Нещодавно Служба Безпеки України опублікувала новину про затримання агента головного управління генерального штабу зс рф (більше відомого як гру), який збирав розвіддані для захоплення українського міста.
За інформацією Служби, агент намагався схилити до співпраці з окупантами керівництво міської влади Очакова. За це мер міста міг “обрати посаду” у разі захоплення південного регіону. Проте посадовець не погодився і повідомив СБУ про спроби вербування.
Виявилось, що ворожим агентом став колишній командир одного з центрів спеціальних операцій Збройних сил України. Згодом стає відомо (так стверджує видання “Бабель” з посиланням на свої джерела), що цей агент - Едуард Шевченко.
Про Едуарда Шевченка можна багато знайти на просторах інтернету. Колишній начальник 73 морського центру спеціальних операцій, Герой України, “легендарний морський котик”, АТОшнік, має орден “За мужність” і є лицарем орденів Богдана Хмельницького II та III ступенів. Колишній військовий брав участь у боях за Слов'янськ, Краматорськ, Лисичанськ і Дебальцеве.
Сайт Герої України писав так про участь Едуарда Шевченка у звільненні Слов’янська:
Едуард Шевченко був досить цитованою особистістю, його кликали на інтерв’ю, у пресі можна знайти багато згадок про нього. Ось одна із його цитат від вересня 2015 року в одній зі статей ГУР Міноборони щодо подій під Іловайськом.
“Саме через сильний опір українців не пішла друга хвиля російських військ. Другий ешелон необхідно вводити, коли перший чогось досяг. А перший ешелон суттєвих успіхів не мав”.
Якщо звернутись до Вікіпедії, з’ясовується, що Шевченко народився у 1977 році на Камчатці в родині військового, продовжив сімейну традицію чоловіків-військовослужбовців. У 2000 році він закінчив Чорноморське вище військово-морське училище ім. Нахімова у місті Севастополі та у званні лейтенанта розпочав службу в морській піхоті України.
В інтерв’ю Українській Правді від вересня 2015 року він згадає про своє походження:
“Поначалу ко мне тоже относились с опаской, ведь я родился в России. Но после одной успешной операции, второй – я уже доказал обществу, что я дал присягу и буду ее выполнять.
Для меня это не пустые слова. Хотя есть такие, для кого присяга неважна.”
Переглядаючи інформацію про героя історії, ми звернули увагу ще на одну цікаву деталь. В інтерв’ю від 10.07.2019 року на каналі ТРК МАРТ ведуча представляє Едуарда Шевченка, як довірену особу кандидата в народні депутати України, регіонала Ігоря Сергійовича Дятлова. Останній у різні роки балотувався від Партії Регіонів, Опозиційного блоку. Під час інтерв’ю Шевченко також зауважив, що він вже колишній війсковослужбовець.
А вже навесні 2023 року СБУ встановила факт спілкування Шевченка з громадянином російської федерації, уродженцем міста Краматорськ - Колєсніковим Сергієм Олександровичем, 31.07.1971 р.н. З кадровим співробітником гру він перебував на постійному агентурному зв’язку. СБУ виявила "таємний" телефон, який він використовував для законспірованого листування з окупантами. Також вилучено тепловізори та незареєстровану зброю.
“В каком законе у нас сказано, что я не имею права общения по телефону? - Нету такого закона. Ни одного из доводов написанных там мне не было предоставлено” - так вже після затримання Едуард Шевченко висловився при спілкуванні з журналісткою ТСН.
За рік до повномасштабного вторгнення Росії до України колишній військовий вже фігурував у справі щодо російських спецслужб, які хотіли викрасти тодішнього командувача сил спеціальних операцій, але завдяки його свідченням спецоперація не вдалася. Тоді він відмовився від співпраці з агресором.
Цього разу слідчі Служби безпеки повідомили фігуранту про підозру за ч. 2 ст. 111 Кримінального кодексу України (державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану). Суд обрав міру запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Під час спілкування з журналістами після затримання Едуард Шевченко негативно відзивався про роки своєї служби у лавах Збройних Сил України, через несправедливий рівень забезпечення військовослужбовців.
Він запевнив, що повністю віддавався справі, та ніхто не оцінив його старань. І наостанок підкреслив, що за 17 років служби, з дружиною бачився усього 2,5 роки.
Своєї провини Шевченко не визнає і стверджує, що звинувачення побудовані на домислах.
Триває розслідування для встановлення всіх обставин злочину і притягнення винних до відповідальності - повідомляє СБУ.