Ситуація з мародерством і безпекою у Святогірську та Лимані - коментар поліції

Українські війська ще на початку осені почали активні наступальні дії. Разом із Харківщиною, нашими ЗСУ були звільнені декілька міст і на Донеччині. Серед них опинилися Святогірськ і Лиман.

Більшість людей очікує, що після деокупації побачать розбиті будинки, зруйновану інфраструктуру. Але картинки в голові і реальності не завжди співпадають.

Журналісти сайту міста Слов’янська 6262 поспілкувалися з поліцією стосовно безпекової ситуації та мародерства у деокупованих містах.

З перших днів деокупації у міста та селища зайшла поліція і почала роботу по всім напрямам. У першу чергу - проводили поквартирну перевірку. Поліцейські фіксували, хто залишається у місті, чи є руйнування будинку, чи мають люди заяви до поліції, чи знають про тих, хто під час окупації здійснював злочини, або працював з ворогом. Ця робота велася перші декілька тижнів.

Вже зараз підрозділи запрацювали повноцінно, наприклад відділ поліції №3 (Лиман) Краматорського РУП. Там вже проводять навіть прийом громадян. У Святогірську також залишаються постійні працівники поліції, які приймають заяви від громадян.

У той же час у міста приїжджають на відпрацювання співробітники з інших міст. Наприклад, вибухотехніки та поліцейські-парамедики. Кожні реагують на повідомлення за своїм профілем. Тут можуть працювати усі служби - це залежить від заяв громадян.

Окрім того, звернутися можна до будь-якого співробітника поліції, який опинився поруч. Його спеціалізація не є важливою. Кожен співробітник зобов’язаний прийняти заяву від людини та провести реєстрацію для подальшого реагування.

“Ми вчора були в Дробишево з ювеналами (ті, хто працюють з дітьми), до нас підійшов чоловік і розповів, що у центрі магазини розбиті, що там стояв російський танк і снаряди валяються нерозірвані. Ми вирушили туди, знайшли і зробили повідомлення на 102. Далі загрозу вже будуть ліквідовувати вибухотехніки”.

Важливо додати, що номер “102” вже також працює. У тих містах чи населених пунктах, де є мобільний зв’язок, можна напряму із своїми заявами телефонувати в поліцію.

Випадки мародерства у Лимані та Святогірську

Повідомлення в поліцію про мародерство йшли постійно. Навіть під час окупації до поліції поступали дзвінки від людей, які повідомляли, що з їх будинків викрали речі. Перебуваючи далеко, людина могла дізнатися від сусіда, або знайомого, що будинок обікрали - відповідні повідомлення заходили на лінію "102". Після деокупації з усіма цими заявами почали працювати. На жаль, наразі не все пограбоване вдається повернути, адже крадіями виступали не лише місцеві, але і самі військові росіяни.

При цьому в поліції наполягають на тому, що заяви про зникнення речей робити потрібно. Адже зараз час від часу в деокупованих населених пунктах знаходять цілі схрони із краденим. Серед тих речей може опинитися і те, що шукали. Окрім того, повідомлення про викрадене поступають і на блокпости, відповідно під час огляду машин правоохоронці можуть виявити викрадені речі.

З початку великої війни у Лиманській громаді зафіксовано більше 130 випадків мародерства. Щодо Святогірської громади - близько 50 випадків.

Що робити людям, яких обікрали під час війни

У першу чергу людям треба звернутися до поліції. Якщо вони знаходяться у іншому місті, а їм повідомили, що з їх будинку щось викрали, власники речей все одно можуть телефонувати до поліції з повідомленням про крадіжку. Так само, якщо є ті, кого у цій крадіжці підозрюють, то краще про це одразу повідомити.

Якщо ж ви вже приїхали додому і зрозуміли, що якісь речі пропали, то окрім заяви в поліцію варто підготувати усі можливі документи (наприклад, чеки та гарантійні талони на техніку). Або детально описати все те, що пропало.

Якщо люди перебуваючи у деокупованому місті знайшли схрони награбованого, то їм теж необхідно перш за все звернутися в поліцію. Вони зроблять опис усього знайденого і повернуть власникам. 

Наприклад, у одного з жителів Святогірська знайшли цілий склад накраденого. В ході слідчих дій вилучалась техніка, і, навіть, меблі. Відповідно, мешканці, чиї речі були знайдені серед викраденого, зможуть повернути своє майно. Звичайно, що людям потрібно довести, що це їхнє майно.

Самим забирати речі, чи намагатися потрапити у будинок потенційного крадія, не можна. Це заборонено законом і може обернутися проти цих людей. Найкраще - звернутися до поліції, щоб вони вже допомогли вирішити ситуацію.

Зараз на деокупованих територіях поліція діє оперативно і швидко реагує на повідомлення. Довго чекати на приїзд не доведеться.

Як ведеться боротьба з мародерством в деокупованих містах

Перш за все поліція виявляє людей, які можуть бути схильні до мародерства. Зазвичай це “неблагонадійні” люди, які залишалися в окупації і були помічені на якихось порушеннях, крадіжках, пияцтві. 

Окрім того, поліція проводить розмови з місцевими. Саме від них отримують багато інформації про те, куди могли звозити викрадені речі і хто це все міг робити.

Також поліція організовує патрулювання території звільнених міст та селищ, у першу чергу – там, де ймовірно може статися крадіжка. Наприклад, у Лимані поліція декілька перших днів чергувала біля розбитого виконкому, з якого могли винести майно та техніку. 

Але тут також постає питання і для людей. Для того, щоб уникнути крадіжки з пошкодженої будівлі, краще треба потурбуватися про те, щоб унеможливити потрапляння до приміщення - забити вікна, підперти двері.

Як вберегтися від крадіжки тим, хто виїжджає 

Перш за все треба заблокувати максимально усі двері і вікна у своїй будівлі. Усі коштовні маленькі речі варто забрати із собою, заховати, або залишити родичам. Ті, хто мають змогу, можуть звернутися до поліції охорони, охоронної служби або поставити автономну сигналізацію.

Також можна попросити сусідів або знайомих, щоб час від часу заходили в дім і стежили. Але і тут існує ймовірність, що хтось може залізти в будинок вночі.

Ще можливо запропонувати комусь пожити у вас в домі.

Безпекова ситуація у деокупованих містах зараз контрольована. Звичайних правопорушень зараз значно менше, ніж у довоєнний час. 

Найбільшими проблемами, звичайно, залишаються розбиті будинки, інфраструктура та мародерство.

НОВИНИ
17:45, 18 листопада
НОВИНИ
14:29, 18 листопада