У вівторок, 6 грудня, українці відзначають День Збройних сил України. Цьогоріч нарівні з Днем захисника 14 жовтня – це одне з найбільш знакових свят року, особливо на тлі повномасштабної війни, яку веде росія проти України.
Спеціально до цього дня ми підготували декілька цікавих фактів про наші героїчні Збройні Сили України.
6 грудня. Чому саме цей день
Верховна Рада України у 1991 році саме 6 грудня ухвалила закон Про Збройні сили України, а також – Про оборону України. Також цього дня у залі парламенту зачитали текст Військової присяги.
Зазначимо, що 6 грудня – це професійне свято, яке об’єднує всіх військових, які перебувають у лавах Збройних сил України, адже у складі української армії є п’ять підрозділів:
- Сухопутні війська
- Повітряні сили
- Військово-морські сили
- Десантно-штурмові війська
- Сили спеціальних операцій
В активному захисті України задіяно близько 1 млн осіб, з них 70% - це ЗСУ
Ще влітку 2022 року міністр оборони України Олексій Резніков наводив дані, відповідно до яких у секторі безпеки й оборони України нині задіяно «понад 1 млн людей у формі». З них, за оцінкою Резнікова:
- до 700 000 осіб – безпосередньо військовослужбовці ЗСУ, включно з мобілізованими до лав української армії під час воєнного стану після лютневого вторгнення Росії;
- до 60 000 – представники Державної прикордонної служби України,
- до 90 000 – військовослужбовці Національної гвардії,
- до 100 000 – працівники Національної поліції.
До вторгнення росії на Донбас у 2014 році Збройні сили України нараховували близько 140 тис. осіб, до лютого 2022 року їхня чисельність зросла до 246 тис. осіб (з урахуванням цивільних працівників).
Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний увійшов у 100 найвпливовіших людей світу
Ще в травні 2022 року журнал TIME включив головнокомандувача ЗСУ до свого списку 100 найвпливовіших людей планети. До переліку також увійшли президент України Володимир Зеленський і головна редакторка Української правди Севгіль Мусаєва.
Текст про Залужного для цього номеру TIME написав голова об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі.
Жінки в армії
Станом на 28 листопада в лавах ЗСУ служить 59 786 жінок. Таку цифру оприлюднив міністр оборони Олексій Резніков. Це один з найвищих показників серед армій країн НАТО. В бойових діях наразі беруть участь майже 5 тисяч жінок. Понад 350 відзначені державними нагородами. Дві мають звання Герой України, посмертно.
З 2017-го українські захисниці отримали доступ до майже всіх бойових та офіцерських посад. Парамедикині, артилеристки, снайперки, розвідниці, командирки рот і взводів виконують військовий обовʼязок на передовій і в тилу нарівні з чоловіками.
За один місяць ЗСУ вдалося завдати росіянам більших втрат, аніж СРСР зазнав за 10 років війни в Афганістані
У листопаді 2022 року ЗСУ встановили рекорд зі знищення російських окупантів. За цей місяць було ліквідовано майже 17 тис. (16 970) військовослужбовців російських сил. Про цей рекорд Сил оборони – найбільшу кількість втрат ворога за один місяць – 1 грудня повідомило Міністерство оборони України.
За офіційними даними, за 10 років війни в Афганістані (1979−1989) СРСР втратив близько 15 тисяч радянських військовослужбовців загиблими, було поранено близько 54 тис. осіб.
Загалом від початку вторгнення 24 лютого росія втратила вбитими в Україні понад 90 тис. осіб.
Герої України
Станом на 18 листопада 2022 року звання Героя України отримали 638 чоловіків і 40 жінок.
Військова міць України
Як повідомляється в щорічному рейтингу Global Firepower (GFP), на 2022 рік армія України опинилася на 22-му місці за рівнем військової могутності у світі зі 140 країн.
У дослідженні зазначалося, що до військової служби з майже 44 млн громадян теоретично можуть бути придатні 15,5 млн українців. Крім того, призовного віку щорічно сягає понад 470 тис. осіб.
Провідними країнами з військової могутності у 2022 році визнали США, Росію та Китай.
А ще, за дев'ять місяців ЗСУ знищили імідж росії як "другої армії світу".
У щорічному рейтингу Global Firepower росія формально посідає друге місце серед армій світу після США, але ЗСУ спромоглися перетворити цей факт на мем і привід для глузувань. Укладачі списку вже зараз зазначають, що врахують результати російського вторгнення в Україну і його вплив на обидві армії у новому рейтингу, який буде оприлюдненно не пізніше січня 2023 року.
Оновлення ЗСУ
Важливо, щоб військо було не просто добре озброєним і вмілим, воно має виглядати як національна армія, що продовжує кращі військові традиції свого народу.
У 2015-му для військових розробили нові кашкети, стилізовані під історичні "мазепинки". Подібні головні убори з V-подібним розрізом спереду, що наслідував гетьманські шапки, в XVII столітті носили козаки, а під час Першої світової війни — Українські січові стрільці. Також запровадили новий малюнок камуфляжу — піксель, новий крій однострою та знаки розрізнення.
Як і у воїнів Армії УНР, у сучасних захисників України на рукавах — тризуб. Десантники й морські піхотинці відмовились від радянської традиції блакитних та чорних беретів. Натомість одягнули берети кольорів марун та морської хвилі.
Спадщина боротьби за незалежність ХХ і попередніх століть була вшанована у почесних найменуваннях на честь героїв, формувань і подій української історії. Військові також отримали новий гімн, вітання, церемоніал і низку професійних свят.
Вам також буде цікаво: