Військовий облік жінок - все, що треба знати

Питання військового обліку та мобілізації жінок набуло особливої актуальності від початку війни й досі викликає багато запитань та суперечок. З 1 жовтня в Україні на військовий облік почнуть ставати усі жінки з переліку професій та спеціальностей.

Що робити жінкам, професія яких підходить для взяття на облік, чи будуть їх мобілізувати, чи зможуть вони виїжджати за кордон?

Ми зібрали всю необхідну інформацію по темі.

Жінки яких професій підлягають військовому обліку:

Нині, відповідно до наказу Міноборони №313, жінки 14-ти спеціальностей повинні стати на військовий облік. 

З 1 жовтня на військовий облік зобов’язані стати представниці таких спеціальностей:

  • Хімія, хімічні технології та інженерія, біологія.

  • Телекомунікації та радіотехніка.

  • Інженерія програмного забезпечення, комп’ютерні науки, інформаційні системи та технології, комп’ютерна інженерія, системний аналіз, кібербезпека, мікро- та наносистемна техніка, автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології.

  • Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка.

  • Науки про Землю, географія, фізика та астрономія.

  • Харчові технології, технологія виробництва і переробки продукції тваринництва.

  • Забезпечення військ, озброєння та військова техніка, технології легкої промисловості.

  • Фізична терапія, ерготерапія, медична та психологічна реабілітація, громадське здоров’я, фізична реабілітація, промислова фармація, санітарія та експертиза.

  • Стоматологія, медицина, медсестринство, фармація, технології медичної діагностики та лікування.

  • Біомедична інженерія, біотехнології та біоінженерія.

  • Ветеринарна медицина, ветеринарна гігієна.

  • Облік і оподаткування, маркетинг, менеджмент, підприємництво, економіка, фінанси, банківська справа та страхування.

  • Видавництво та поліграфія.

  • Психологія, соціальна робота, соціальне забезпечення.

У коментарі виданню "Факти ICTV" старший юрист міжнародної юридичної фірми CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang Наталія Наконечна зазначила, що у наказі Міноборони є два переліки:

  • Перший – Перелік спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на облік військовозобов’язаних. Саме в ньому прописані 14 спеціальностей та сім професій, сам факт здобуття яких містить вимогу до жінки стати на військовий облік (якщо вони придатні за станом здоров’я та віком).

  • Другий – Перелік спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями. У ньому прописано 35 професій та 76 спеціальностей, більшість з яких не потрапили до першого переліку. Але вони теж вважаються спорідненими з відповідними військово-обліковими спеціальностями.

Наконечна пояснила, що у другому переліку є такі спеціальності, як музичне і сценічне мистецтво, менеджмент, право, банківська справа, готельно-ресторанна справа тощо.

«Не зовсім зрозуміло, чи роблять професії/спеціальності з другого переліку (окрім тих, які є в першому) жінок зобов’язаними стати на військовий облік. З неофіційних коментарів представників центрів комплектування (колишні військкомати), наразі на військовий облік в обов’язковому порядку ставлять лише за спеціальностями/професіями з першого переліку. Але не можна виключати, що підхід надалі зміниться», – сказала вона.

З повним переліком можна ознайомитись за посиланням.

Проте питання, як саме буде визначатися спеціалізація – за документами про вищу освіту чи за фактичною трудовою діяльністю, не визначено. Тобто законодавець цей момент недопрацював та не встановив порядок у жодних роз'ясненнях чи документах.

Втім, якщо проаналізувати питання визначення військово-облікової спеціальності для чоловіків, то на практиці це відбувається у поєднанні інформації і про освіту, і про фактичну роботу та професійні знання. Однак останнє слово залишається за начальником військкомату.

Коли і до якої дати необхідно стати на облік?

Обов'язковий військовий облік для жінок стартує з 1 жовтня цього року. Втім, можна не чекати осені, а стати на облік вже зараз. Це дозволить оминути черги в центрах комплектування та витратити менше часу на всі необхідні процедури.

На сьогодні «дедлайни» не встановлені й граничного строку взяття на облік не визначено. В Україні з минулого року розпочався поступовий процес, в результаті якого жінки відповідних спеціальностей мають стати військовозобов’язаними. А 1 жовтня – лише його старт. Звичайно, під час війни це мало б відбуватися прискореними темпами, але ЗСУ нині не мають потреби в мобілізованих жінках. 

