Повномасштабне вторгнення росії в Україну стало для багатьох шоком. І хоча керівництво країни говорить про те, що їх попереджали про війну заздалегідь, від звичайних людей цю інформацію приховували.
Попри це, українські військові бригади активно готувалися. Вони вже мають досвід війни від 2014 року, тому продовжували робити те, що було у їх силах.
81 окрема аеромобільна бригада - одна з бойових бригад, які зарекомендували себе ще з початку війни на Донбасі. Журналісти сайту міста Слов'янська поспілкувалися з її представниками і дізналися, як змінилася ситуація серед військових зараз, під час широкомасштабної війни.
Про те, як змінилася робота бригади, як працюють військові та чим ця війна відрізняється від попередніх років, нам розповіли прес-офіцерка 81 окремої аеромобільної бригади Валерія Скорик та замкомбата, військовий, який знаходиться на війні з перших її днів з позивним Аметист.
“Як змінилася робота бригади? Мабуть так само, як змінилася робота ради офісу президента України та інших структурних підрозділів. Якщо до 24 лютого не було активної фази війни, відповідно, всі структурні підрозділи держави виконували як бойові завдання, так і заходи повсякденної діяльності. Зараз відповідно робота бригади направлена на підтримання бойової здатності, навченості підрозділів”, - пояснив Аметист.
Щодо його підрозділу, кількість охочих прийти на військову службу не збільшилась, основний склад нових людей - це мобілізовані, - каже чоловік.
Проте, Валерія додала, що на сторінки соціальних мереж часто надсилають запити про те, чи можна підписати контракт з бригадою. Останні два-три місяці часто поступають запити і на переведення до ДШВ з інших бригад, або територіальної оборони. На день до 5-6 звернень військовослужбовиця отримує точно.
Дійсно, сучасна війна відрізняється від тієї, яка була буквально до повномасштабного вторгнення. І зараз ми говоримо не лише про масштаби.
“До 24 лютого була неактивна фаза війна. Особовий склад, хто підписав контракт у 2018-2019 році, вони не бували у активній фазі війни, тому проведення наступальних, рейдових дій на практиці особовий склад не мав. Зараз цей досвід активно набувається”, - пояснює замкомбата.
Попри те, що зараз триває дуже активна фаза війни, військові мають час на відпочинок. Можливо, не стільки, скільки було його раніше, але його намагаються організовувати. Це може бути час між боями.
Також у військових є можливість спілкуватися з рідними, якщо це важко в умовах бойових дій, то керівництво намагається організувати це спілкування.
Людей всередині намагаються змінювати. Як таких ротацій батальйон сам не проводить, але є поповнення та зміни особового складу. Людей намагаються максимально замінювати на позиціях і давати можливість набратися сил.
“Краще носити важкі обладунки воїна, ніж легкий нашийник раба”, - каже Аметист, пояснюючи мотивацію наших українських захисників.
Війна сама по собі є дуже важкою. Але завжди серед всього, що відбувається, найважчим дається втрата побратимів.
На озброєнні 81 ОАеМБр є не лише наша, але й іноземна зброя. Наприклад, нещодавно презентували роботу L 119, вона відрізняється точністю. Хлопці військові дуже задоволенні озброєнням. Але варто додати, що насправді ідеальної зброї не існує. У кожної техніки є своє призначення, свої задачі. Для того, щоб користуватися іноземною зброєю чоловіків відправляють на навчання. Насправді, іноземної зброї дають багато. Це і М777, польські Краби, Bushmaster. Часто використання її залежить від роду військ та місцевості, на якій відбуваються бойові дії.
“Зброї не може бути достатньо, поки на нашій землі є ворог. Якби її було достатньо, ворога б вже не було”, - впевнена Валерія.
Зброя дійсно потрібна, хоча до війська її постачають, не можна говорити про нестачу, але у випадку війни, коли втрати доволі часті, зброя і спорядження завжди будуть бажаними для військовослужбовців.
Окрім зброї, у військових завжди є велика потреба в хорошій екіпіровці. Бронежилети, каски, в яких би було легко маневрувати. Серед головних потреб також забезпечення нічними засобами спостереження. Необхідно йти в ногу з часом, щоб особовий склад міг рівномірно працювати як вдень, так і вночі, - зазначає військовий.
Величезну роль грає підтримка українців. Велику вдячність військові висловлюють лікарям, які допомагають знаходячись на своїх місцях і щодня рятують життя нашим воїнам.
“Відчувається підтримка українців окупованого Херсону, де знаходяться наші військовослужбовці, які також там виконувати бойові завдання, які їм, на жаль, ніхто зараз не ставить. Але даний особовий склад зараз там є. І вони намагаються щодня наближати нашу перемогу”.
Валерія каже, що помітила цікавий факт- навіть виїжджаючи люди продовжують допомагати військовим. Часто волонтери самі виходять на бригаду чи військових. Наприклад, до Валерії звернулася жінка, яка передала війську близько 50 кілограмів сухого борщу. Також до бригади звернулися закордонні волонтери, які збираються робити музей війни. Вони запропонували війську допомогу у вигляді медикаментів, одягу, амуніції в обмін на трофейні речі окупантів.
Але допомагають і ті, хто залишається. Часто приносять консервацію, діляться продуктами, які самі мають. Звичайно, що на початку повномасштабного вторгнення ресурсів у людей було більше ніж зараз. Були і ситуації, коли люди допомагають після обстрілів відновлювати будинки, діляться водою, допомагають один одному. Але при цьому, щоденно виявляють колаборантів, які намагаються злити росіянам дані про українське військо.
“Підтримка людей відчувається, відчувається об’єднання. Війна зблизила українців. Так, у 99,9% війна - це тотальний мінус, але завдяки війні українці дійсно згуртувалися проти ворога і діють спільно. Це дуже помітно, що українці стали нацією”.
81 ОАеМБр була і залишається на захисті України, а наше завдання - допомогти українському війську. Зробити все, щоб їх сили були виправдані, а боротьба була спільною.