Українців готують до того, що опалювальний сезон 2022/2023 не буде легким. Десь температура в кімнатах буде нижчою, ніж зазвичай. А десь централізованого опалення зовсім не буде.
Вже навесні 2022 року Україна почала підготовку до наступного опалювального сезону. Адже вже тоді було зрозуміло, що в умовах повномасштабної війни він не буде легким. Так, наприклад, мешканців Донецької та Луганської областей попередили, що централізованого опалення не буде. Адже газопровід пошкоджений, а полагодити його в умовах бойових дій неможливо і недоречно. Ми вирішили проаналізувати, як країна в цілому готується до холодів.
Отже, почнемо з того, що у серпні Президент Володимир Зеленський підписав Закон про мораторій підвищення цін на газ та тепло
Закон передбачає, що мораторій буде діяти протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після його завершення.
Закон забороняє підвищувати тарифи для всіх категорій споживачів на:
- розподіл природного газу;
- теплову енергію (виробництво, транспортування та постачання);
- постачання теплової енергії та гарячої води.
Ціна на газ для побутових споживачів, ОСББ, виробників тепла для населення, якщо вони уклали договір з Нафтогазом, залишається такою ж, як була станом на 24 лютого 2022 року.
Підписаний Президентом Закон також тимчасово забороняє постачальникам газу примушувати побутових споживачів оплачувати заборгованість (у тому числі включати заборгованість у рахунок на оплату, подавати судові позови, стягувати у примусовому порядку, припиняти газопостачання у зв'язку з заборгованістю тощо).
Також Закон дає можливість Нафтогазу України отримати додаткові кошти для закупівлі газу на зиму.
Уряд виділив 1,4 млрд грн для реагування на проблеми з опаленням
27 серпня Прем’єр-міністр Денис Шмигаль у себе в Telegram написав, що цей опалювальний сезон без перебільшення стане найскладнішим в історії незалежної України. Головний ризик — це терористичні акти росії проти критичної інфраструктури.
Тому Уряд виділяє 1 млрд 409 млн гривень на закупівлю стратегічного запасу матеріальних резервів, який дозволить оперативно реагувати на виклики та проблеми тепло- і водопостачання. Мова йде про обладнання із простим та швидким розгортанням та обслуговуванням.
Паралельно із закупівлями Уряд продовжує ремонти критичної інфраструктури й іншу підготовку до опалювального сезону. Стан готовності зараз 75%.
У Міненерго запевняють, що запасів вугілля у нас накопичили в 2,5 рази більше, ніж потрібно. Але із газом складніше – до необхідних 19 млрд кубів ми ще не дійшли.
Уряд Норвегії виділить 2 млрд норвезьких крон (понад $200 млн) для забезпечення України газом, повідомила пресслужба норвезького уряду
Уряд Норвегії пропонує виділити 2 млрд норвезьких крон, щоб забезпечити українцям доступ до природного газу цієї зими. Там наголосили, що Україна попросила Норвегію взяти на себе провідну роль у забезпеченні її доступу до енергії.
Під час липневого візиту Прем'єр Норвегії Йонас Гар Стьоре до Києва, він оголосив, що Норвегія збільшить свою допомогу Україні на 10 млрд норвезьких крон у 2022 та 2023 роках.
Норвегія спрямовуватиме свою підтримку до України через Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР). Норвегія також закликала інші країни надати підтримку щодо закупівлі газу через ЄБРР.
“Маємо відвикнути жити взимку з відкритими вікнами та обігрівати вулицю”, - голова Мінрегіону Олексій Чернишов
Ще у червні голова Мінрегіону Олексій Чернишов у себе на сторінці Facebook написав, що маємо відвикнути ідею жити взимку з відкритими вікнами та обігрівати вулицю.