Як стати на військовий облік і які для цього потрібні документи?

Українкам потрібно прийти до територіального центру комплектування та соціальної допомоги за місцем проживання ( у минулому – «військкомати»). При собі мати паспорт, ідентифікаційний номер, документ про освіту/професію (диплом, свідоцтво).

Проходження медкомісії є обов’язковим як для жінок, так і для чоловіків - тобто проводиться вона для всіх військовозобов’язаних. Відбувається це в лікарських закладах за направленням територіального центру комплектування та соціальної підтримки. 

Що буде, якщо жінка не стане на військовий облік? Чи передбачені якісь санкції до тих, хто цього не зробить?

Як стверджують представники органів військового управління, до кінця 2022 року ані жінки, ані керівники підприємств, де працюють жінки, не нестимуть адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку, тому що цей період визначений як перехідний.

Взагалі ж за порушення правил військового обліку передбачена адміністративна відповідальність, а саме -  стаття 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Штрафи за цією статтею для військовозобов’язаних передбачені в розмірі від 510 до 850 гривень. За повторне порушення протягом року - від 850 до 1 700 гривень.

А ось якщо вони ухиляються від військового обліку після попередження, зробленого керівником «військкомату», це вже 337 стаття (частина 1) Кримінального кодексу. Передбачене покарання - від 5 100 до 8 500 гривень або виправні роботи до одного року.

Чи заборонять жінкам виїзд за кордон після того, як вони стануть на облік?

Так, для військовозобов’язаних жінок, як і для чоловіків під час воєнного стану виїзд за кордон обмежений. Це не стосується тих, хто не підлягає призову на військову службу під час мобілізації.

Втім, наразі діють виключення з загальних правил, які розповсюджуються як на чоловіків, так і на жінок, наприклад:

  • наявність 3-ох або більше неповнолітніх дітей;

  • супроводження батьків, чоловіка, дитини з І-ІІ групами інвалідності;

  • навчання у закордонному ВНЗ;

  • відрядження заброньованих осіб тощо.

Щодо жінок, які вже знаходяться за кордоном, за законом, військовозобов’язані мають після повернення додому в семиденний строк стати на облік у територіальному центрі комплектування за місцем проживання. Але ж українські жінки, які зараз перебувають за кордоном, поки вони не стали на військовий облік, не є військовозобов’язаними, підкреслює юрист. Від жінок просто очікують, що вони якнайшвидше прийдуть до своїх «військкоматів». До того ж ніхто не сподівається, що всі жінки, які за спеціальністю підлягають військовому обліку, повернуться відразу після 1 жовтня - у країні йде війна, і вони там знаходяться, щоб вберегти себе та своїх дітей. Повторимо – до кінця року ніяких покарань не передбачено.

Після того, як жінка стане на облік, її обов’язково мобілізують?

Наразі необхідності мобілізовувати жінок немає. Якщо тільки збройним силам не знадобляться якісь окремі військові спеціальності. 

До речі, на майбутнє - в мирний час жінки можуть бути прийняті на військову службу тільки в добровільному порядку, за контрактом, уточнює юрист.

Що робити тим жінкам, які не повинні ставати на військовий облік?

Наразі залишається відкритим питання, що робити тим жінкам, спеціалізація чи професія яких не входить до переліку професій, обов'язкових до постановки та облік.

Чи потрібно їм звертатися до центру комплектування для отримання "довідки", що їм не потрібно ставати на облік? І чи буде така довідка взагалі? 

Чи треба носити з собою документи про освіту та актуальний перелік спеціальностей/професій?

А як тоді такій жінці виїхати за кордон, оскільки в неї не буде жодних документів від центру комплектування?

Ці питання поки не врегульовані на законодавчому або хоча б на підзаконному рівні. Відповідь ми зможемо отримати трохи згодом, коли почнеться активна фаза реалізації цих нововведень.

Підписуйтеся на наші оновлення у Viber (новости Славянска)

Слідкуйте за нами в Instagram

Та телеграм: https://t.me/news6262