В офісі Президента прокоментували здобуття українцями громадянства РФ на непідконтрольних територіях.
Після абсолютно протилежних заяв уповноваженого Верховної Ради з прав людини Дмитра Лубінця та віцепрем'єр-міністерки — міністерки з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірини Верещук, радник керівника ОП Михайло Подоляк наголосив, що якщо українці можуть уникнути отримання паспорта рф, то їм варто не брати його. Проте, якщо ж вони перебувають під загрозою репресій чи тортур, їм дозволяється отримувати російське громадянство.
До цього Дмитро Лубинець заявив, що українці на тимчасово окупованих територіях мають взяти російський паспорт або у будь-який спосіб виїжджати з ТОТ (тимчасово окупованих територій), щоб зберегти власне життя.
Про це уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець заявив в ефірі національного інформаційного телемарафону Єдині новини.
Він вважає, що указ російського диктатора володимира путіна, який нібито дозволяє депортувати з ТОТ українців без громадянства рф, спрямований на “узаконення” примусової паспортизації на тимчасово окупованих територіях Херсонської та Запорізької областей.
Омбудсмен зазначив, що Україна має продовжувати юридично шлях невизнання російських паспортів, які зараз видаються під фізичним тиском громадянам України на ТОТ.
У той же ча Віцепрем’єрка, міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук опублікувала рекомендації для українців, які перебувають на тимчасово окупованих територіях, щодо отримання російських паспортів.
Верещук зауважила, що її рекомендації українцям на ТОТ залишаються незмінними – російські паспорти не брати, з окупантами не співпрацювати і за можливості виїхати.
Справа залишається у тому, що отримання паспорта рф стало в окупації практично неминучим. 27 квітня президент росії володимир путін підписав указ, який передбачає депортацію жителів у випадку, якщо вони не стануть громадянами рф до 1 липня 2024 року.
Мешканці Луганщини розповідають про те, що на окупованих територіях відбувається залякування по телебаченню та інформаційних каналах. Людей лякають тим, що ті, хто не отримав паспорти, будуть вважатися іноземцями.
Ще однією проблемою людей на окупованих територіях залишається фінансове питання. Люди, які не отримають російського паспорта, не зможуть існувати фінансово, наприклад, пенсіонери. Попри те, що люди на окупованих територіях продовжують отримувати українські виплати, розрахуватися українською банківською карткою буквально неможливо. Тому людям у віці доводиться оформлювати російські виплати. Раніше у більшості сіл люди отримували пенсії готівкою через Укрпошту, але зараз це також стало неможливим через дії окупантів.
Залишатися на окупованій території з українським громадянством - це постійно перебувати під економічним тиском та наражати себе на небезпеку. І по суті, єдиний реальний спосіб уникнути паспортизації – виїжджати. На жаль, і з цим зараз великі проблеми.
По факту, росія зараз максимально блокує виїзд людей на територію України.
Саме тому для багатьох людей на окупованих територіях отримання російського паспорта - питання виживання.
Краще зважити всі ризики і зробити те, що буде найбільш безпечно для людини.