Виїзд чоловіків за кордон, обмінники та навчання у школах - що зміниться в Україні з вересня

З 1 вересня в Україні вносять декілька змін.

Про деякі з них розписуємо детально у нашому матеріалі. Серед нововведень навчання школярів, особливості роботи обмінників, виїзд чоловіків за кордон та комендантська година на Донеччині.

Як будуть вчитися діти

Попри війну 1 вересня українські діти зможуть повернутися до шкіл. Але не всюди.

Читайте: Як у Слов’янську святкували День знань - 1 вересня у спогадах і фото

Кабмін дозволив навчання у школах за умови, що вони матимуть безпечні укриття. Два місяці комісії ДСНС перевіряли школи по всій Україні. За даними на кінець серпня, 59% навчальних закладів мають захисні споруди.

Але остаточне рішення, чи йтиме навчатиметься дитина оффлайн, - за батьками. Адже жодне укриття у школі не захистить при прямому влучанні ракети.

Читайте: 1 вересня в умовах війни - що треба знати батькам та вчителям

Цього року вперше Міністерство освіти запропонувало відразу кілька варіантів навчального процесу для дітей: дистанційно, очне навчання з відвідуванням шкіл або змішаний формат, коли заняття будуть відбуватися і онлайн, і офлайн.

Змішані форми можливі у тих школах, де недостатньо місць у підвалах, куди не можна помістити всіх дітей.

На прифронтових територіях, наприклад, у Харківській та Миколаївській областях, навчання буде виключно онлайн. У Рівненській області 49% шкіл розпочнуть навчання офлайн. Не підуть до школи діти, які живуть у прикордонній з Білоруссю 40-км зоні.

Читайте: У школах Слов’янська продовжать навчатися понад 10 тисяч дітей

Ще одній категорії чоловіків дозволять виїзд за кордон

Із 1 вересня в Україні запрацює програма єВідрядження, яка за рішенням уряду дозволить військовозобов'язаним українцям (зокрема чоловікам призовного віку) виїжджати з України на 7 днів у робочі відрядження, попередньо внісши заставу в 200 тисяч гривень. Досі право на такі відрядження мали лише держслужбовці, відтепер його нададуть і бізнесу.

Послуга поки діятиме в експериментальному форматі, задля цього на порталі Дія з 1 вересня запускається розділ єВідрядження.

Скористатися такою послугою зможуть ФОПи та юридичні особи приватної форми власності. Для цього вони повинні відповідати таким вимогам:

  • подали податкову звітність;
  • не мають заборгованості з єдиного внеску на державне соціальне страхування;
  • середня заробітна плата в компанії становить не менше 20 тисяч гривень;
  • внесли гарантований платіж у 200 тисяч гривень
  • кількість застрахованих осіб в компанії за останній місяць звітного кварталу має бути не менше ніж 10 осіб.

Виїхати у таке відрядження за кордон можна буде не більше ніж на 7 днів. Отримати дозвіл на виїзд одночасно зможуть не більше 10% від кількості застрахованих осіб, однак при цьому не більше 10 людей із компанії одночасно.

«Попередньо підприємець вноситиме 200 тис. грн застави на власний ескроу-рахунок в Ощадбанку. Ці гроші йому повернуть після того, як особа, що була у відрядженні, повернеться до України. В разі порушення умов відрядження заставу перерахують на потреби Міністерства оборони, підприємство не зможе більше ніколи оформити нові дозволи на виїзд співробітників за кордон, а вже діючі будуть скасовані», — пояснила міністерка економіки Юлія Свириденко.

Окремі роз’яснення надав і міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

«З 1 вересня оформити дозвіл на виїзд за кордон можна буде на порталі Дія в декілька кліків», — запевнив він.

На Донеччині змінюється час комендантської години

Від 1 вересня на Донеччині змінюється час комендантської години.

За інформацією голови Донецької обласної державної адміністрації Павла Кириленка, з 1 вересня обмеження на пересування та спеціальний режим світломаскування діятиме на Донеччині з 21-ї до 5-ї години.

Нагадуємо, під час комендантської години забороняється:

  • перебувати на вулиці та в інших громадських місцях;
  • переміщатися транспортом або пішки.

Нові правила для обмінників та запуск малої приватизації

З вересня усі пункти обміну валют зобов'язали мати камери відеоспостереження.

Ці вимоги стосуються приміщень усіх небанківських фінустанов та операторів поштового зв'язку, які торгують валютою.

Наприкінці липня НБУ зробив умови роботи пунктів обміну валют більш жорсткими. Насамперед їм заборонили публікувати курс валют на табло на вулицях. Цю інформацію можна буде розміщуватися виключно в касах установ.

З 1 вересня також уряд планує активно запустити процес малої приватизації.

Згідно з ухваленою постановою, як пояснював прем'єр Денис Шмигаль, скоротять терміни проведення повторних аукціонів, а також передачі майна їхньому переможцю.

Об'єкти будуть приватизувати одразу з необхідними документами. Крім того, має покращитися методика визначення вартості, і це дозволить забезпечити справедливу ціну й пришвидшить процес аукціонів, запевняв прем'єр.

"При цьому принцип прозорості та відкритості залишаються ключовими", - заявив Шмигаль.