Тимчасовий захист в ЄС: що він означає і що українцям треба знати про свої права

Через повномасштабний наступ росії на Україну мільйони українців були вимушені шукати прихисток за кордоном.

Центр протидії дезінформації при Раді національної безпеки та оборони України роз'яснює, що 4 березня почала діяти Директива тимчасового захисту Європейського Союзу, яка гарантує негайний захист особам, які тікають від війни. 

Отримати тимчасовий захист можуть:

  • Громадяни України, які проживали в країні, включно до 24 лютого, і були вимушені її залишити через війну;
  • Особи, які отримали політичний притулок в Україні;
  • Громадяни інших країн, які легально перебували на території України;
  • Особи без громадянства.

Цей статус надає право:

  • На освіту;
  • Медичне страхування та обслуговування;
  • Постійне проживання терміном 1 рік з можливим продовженням до 3 років;
  • Доступ до ринку праці;
  • Соціальну допомогу;
  • Забезпечення житлом.

Та надає можливість:

- Повернутися до країни громадянства в будь-який момент;

- Отримати статус біженця у майбутньому.

ЦПД застерігає не поспішати зі своїм рішенням про статус біженця, у вас є щонайменше тиждень, щоб зареєструватися.

Також 3 березня Міністерство внутрішніх справ повідомило, що українські біженці матимуть право жити та працювати в Європейському Союзі до трьох років відповідно до плану надзвичайних ситуацій.

Де оформити документи, якщо ви тікали від війни без паспорта 

Українські громадяни з 24 лютого 2022 року можуть в‘їжджати на територію ЄС за внутрішнім українським паспортом, якщо не маєте закордонного біометричного. 

Якщо ви загубили свої документи, або вони були знищені війною, ви також маєте право на в’їзд до ЄС та отримання тимчасового захисту у будь-якій країні-члені. 

Що треба робити після в’їзду в ЄС

1. Звернутися з відповідною заявою до поліції або відомства з питань іноземців, де ви отримаєте консультацію щодо подальших кроків; 

2. Обов’язково звернутися до Посольства або Консульства України в країні вашого перебування, де ви зможете отримати тимчасове Посвідчення громадянина України; 

3. Після цього ви зможете звернутися для отримання українського закордонного паспорта (знову ж таки через Посольство або Консульство України).

Як оформити тимчасовий захист

Щоб отримати статус тимчасового захисту, треба звернутися із запитом до відповідних національних органів держави-члена ЄС, де ви перебуваєте. 

Якщо ви перебуваєте в Польщі, зверніться до відділу міськради за отриманням PESEL - індетифікаційного номера, який відкриє доступ до всіх прав тимчасового захисту, - роз’яснюється в офіційному Telegram-каналі Європейського Союзу ро підтримку України

У Німеччині, Чехії, Франції та інших державах-членах ЄС процедура та сама. Треба звернутися до найближчого органу місцевої влади. 

Реєстрація максимально спрощена. Процес включатиме подачу заявки та особистих даних. Після цього громадяни України отримують документ, що підтверджує надання тимчасового захисту, та матеріальну допомогу. Кожна країна-член ЄС встановлює свій розмір такої допомоги.

ЄС передбачає надання громадянам України та резидентам країни право жити, працювати, отримувати медичну допомогу, житло та освіту негайно на термін до одного року, без необхідності проходити тривалі процедури надання притулку. Якщо конфлікт триватиме довго, або біженці не зможуть безпечно повернутися, цей статус може бути продовжений ще на два роки.

Водночас, влада Брюсселя закликала прикордонників по обидва боки кордону Україна-ЄС, забезпечити в‘їзд до ЄС усіх, незалежно від національності чи етнічної приналежності.

Доступ до ринку праці та вивчення мови

Майже половина з понад 4,7 млн українців, які тікали від війни до ЄС, - це діти шкільного віку. Більшість вже почали навчання у школах, адже країни-члени ЄС пообіцяли зробити це протягом 3 місяців від моменту приїзду.

Громадянам України працездатного віку статус тимчасового захисту також надає доступ до освіти, зокрема до вивчення мови, щоб мати змогу працювати як найняті працівники або самозайняті.

Для швидшого виходу українців на ринок праці, ЄС через низку власних фондів фінансує доступ до мовних курсів, консультацій та базового навчання.

Доступ до безкоштовних інтеграційних курсів із вивчення мови надається як правило після завершення реєстрації у країні перебування. 

Після цього треба написати заяву до найближчого органу місцевої влади (в деяких країнах це відбувається онлайн). Потім ви матимете змогу вибрати заклад освіти, де будете відвідувати мовні курси.

Крім цього майже у кожній країні ЄС є безліч онлайн-платформ із безкоштовного вивчення мови.

Підписуйтеся на наші оновлення у Viber (новости Славянска)

Слідкуйте за нами в Instagram

Та телеграм: https://t.me/news6262