його дружина-депутат були найбагатшими чиновниками Сєвєродонецької міськради — станом на 2016 рік подружжя було власниками або співвласниками щонайменше 19 підприємств на Луганщині та в анексованому Криму. Також активісти Сєвєродонецька розповідали журналістам Радіо Свобода про антиукраїнську політику Буткова у владі. У 2019 році він балотувався до Верховної Ради від політпартії «Опозіційна платформа — За життя», у 2015-му — від «Опозиційного Блоку».
Журналістці редакції «ОРД» Тетяні Заровній мешканці Сєвєродонецька розповіли про Буткова наступне:
«Є свідки, які бачили, як машини його похоронної фірми „Пантеон“ привозили озброєння до одного з гаражних кооперативів, звідки обстрілювали ЗСУ».
Все це не завадило чинній працівниці СБУ Марині Шепотько мати справу з подружжям Буткових. На фото — їх спільний відпочинок, Марина Шепотько зліва у чорній сукні (фото було опубліковане у соцмережі на сторінці Олени Буткової).
Отже, у скарбниці родини Шепотьків досить дивні знайомства — явно не проукраїнська патріотична спільнота. З сім'єю рідної сестри, син якої служить в ЗСУ, Андрій Шепотько з жінкою та доньками розсварилися через різні політичні погляди. Про це журналістам розповіло подружжя Ульянових.
НЕЗРОЗУМІЛІ ДІЇ СБУ
Чисельні спроби та звернення до правоохоронних органів Галини Бражник та інших свідків щодо антиукраїнських дій Андрія Шепотька виявилися марними. Але почалася незрозуміла історія спілкування з колишніми колегами Марини Шепотько, працівниками Служби безпеки України.
Якось після чергового посту у соцмережі щодо безкарності Андрія Шепотько до Галини прийшов представник служби. Це було у травні 2022 року, зустріч відбулася в Івано-Франківську. Чоловік представився колишнім співробітником ГУ СБУ у Донецькій та Луганській області Олександром Щербанем. У присутності двох свідків жінка надала йому свої свідчення та контакти інших свідків щодо діяльності Андрія Шепотька. Після цього чоловік зник. У червні 2023 року до Галини Бражник прийшов ще один колега Марини Шепотько.
«Він назвався Віктором Халімоновим. Сказав, що він колишній працівник СБУ Донецької та Луганської області, колега Марини Шепотько, а з листопаду 2022 року працює в Головному управлінні СБУ. Стосовно мене поводив себе з неповагою. Я йому надала контакти свідків антиукраїнської діяльності Андрія Шепотька під час подій у 2014 році та повномасштабного вторгнення росії в Україну у 2022 році. Халімонов лише двом свідкам зі списку передзвонив — вони все підтвердили. Але на цьому все і закінчилося», — говорить Галина Бражник.
І яким же було її здивування, коли 19 жовтня 2023 року о 7.00 ранку саме Халімонов і ще двоє співробітників СБУ прийшли з обшуком до жінки, яка наразі мешкає у Київській області. Поводили себе знову ж зухвало та нахабно, показали рішення суду і забрали в Галини телефони. Наразі їй інкримінують образу військовослужбовиці за статтею 435−1 (частина 2) Кримінального кодексу України. При цьому, наголошує Галина Бражник, справу до ЄРДР було внесено ще у червні 2022 року, але її нікуди не викликали, нічого не питали за ці півтора року.
Ну й далі дуже цікава сама ухвала на обшук у Галини Бражник. Клопотання про необхідність обшуку подали слідчі з Кропивницького, які обгрунтовують проведення слідчих дій таким чином:
«Галина Бражник у соціально-орієнтованому ресурсі мережі Інтернет „Facebook“, виготовляє та поширює неправдиву інформацію, що містить образу честі і гідності, стосовно діючого співробітника СБУ та його родини, при цьому не надаючи підтверджуючих фактів»
Тобто при наявності 15 свідків та вже зафіксованих свідчень, скрінів з соцмереж, публікацій у ЗМІ та звернень до СБУ та інших правоохоронних органів щодо ймовірної антиукраїнської діяльності Андрія Шепотька — досі невідомо про ініційовану кримінальну справу та слідчі дії. Натомість у громадської діячки Галини Бражник вже проведений обшук та їй інкримінують статтю Кримінального кодексу України.
РЕАКЦІЯ СУСПІЛЬСТВА
Обшук у Галини Бражник, вилучення її телефонів та можливе намагання співробітників СБУ змусити замовчати громадську діячку сколихнули суспільство — і не лише проукраїнських мешканців Лиманщини та Донеччини. По-перше, всі свідки дій Андрія Шепотька знову підтвердили своє бажання надати свідчення. По-друге, на захист родини Бражник встали громадські організації родин військовослужбовців зі всієї України — безпосередньо, це спілка «Об'єднані родини України», яка об'єднує громадські організації родин військовослужбовців з різних міст країни.
«Коли ми дізналися, що у Галини обшуки, це всіх обурило. Адже ця людина — з родини військовослужбовця, активно допомагає ЗСУ. Вона вже давно веде боротьбу зі зрадниками та запроданцями, і, на жаль, ніхто на оприлюднені нею факти не реагував, — коментує ситуацію голова ГО „Сильна українська мама“ Вікторія Кравчук. — Ми звернулися у кілька інстанцій щодо цієї ганебної ситуації. Ми не хочемо чекати, коли наші хлопці прийдуть з фронту, щоб наводити лад у державі. Поки вони воюють, виходить, що родини військовослужбовців не захищені».
З проханням розібратися з ситуацією Галини Бражник громадські організації звернулися до медіа та Верховної Ради України. Наразі відбувається серія зустрічей з представниками влади.
Обурило намагання тиску на патріотку з Донеччини й військовослужбовців. Багато хто з них підтримав жінку і чекає реакції СБУ на незрозумілі дії своїх співробітників, а також люди хочуть знати, коли нарешті буде розпочате адекватне розслідування антиукраїнських дій Андрія Шепотька.
«Мені здається, що це справа навіть не одного Андрія Шепотька, у якого донька працює в СБУ, а справа цілої групи людей, — каже мешканець Лимана, військовослужбовець ЗСУ Віталій Овчаренко. — На мій погляд, СБУ в цій справі бездіє, коли є 15 свідків, які готові надати свідчення, і яких досі не допитали. Я не розумію, чому СБУ затримує людей за лайки у соцмережах, але на цю справу, яка на сьогодні є найгучнішою у Донецькій області, не реагує. Замість цього до однієї з ініціаторок розслідування проявів колабораціонізму прийшли з обшуком. Для мене це парадокс»
Дійсно цікаво, що за пост у соцмережі працівники СБУ чомусь порушили справу, а за антиукраїнську діяльність та співпрацю з окупантами — інформація відсутня. Зазначимо, що попри купу свідчень та фактів щодо прихильності до росії, сьогодні Андрій Шепотько продовжує вільно пересуватися прифронтовим Лиманом.
«Як таке може бути за два кілометри від фронту, куди кожного дня прилітають снаряди та ракети? — обурюються свідки справи. — Він вільно торгує у своїх магазинах, змінив російський прапор на український і все. Про його прихильність до рф всім місцевим відомо. За що наші рідні кров проливають сьогодні на фронті? Як його донька може бути в СБУ та ім'ям України приймати якісь рішення? Що за беззаконня в країні?»
Далі видання повідомляє, що очікує відповіді СБУ на їх інформаційний запит.
Підписуйтеся на наші оновлення у Viber (новости Славянска)
Слідкуйте за нами в Instagram
Та телеграм: https://t.me/news6262