У листопаді 1941 року офіцер військової розвідки на Донбасі «чув, що якийсь Степан Бандера, «учений», буде очолювати уряд України».
Про націоналістів Донеччини і регіон розказали в подкасті "Вулиця Степана Бандери".
Під час німецької окупації Донбасу в роки Другої світової війни німці стратили двадцятьох ОУНівців.
У Краматорську в той час відкрили товариство «Просвіта», яке займалося поширенням української культури. А в Маріуполі голова шкільної освіти «запропонував наголосити на важливості рідної мови, любові до батьківщини й поваги до старших». Такі факти про український Донбас подав американський історик японського походження Гіроакі Куромія. Його захоплювала історія Радянського Союзу, а згодом він зацікавився історією Донбасу. Майже вісім років Гіроакі працював в архівах Донецька й Луганська. Згодом опублікував дві книжки: «Свобода і терор на Донбасі: українсько-російське прикордоння у 1870–1990-х роках» і «Зрозуміти Донбас».
Дивіться: Український націоналізм у Слов’янську. Документальні історії - ВІДЕО
Націоналізм на схід потрапив із заходу України. Агентуру висилали на схід, щоб створити політичну базу в промисловому центрі України. Активісти Організації українських націоналістів діяли в Горлівці, Краматорську, Костянтинівці, Маріуполі, Гришиному, Слов’янську й інших містах і селах Донбасу.
Куромія писав, що «український націоналізм став однією з альтернатив, доступних жителям Донбасу». Але він мав свої особливості. Донбас створив демократичну концепцію українського націоналізму на противагу інтегральному. В інтерв’ю «Радіо Свобода» Гіроакі зазначив, що