Донеччина, яка з 2014 року пережила російську окупацію, прекрасно розуміла всю важливість волонтерського руху і підтримки військових.
Зараз, у 2022 році на допомогу армії стали навіть ті, хто раніше про волонтерство і не думав. Більшість українців ця війна об’єднала.
Одним із волонтерських пунктів у Слов’янську став колишній магазин “Риболов-Турист”. Навколо нього об’єдналися люди різного віку, різних політичних поглядів, різної статі. Об’єдналися заради спільної цілі - допомагати армії, щоб чужа не зайшла у місто вже вдруге.
Журналісти сайту міста Слов’янська 6262 поспілкувалися з волонтерами цього центру.
Цей волонтерський рух почався з початку повномасштабної війни, з 24 лютого 2022 року. Небайдужі місцеві вже бачили і знають про "прєлєсті рускава міра" і більше не хотіли знову бути окупованими. Активна волонтерська робота - це те, що на той момент могли зробити мешканці Слов’янська.
“Волонтери у нашому центрі - це небайдужі мешканці, які готові на все, щоб допомагати нашим героям захистити рідну землю від загарбника”.
Кожен з волонтерів шукав шляхи, як допомогти, як бути корисним. Хтось вже був знайомий один з одним, хтось вийшов на центр завдяки спільним знайомствам.
“Кожен хотів діяти та бути корисним. Вирішили діяти всі разом, щоб було ефективніше. Раніше на цьому місці був магазин “Риболов-Турист”. Власники з самого початку війни вирішили, що зараз слід діяти та допомагати. Відкрили волонтерский центр”, - розповідає один із волонтерів.
Наразі у центрі допомагають виключно військовим: ЗСУ, ТрО, Нацгвардійцям та іншим силовим структурам. Саме допомога військовим стала для людей пріоритетом.
“Оскільки якщо зараз допоможемо військовими - потім не буде необхідності допомагати цивільним”, - додають волонтери.
У волонтерському центрі працюють всі разом однією командою. Хтось краще знає медикаменти, хтось їжу, хтось розбирається у військових речах. Але загалом робота спільна.
З самого початку намагалися впоратися власними силами - вкладали гроші, приносили речі з дому і паралельно долучали своїх знайомих.
З часом запустили соціалні мережі, через які публікували потреби і прохання. Люди відгукалися. З часом резерви найнеобхіднішого були накопичені, а до волонтерів зі Слов’янська долучилися люди з інших міст та країн.
Їм довірились, адже бачили результати роботи.
Наразі долучаються до допомоги волонтерам й інші міста України та світу. Підключилися небайдужі люди і з Америки, і з Польщі, і з Австрії та Чехії, і з Італії, і з Німеччини.
В Україні так само дуже багато небайдужих міст, які розуміють пріоритети та важливість допомогти сьогодні саме на Сході України. Це і Ужгород, і Львів, і Луцьк, і Одеса, і Полтава, і Київ, і Дніпро, і Горішні Плавні.
Допомагають інші волонтерські організації та інші волонтери. Напрклад велику підтримку надала організація Ukraine Alive 2022.
Як говорять самі волонтери, теоретично допомоги могло і може бути більше, але на запити, де потрібне офіційне підтвердження у необхідності військових тактичних речей, вони отримують офіційні відповіді, що військові всім забезпечені.
“Але це не співпадає з реальністю. Можливо, вони і дійсно мають все необхідне, коли йдуть в перший раз на передову, але в бою вони часто стикаються з вибором: вижити чи врятувати речі”, - говорять у центрі.
Не секрет, що під час активних бойових дій речі швидко виходять з ладу, інколи губляться, або бувають знищені. Саме тому військовим завжди потрібна допомога: від звичайних засобів гігієни до взуття чи форми.
Ще одна проблема, з якою зараз намагається боротися волонтерський центр - це доставка. Пошта не працює. Вибудовувати логістику доставки потрібно самотужки. Всюди мають бути надійні знайомі, які зможуть прийняти відправлення, переправити, куди необхідно, інколи кудись привезти, інколи - розвантажити.
Донеччина знаходиться доволі далеко від кордонів Європи. Саме тому доставити до нас допомогу - набагато важче, ніж в будь-яке місто центральної і, тим паче, західної України. Через це волонтери отримують посилки у значно меншому обсязі. Частина з них може просто не доходити.
Потреб залишається багато: від вологих серветок та засобів гігієни до тактичних речей. І якщо з їжею та медикаментами питання ще виходить вирішувати – десь замовити, у когось позичити, хтось сам принесе і віддасть, то з тактичними військовими речами зараз дуже важко. У будь-якому місті України наразі проблеми з цим. Часто ці речі замовляють за кордоном.
На початку війни цивільні мешканці допомагали, чим могли. Приносили їжу, одяг. Волонтерські організації, які тоді працювали на місці, публікували в соціальних мережах списки необхідного. Доходило до того, що люди власноруч багато шили для військових. Починаючи від розгрузок і плитоносок, закінчуючи спідньою білизною та іншими необхідними речами.
Вже після оголошення про евакуацію місцевих стало набагато менше, тому і допомоги стало набагато менше.
Якщо хтось виїжджає, то може допомогти таким чином - принести у пункт продукти, спеції, речі, які не бере з собою. Якщо вже поїхав, то може допомагати фінансово.
Наразі частина людей залишаються у місті та активно продовжують свою діяльність. Деякі з волонтерів вже виїхали, але вони не сидять, склавши руки. Намагаються допомагати: займаються логістикою, шукають необхідні речі, купують, передають.
До допомоги долучаються і місцеві підприємці.
“Не так багато, як хотілося б. Але ми дуже вдячні тим, хто не залишився осторонь. Дехто допомагає з пошиттям необхідних військових речей, хтось допомагає з перевезенням, хтось з продуктами, хтось фінансово. Основні наші ресурси - це люди. Саме завдяки їм можна вирішити багато питань. Хтось підказав, хтось допоміг, завдяки знайомствам та знайомим знаходимо інших волонтерів. Все тримається на небайдужих людях”.
Допомогу волонтери зі Слов’янська надають усім військовим, які до них звертаються, але перевага, звичайно, надається тим військовим, які наразі у гарячих точках та працюють на Східному напрямку.
Про загальні потреби військових волонтерам відомо, але ті, хто до них звертається, краще знають, чого саме їм не вистачає для роботи. Тому і працюють у відповідь на запити військових. При цьому відкриті до всіх захисників України.
“Головна наша мотивація - жити у мирній, квітучій Батьківщині. Сьогодні просто не можна бути байдужим. Це наше майбутнє, майбутнє наших дітей. Перемога та мир самі собою не настануть. Треба діяти, а не чекати. Само собою не пройде.
Найважче сьогодні - витримка. Бо перший час це адреналін, емоції, а потім настає втома, вигорання. Але наші захисники гідно та міцно тримаються, тому нам є на кого рівнятися”.
Кожен з вас може допомогти українським військовим. Для цього волонтери Донеччини організували збір коштів.
Для придбання необхідних речей, медикаментів, продуктів харчування та гігієни військовим гроші можна надсилати на карту:
4149 6090 1314 3476
Олена Манішевська
Також волонтери збирають гроші на придбання автівок для військових:
4149 4390 0695 0145
Коваленко В.
Instagram
Facebook
Вам також буде цікаво: