Ми звикли до того, що більшість переселенців із зон бойових дій прийняв у себе захід України. Але хіба можна промовчати про те, що багато людей з окупованих, або нещодавно деокупованих територій, переїхали у найближче велике місто.
Цього разу говоритимемо про Харків.
Насправді багато людей з нещодавно деокупованих або розбитих селищ виїхали саме у Харків. По-перше, це велике місто, яке знаходиться найближче до їхніх домів. По-друге, життя у місті вже налагоджується, не дивлячись на часті обстріли. По-третє, часто люди з селищ мають у місті родичів, які можуть їх прийняти.
Ми поспілкувалися з жінкою Ніною, яка переїхала до Харкова з сусіднього селища. Воно не було офіційно окуповане, але на початку війни по ньому ходили російські військові і проїжджала російська техніка. Будинок Ніни зруйнований, тому вона переїхала до сестри у Харків.
У порівнянні з тим, як було у селі, у Харкові Ніні спокійніше. Хоча близькі обстріли досі наганяють страх. У селі Ніна ледь не щодня ночувала у підвалі власного будинку. У Харкові вона живе у квартирі, але іноді, коли обстріли особливо потужні, спускається у сховище, що є у домі.
Чому Харків?
Спочатку Ніна виїхала до Полтавської області. Але для літньої жінки виявилося дуже важко жити у маленькому приміщенні з великою кількістю інших людей. Окрім того, звідти вона не могла поїхати додому і подивитись на будинок. Саме тому вона прийняла рішення їхати у квартиру сестри, що у Харкові.
Переїхавши туди, жінка декілька разів мала змогу поїхати до себе в село, щоб подивитися на будинок, забрати і переховати речі, затулити вікна. Зараз вона шукає когось, хто б міг накрити пробитий дах. По факту, через дощі будинок вже непридатний до життя, але жінка намагається зберегти у цілості хоча б якісь речі.
У самому Харкові жінка зареєструвалася як ВПО. Через те, що Ніна - пенсіонер і має певні проблеми зі здоров’ям, їй одразу дали контакти різних волонтерів та організацій, які допомагають.
Так, раз на місяць Ніна робить замовлення волонтерам на ліки. Їй їх приносять прямо додому. Часто волонтери приносять їй одяг. Зрідка - продукти.
За продуктовою волонтерською допомогою Ніна ходила до міжнародних організацій. Так, у Харкові працюють Червоний Хрест і Карітас. Є й інші організації. Волонтерська допомога - звичайна. Крупи, макарони, консерви. Гігієнічних наборів Ніна ще не отримувала.
Ситуація у Харкові зараз
Наразі у Харкові трохи спокійніше. Після того, як деокупували багато населених пунктів, а росіян відігнали далі, деякі райони міста почали оживати. Хоча це не відміняє того, що ледь не щодня у місто летять ракети з самої території терористичної росії.
Є райони, у яких більш-менш спокійно було і є. Ціни на квартири у порівнянні зі Львовом, Києвом, Чернівцями - дуже низькі. Двокімнатну квартиру, яка до війни коштувала приблизно 500$ зараз можна зняти за 4-6 тисяч гривень.
Звичайно є більше, звичайно є і менше. Все залежить від району і розміру квартири.
Продукти у місті є. Працюють супермаркети і магазини, багато аптек. Навіть гіпермаркет "Nikolsky" розпочав свою роботу.
Наразі у місті часто бувають перебої з електроенергією і водою. Опалення вже подають. Але для відновлення енергетичного потенціалу у Харкові будуть частими віялові відключення світла.
Насправді Харків - не краще місце для евакуації. Адже місто залишається небезпечним.
Вам також буде цікаво:
- Як живуть переселенці зі Слов’янська в Одеській області
- “Якщо я бачу, що живі господарі - це додає сил і розуміння, що не все втрачено ”, - як волонтерка з Харкова допомагає розбирати розбиті війною будинки
- Поїзди, подача газу і відновлення життя на деокупованих територіях. Хороші новини за тиждень
Отримуйте добірку найважливіших новин за день у нашій Viber спільноті.