У квітні в Україні підвищать тарифи на воду, введуть електронні рецепти на ліки та піднімуть ціни на продукти.
До яких змін готуватися у квітні – далі в матеріалі.
Перерахунок пенсій з 1 квітня
З 1 квітня для працюючих пенсіонерів проведуть перерахування пенсій. Це стосується українців, які вийшли на пенсію в 2021 році і продовжують працювати, тобто їх страховий стаж за 2 роки збільшився на 24 місяці.
Саме ці категорії пенсіонерів отримають перерахунок пенсій. Розмір перерахунку індивідуальний для кожного пенсіонера.
Підвищення буде індивідуальним і залежатиме від кількох факторів:
- страхового стажу людини (враховується додатковий стаж, якого набув пенсіонер, продовжуючи працювати після виходу на пенсію);
- від співвідношення між зарплатою, яку отримує людина, і середньою зарплатою по країні (так званий коефіцієнт заробітку).
Тарифи на водопостачання
У квітні для українців підвищать тарифи на воду. Але ця зміна буде помітна тільки в травні, коли ми будемо оплачувати платіжки за квітень. Тарифи будуть відрізнятися в кожній області. В середньому витрати на воду для сім'ї з 3 осіб зростуть на 60 гривень за місяць.
Очікується, що найвищими тарифи на воду будуть у Кіровоградській області - 61,7 гривень за кубометр води, а найнижчими - у Львівській області - 27, 2 гривні за кубометр.
Відомство розглядає можливість двоетапного підвищення тарифів:
- з 1 квітня – в середньому на рівні 12,3%;
- з 1 липня – на рівні 14,1%.
Ліки за рецептом
Від квітня відпуск всіх рецептурних ліків в Україні відбуватиметься за електронним рецептом.
Йдеться про готові медпрепарати, які є в Державному реєстрі лікарських засобів і підлягають відпуску за рецептом лікаря.
Виписати е-рецепт зможуть:
- лікар будь-якої спеціальності державної, комунальної чи приватної клініки;
- лікар-ФОП.
Е-рецепт можна буде отримати незалежно від того, чи підписана в пацієнта декларація з сімейним лікарем. Однак пацієнт має бути обов’язково зареєстрований в Електронній системі охорони здоров’я.
На час воєнного стану е-рецепт впроваджуватимуть поступово, він поки не буде обов’язковим. Пацієнти наразі зможуть обирати, за яким рецептом купувати ліки в аптеці: електронним чи паперовим.
За відсутності світла чи звʼязку в медзакладі лікар також випише рецепт на спеціальному паперовому бланку.
Подорожчання продуктов
В Україні очікується подорожчання продуктів харчування на 10-15%. Насамперед подорожчають молочні продукти, м'ясо та яйця, а також імпортні товари. Подорожчання пов'язують з економічними факторами, а також з традиційним підвищенням цін перед Великоднем.
Реєстрація на національний мультипредметний тест
У квітні стартує реєстрація для участі в основній сесії національного мультипредметного тесту (НМТ). Вона триватиме із 3 квітня по 3 травня 2023 року.
Учасники НМТ мають створити персональні е-кабінети та подати реєстраційні документи. Реєстрація відбудеться через сайт Українського центру оцінювання якості освіти.
До 7 травня зареєстрований учасник зможе внести зміни в персональному кабінеті: обрати інший предмет або змінити населений пункт в Україні чи за кордоном, у якому планує пройти НМТ.
Протягом 5-12 червня зможуть зареєструватися ті, хто не зміг з поважних причин це зробити під час основного періоду реєстрації.
Тестування відбуватиметься у дві сесії:
- основна (5 червня – 23 червня);
- додаткова (11-24 липня).
НМТ відбудеться в один день. Передбачені два обов’язкові предмети (українська мова та математика), а також один предмет на вибір (історія України, іноземна мова, біологія, фізика, хімія).