З початком повномасшабного вторгнення росії на територію України агресор посилив інформаційний тиск на суспільство, зокрема на освітню галузь. Крім того, окупант робить все можливе для того, щоб русифікувати освітній процес на захоплених територіях України.
У росії дітей з самого малечку привчають сліпо вірити у могутність своєї держави і вже з дитячого садка підтримувати політику путіна. Так, у дошкільних навчальних закладах проводять виховні уроки, де розповідають, що війна в Україні - це правильно. Такий патріотичний захід проводили в одному з дитсадків Казані. Відео з уроку потрапило у соцмережі.
"Може, президент правильно вчинив, що почав війну на Україні, щоб захистити Дарину, Діну, Софу? Може, правильно? Він же заступився за своїх", - каже вчителька.
Зрозуміло, що такі уроки в росії не виключення, а радше - система. Окремо треба сказати про уроки патріотизму в освітніх закладах 9 травня. У дитсадках та школах влаштовують урочисті маршурування дітей з символікою “Z”, у радянській військовій формі та тематичні фотосесії, листи солдатам на фронт.
Виховательки та вчительки мають також публічно відзвітувати про проведення подібних заходів, аби створити картинку масовості підтримки та єдності.
Шкільні підручники у росії також подають викривлену світову історію, використовуючи пропагандистські наративи. До одного з видавництв з початку повномасштабної війни проти України надійшло “негласне розпорядження” прибрати зі шкільних підручників з історії, географії та літератури “некоректні” згадки про Київ та Україну. Якщо можна, просять не згадувати Україну взагалі. Ця чистка підручників розпочалась ще з 2014 року.
Окрема тема - Юнармія. Це дитячо-юнацька воєнно-патріотична організація, яка створена у росії в 2016 році за ініціативи міноборони Шойгу. Тут фактично готують до служби в армії РФ та пропитують молодь любов’ю до росії та ненавистю до “ворогів”. Зокрема, у Юнармії активно “перевиховують” дітей та молодь на окупованих територіях, викорінюючи все українське, замінивши любов’ю до “нової батьківщини”.
Сьогодні у багатьох країнах проводять патріотичне виховання, проте у росії ця тема набула радикального характеру. Перед дітьми виправдовують військові злочини росіян, прикриваючись добрими мотивами, спотворюють історичні події та мілітаризують дитинство.
Росія прагне виховати ідеологічно правильну молодь, яка продовжить курс країни у майбутньому. Це будуть люди, які не мають ставити критичних запитань, а будуть сліпо вірити в свою імперію.