Від 3 жовтня 2023 року Національний банк України скасовує фіксований курс гривні.
Від початку широкомасштабного російського вторгнення в Україні діяв фіксований курс гривні, який директивно визначався постановами Нацбанку. Від 24 лютого 2022 року він становив 29,3 грн за долар, але вже за пʼять місяців через високу інфляцію його довелося знизити до 36,6 грн за долар.
Фіксований курс дозволив утримати стабільність фінансової системи під час війни, а бізнесу та населенню - адаптуватися до життя в умовах надзвичайної кризи.
Тепер НБУ переходить у режим керованої гнучкості обмінного курсу. Це має посилити валютний ринок і стійкість економіки. Курс зможе зростати і знижуватися, однак НБУ все ж обмежуватиме ці коливання, не допускаючи значного послаблення або суттєвого зміцнення гривні.
У розʼясненні на сайті НБУ йдеться, що перехід до керованої гнучкості курсу не означатиме, що Нацбанк "відпустить" курс у вільне плавання. НБУ і далі буде присутнім на ринку та покриватиме структурний дефіцит валюти.
Додається, що на першому етапі переходу до керованої гнучкості Нацбанк планує мінімізувати множинність обмінних курсів. Тобто зменшити або утримати на низькому рівні різницю між готівковим та офіційним курсом. Для цього планують збільшити можливості банків задовольняти попит на готівкову валюту, розширити можливості клієнтів купувати валюту в безготівковій формі.
Докладно ознайомитися зі Стратегією валютних обмежень можна на сайті Нацбанку.
Додамо, що в проєкті бюджету на 2024 рік розрахований курс 41,4 грн за долар.