Сьогодні вже немає сумнівів, що Україна готує контрнаступ. Про це свідчать заяви лідерів, експертів думок та оглядачів. Ми зібрали декілька думок на цю тему.
Нещодавно командувач Сухопутних військ генерал-полковник Олександр Сирський заявив, що контрнаступ не за горами.
"Справжні герої зараз - це захисники, які на своїх плечах тримають східний фронт, та не шкодуючи ані себе, ані ворогів завдають йому максимальних втрат. Необхідно виграти час для накопичування резервів та початку контрнаступу, який вже не за горами" – сказав генерал-полковник Олександр Сирський.
Також про контрнаступ говорить Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. За їх інформацією, "генеральний наступ" росіян захлинувся, настає час забрати в них наступальну ініціативу. Ворог виснажений матеріально і деморалізований. Зимова оборона дала можливість Україні підготуватися. Розгорнуті нові бригади, створені резерви, триває процес насичення військ західним озброєнням і військовою технікою.
Також міністр внутрішніх справ Ігор Клименко під час ефіру загальнонаціонального телемарафону заявив, що підрозділи "Гвардії наступу" сформовані практично повністю, нині відбувається набір добровольців для формування резерву.
"28 тисяч заявок від добровольців ми прийняли. В першу чергу, заявки проходили через Центри надання адміністративних послуг та через відповідний сайт", — розповів посадовець.
За словами Клименка, розпочато навчання практично всіх підрозділів на полігонах нашої країни.
“Навчання ми будемо проводити настільки довго, наскільки це буде необхідно для того, щоб ми мали боєздатні підрозділи Національної гвардії, Державної прикордонної служби та Національної поліції, які ми називаємо "Гвардією наступу" — сказав міністр.
Як відомо, "Гвардію наступу" почали формували з 1 лютого. Ці підрозділи будуть націлені, зокрема, на звільнення окупованих росією територій. Відомо про 6 підрозділів:
Також нещодавно на військовій базі США у Німеччині пройшли навчання за участю американських та українських військових. Як пише New York Times, ці навчання стали частиною підготовки України до майбутнього контрнаступу.
Де відбудеться контрнаступ
Як ще наприкінці лютого зазначав представник Головного управління розвідки (ГУР) Міноборони Вадим Скібіцький, основною із стратегічних цілей контрнаступу ЗСУ стане спроба "вбити клин у російський фронт на півдні". Західні аналітики також прогнозують, що контрнаступ, ймовірно, відбудеться на півдні.
Екскомандувач військами НАТО в Європі Бен Ходжес вважає, що вирішальним у цій війні буде звільнення Криму.
"Україна має шанс протягом трьох-чотирьох місяців, по ходу отримання обладнання, підготовки усе більшої кількості людей і вибудовування логістики, запустити контрнаступ, який піде у різних напрямках і почне звільнення Криму" - сказав Бен Ходжес.
Коли відбудеться контрнаступ
Попередньо, контрнаступ має відбутись у середині квітня. Про це каже військовий експерт Владислав Селезньов, а до цього часу на фронті триватиме певна оперативна пауза.
Коли польові дороги підсохнуть, а це десь середина квітня, ЗСУ підуть у контрнаступ. Адже саме тоді будуть сприятливі умови для переміщення бронетехніки. Та все ж цей процес контрнаступу залежить від темпів постачання військової допомоги Заходу - каже Селезньов.
Процес контрнаступу ЗСУ розділять на 5 або 6 етапів. Точніше розуміння тенденцій буде станом на червень, додав він.
Про дату початку контрнаступу також говорив радник голови Офісу Президента Михайло Подоляк. 10 березня він заявив, що Збройні сили України можуть розпочати очікуваний контрнаступ проти армії РФ вже протягом двох місяців.
Тож, коли точно і на якому напрямку відбудеться контрнаступ, сказати точно неможливо. Проте той факт, що воно відбудеться, вселяє надію на скорішу перемогу України.