Онлайн-медіа “Люк” запустили проєкт“Харків, де твоє обличчя?”, в якому розбирають, що таке колонізація, як цей процес відбувався в України, "повертають" діячів культури, яких привласнила Росія та проговорюють в які етапи і яким чином ми можемо деколонізувати свої міста, культуру та країну.
В цьому проєкті розбираються, як Росія століттями намагалася привласнити собі нашу культуру та перетворити «Харків» на «Харьков».
Це проєкт про українську ідентичність Харкова, яку століттями намагались відправити в небуття, затерти в підручниках історії і знищити. Про ідентичність яка все одно проростала крізь репресії, Голодомор і заборони.
«Людина, яка знає історію цього міста, про неспинні спроби росії перевиховати “Харків” в “Харьков”, навряд чи дозволить собі тези “Ну, Харків же ж сам хотів в Росію” — ділиться думками Катерина Переверзева, головна редакторка “Люк”. — Радянська влада робила все, що могла, щоб затерти українську ідентичність міста. Знищувала людей, які вибудовували тут національну ідею і знищувала докази своїх кривавих репресій. Маркувала міський простір російськими науковцями та письменниками, а українських — кидала в табори та розстрілювала.
Коли ми піддакуємо російський пропаганді і продовжуємо тягати в медійному просторі тези про проросійський Харків — ми займаємося внутрішнім сепаратизмом і продовжуємо пропагандитську справу. Коли ми починаємо заглиблюватись в історію і повертати собі, як державі, українську ідентичність наших міст і регіонів, ми робимо нашу країну міцнішою і зшиваємо наш культурний простір. І кожен раз, поширюючи ті чи інші наративи, ми обираємо на чиєму ми боці».
«Харків, де твоє обличчя?» — проєкт, який нагадує нам хто ми і звідки ми, де наша історія, і на честь кого по праву мають називатись наши вулиці, театри і навчальні заклади. Про Харків, який вперто намагались зробити «Харьковом» і про те, чому їм так це і не вдалося.
В межах проєкту вже вийшли такі тексти:
— Чому Росії не спіймати Григорія Сковороду;
— Як Російська імперія та СРСР русифікували наше місто [Харків] та що з того вийшло;
— Як «совєти» намагалися знищити в нашому місті [Харкові] ренесанс української культури;
— Як Харківська школа фотографії підривала радянську систему;
— Як у харківських журналах 1920-х з’явились експеримент, сатира і порнографія.
Проєкт «Харків, де твоє обличчя?» реалізується ГО «Люк-Медійна Група» у межах проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського суспільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу.
«Люк» — це незалежне медіа про Харків і культуру.