Харків був одним з перших міст, який зазнав страшних бомбувань буквально у перші ж дні повномасштабної війни.
24 лютого, у перший же день великої війни, російські снаряди поцілили не лише в людей України. У цей день вперше був обстріляний екопарк Фельдмана, що знаходився на околицях міста. Першим же снарядом вбило стадо оленів, що жили на території. Для усіх це стало великим потрясінням і стресом. Тоді керівництво почало швидко продумувати план евакуації тварин.
Журналісти сайту міста Слов’янська 6262 поспілкувалися з одним із наукових співробітників екопарку Фельдмана Андрієм Гапченко.
Про те, як тварини переживали обстріли, скільки вижило, як їх евакуювали та що відбувається з екопарком зараз, читайте далі в матеріалі.
***
Екопарк Фельдмана не готувався до великої війни, - каже Андрій Гапченко. Ніхто не вірив, що таке дійсно може відбутися у 21 сторіччі. Ніхто не вірив, що люди ладні вирішувати свої питання за допомогою зброї, а не слова.
У перший же день повномасштабного вторгнення снаряди прилетіли в екопарк. Тоді загинули як мінімум шість оленів. Усі тварини, звичайно, перелякалися. Цим ряд трагічних подій для парку не закінчився. Одразу працівники почали шукати можливість евакуювати тварин. Зробити безпечно це вже було неможливо. Обстріли лише посилювалися.
Для того, щоб хоча б якось врятувати частину тварин, працівникам екопарку довелося відкрити вольєри. Випустили тварин, які і так живуть на території України, Харківщини зокрема. На волі їх шанси вижити були удвічі вищими. Хоча поле перед екопарком тоді вже було заміноване.
У новинах ледь не кожен раз з’являлася інформація про обстріли парку і жертви, які там були.
17 березня у Фельдман Екопарку внаслідок обстрілів російських окупантів було зруйновано зимові вольєри людиноподібних мавп, загинули два орангутанги і шимпанзе. Про це повідомили на офіційній сторінці Facebook Фельдман Екопарку.
4 квітня парк знову обстрілювали. Інфраструктура та вольєри зруйновані. Тоді найбільшою проблемою були великі хижаки.
7 березня зникли декілька працівників екопарку. Почалися пошуки, до яких залучили правоохоронців. 19 квітня в екопарку повідомили, що вдалося знайти тіла зниклих. Співробітників розстріляли окупанти, а тіла забарикадували у підсобному приміщенні.
На початку травня російські війська обстріляли регіональний ландшафтний парк із зоопарком "Фельдман-Екопарк" біля Харкова під час евакуації там африканських буйволів. Унаслідок ворожого обстрілу загинула одна людина, ще двоє були тяжко поранені.
За словами засновника зоопарку Олександра Фельдмана, під обстріл тоді потрапила команда співробітників парку та волонтери, весь транспорт, на якому вони приїхали, було знищено. Загиблому було лише 15 років, він допомагав батькам у годівлі й евакуації тварин. Фельдман додав, що це вже шоста жертва під час повномасштабного російського вторгнення. За життя двох поранених продовжували боротися лікарі.
Також повідомлялося, що на території екопарку виявили двох російських солдатів, як вони потрапили туди — невідомо.
***
Усього в екопарку Фельдмана жили більше 300 видів та порід тварин, а це близько 5000 особин.
На жаль, частина з них загинули через бойові дії. Але при цьому вдалося врятувати близько 70%. Сам Андрій Гапченко не брав участь в евакуації тварин, але розказав нам, як це відбувалося.