Вчора, 8 травня, захисники Маріуполя вийшли на зв’язок із заблокованого окупантами Маріуполя і поспілкувалися з журналістами про нинішню ситуацію на Азовсталі та можливий розвиток подій.
Дивіться: Захисники Маріуполя дають пресконференцію з оточеної Азовсталі — трансляція
Командири захисників Маріуполя, заступник командира окремого загону (полку) спеціального призначення Національної гвардії України "Азов" Святослав "Калина" Паламар та офіцер управління розвідки Ілля Самойленко дали брифінг з маріупольського заводу "Азовсталь".
Військові назвали кілька варіантів розвитку подій у Маріуполі.
За словами Паламаря, один з варіантів — чекати смерті від бомби або від голоду, другий — втекти, думаючи тільки про себе, забувши про присягу (так вчинив командир морпіхів 36 бригади — він намагався втекти з міста з невеликою групою бронетехніки та потрапив у полон, тепер морпіхами командує Серій Волина), третій — скласти зброю та здатися, четвертий — стояти та боротися, даючи шанс українцям.
Офіцер управління розвідки Ілля Самойленко наголошував, що «азовцям» у полоні загрожує смерть, згадавши про бійця Дана, який потрапив до рашистів, а невдовзі його мати отримала фотографію мертвого сина.
Самойленко підкреслив, що захисники Маріуполя мають зв'язок з командуванням і в силі залишається наказ тримати оборону.
Офіцер наголосив, що завдання і моральний обов'язок військових - захищати країну. Але уряд, за його словами, не зміг організувати захист Маріуполя.
Офіцер зауважує, що багато бійців "Азов" віддали свої життя за місто, за країну, за людей України.
Про ситуацію на "Азовсталі" станом на зараз
Святослав Паламар: Ведуть інтенсивні обстріли. Лише за ніч ми нарахували 25 вильотів, зокрема з трьох стратегічних бомбардувальників. Працюють танки, міномети, снайпери, піхота намагається штурмувати.
За останні три дні евакуювали цивільних. Чи всіх евакуювали? Ми не можемо сказати, оскільки жодна міжнародна організація чи українські політики не приїхали на завод, немає спеціальної техніки, щоб розібрати завали.
На території заводу є безліч загиблих цивільних та військових. Два дні тому попри режим тиші загинули троє наших військових: один з них від влучення ПТРК в автівку, яка мала забирати цивільних, а двоє інших - загинули під час скидання бомб з безпілотника. Також шестеро було поранено. Така ціна евакуації цивільних з заводу.
Ми не за слова тут, а за народ України. Ми виконуємо свій військовий обов'язок, нам не треба похвали. Ми завжди будемо боротися, поки живі, за справедливість, за те, щоб вивезти цивільних та поранених військових.
За оцінками бійців, у Маріуполі загинуло близько 25 тисяч людей, переважно цивільних. Водночас українські військові знищили близько 2,5 тисячі рашистів, вдвічі більше окупантів було поранено.
Ілля Самойленко вважає, що міжнародна допомога Україні — це добре, але потрібно більше зброї та амуніції, і що найкращою підтримкою можуть стати правильні дії українського військового командування з оборони півдня України:
«Ви знаєте, що стане більшою підтримкою? Якщо наш головнокомандувач не припуститься помилок при обороні південних регіонів. Я маю на увазі Херсон, Бердянськ, Мелітополь».
Про втрати окупантів
Ілля Самойленко: Українські бійці "Азову" вбили в Маріуполі 2,5 тисячі російських військових та поранили ще 5 тисяч окупантів - це більше ніж 15% військових втрат їхньої армії. Таких втрат завдали з 24 лютого по 15 квітня.
Ми також знищили понад 60 танків і пошкодили ще 30 - це 10% їхніх втрат. А також знищили 10% артилерійських систем окупантів.
Були дні, коли на Маріуполь скидали понад 150 авіабомб. І ми отримали нуль підтримки. Ні повітряної допомоги, ні наземної, ні артилерійської підтримки. Ми фактично були покинуті напризволяще.
Про евакуацію військових
Ілля Самойленко: Ми можемо бути лише евакуйовані, тому що ми вже витратили вже всі наші ресурси для ефективної оборони. У нас все ще є провізія, вода та зброя, зокрема артилерія, але ми не можемо її використовувати, тому що ми близько до міста. Але всі наші ресурси обмежені, ми не отримували поновлення ресурсів. Ми будемо боротися до кращого вирішення ситуації.
Хто міг би допомогти Маріуполю
Ілля Самойленко: Міжнародний розголос став настільки великим, що зараз дуже багато петицій і заяв щодо нашого порятунку. Багато людей хочуть допомогти, але вони не знають як. Втрутитись могла б бути будь-яка країна, лише не росія і не та, що підтримує росію. Будь-яка країна, яка має достатньо мужності втрутитися і зупинити росію, це було б добре для нас.
Більшість з нас має зв'язок з нашими родинами. Ми захоплюємося їхньою підтримкою та дуже любимо їх, вони показують свою любов нам. Одного дня ми зустрінемося з нашими рідними, дружинами і друзями та будемо святкувати перемогу, але ми досі маємо боротися за нашу перемогу, - додав Ілля Самойленко.
Вам також може бути цікаво: