Компенсація за зруйноване житло, допомога ВПО і мобілізація - що зміниться в Україні з листопада 2023

В Україні з листопада діятимуть нові правила оформлення допомоги для переселенців. Українці почнуть отримувати компенсації у програмі "єВідновлення" за зруйноване житло, а у поїздах з'явиться більше купе тільки для жінок.

Трохи детальніше розповідаємо про зміни в Україні.

Від 1 листопада 2023 грошова допомога переселенцям в Україні призначатиметься на всю родину. Кошти нараховуватимуть лише одній уповноваженій особі, але з розрахунку на кожного члена родини.

Нововведення стосується лише тих ВПО, які вперше звернуться до органів соцзахисту населення за допомогою в листопаді. Для переселенців, які отримували допомогу раніше, правила виплат не зміняться.

Сума щомісячної допомоги теж лишається незмінною. Діти та особи з інвалідністю отримають по 3000 грн, інші категорії ВПО – по 2000 грн.

З 1 листопада стартує наступний етап державної програми "єВідновлення" – виплата компенсацій за зруйноване житло під час війни. 

Програма передбачає два види компенсації:

  • отримання сертифіката на придбання нової оселі (квартири чи приватного будинку) в будь-якому населеному пункті;
  • грошові виплати на самостійну відбудову (можна отримати або сертифікат, або кошти на будівництво). 

Спершу послугу зможуть отримати власники житла на неокупованій території України, де не ведуться активні бойові дії. Згодом компенсація стане доступною для всіх.

Поки що немає жодної точної інформації, яка свідчила б про те, що мобілізація з 1 листопада 2023 року в Україні посилиться чи навпаки послабшає. Вона триває в Україні вже понад півтора року, і не припинялася жодного дня.

Однак член комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Сергій Рахманін вважає, що загальна мобілізація в Україні може посилитися. За його словами, це обумовлено необхідністю формувати нові бригади Сил оборони.

Будівельні норми для споруд цивільного захисту

Від 1 листопада 2023 в Україні при будівництві захисних споруд цивільного захисту та при реконструкції вже наявних укриттів використовуватимуться нові будівельні норми (ДБН).

Всі проєкти відбудови житлових і громадських будівель, у тому числі шкіл, лікарень, садочків повинні будуть передбачати наявність правильно облаштованих зон.

  • всі захисні споруди мають відповідати стандартам інклюзивності і фізичної безбар’єрності (обладнані пандусами для людей з інвалідністю чи підйомними пристроями);
  • в укриттях мають бути облаштовані системи візуальної та тактильної навігації, контрастне маркування на сходах та порогах;
  • під час нового будівництва обов’язковим є облаштування мінімум одного універсального санітарно-гігієнічного приміщення на кожних 200 осіб.
Потяги з жіночими купе

З листопада жіночих купе стане більше у поїздах далекого прямування. Тепер купе тільки для жінок з'являться в рейсах

  • №17/18 Харків - Ужгород,
  • №29/30 Київ - Ужгород,
  • №3/4 Запоріжжя - Ужгород
  • №26/236 Одеса - Рахів.

Купити квитки в жіночий вагон можна буде в мобільному додатку Укрзалізниці. Крім жінок в таких купе можуть їздити діти віком до 5 років включно незалежно від віку.