Додаткова vs бустерна доза вакцини проти COVID-19 - хто може отримати та чим щеплюють

У грудні 2021 року від Міністерства охорони здоров'я України все частіше сталі надходити новини про додаткову та бустерну дозу вакцини від коронавірусу. Ми вирішили розібратися, чим вони відрізняються, та хто може ці дози отримати.

Сайт 6262.com.ua систематизував відому наразі інформацію про додаткову та бустерну дози вакцини від коронавірусу. Отже, хто їх може отримати, які для цього застосовують вакцини.

Що таке додаткова доза від коронавірусу

Міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко 13 грудня підписав наказ щодо введення додаткової дози вакцини проти COVID-19. Ця доза необхідна для того, щоб убезпечити тих, чия імунна система могла не сформувати належний захист після двох доз вакцини проти COVID-19, а саме:

  1. Людей з первинними або набутими імунодефіцитами, наприклад хворі з гострими та хронічними лейкозами, клінічно агресивними лімфомами, гематологічними злоякісними пухлинами, особи з імуносупресією, спричиненою ВІЛ-інфекцією тощо.
  2. Людей на імуносупресивній або імуномодулювальній терапії, зокрема ті, які отримували хімієтерапію або імуносупресивну терапію після трансплантації органів.
  3. Людей з хронічними імуноопосередкованими запальними захворюваннями, які отримували імуносупресивну терапію до щеплення, наприклад кортикостероїди та деякі імуномодулювальні препарати.
  4. Людей, які отримували високі дози стероїдів з будь-якої причини за місяць до вакцинації.

Читайте: Як у Слов'янську працюватимуть пункти вакцинації з січня 2022

Як отримати додаткову дозу

Людина, яка підпадає під зазначені категорії, має звернутися до свого сімейного або профільного лікаря та отримати направлення на щеплення додатковою дозою. 

Після цього треба записатися до найближчого пункту чи центру вакцинації та взяти з собою на щеплення направлення від лікаря. Лікар вакцинальної бригади має внести дані про введення додаткової дози до електронної системи охорони здоров'я як третю дозу.

Документ про вакцинацію буде чинним 365 днів з дати введення другої дози, його дія не продовжиться. 

МОЗ наголошує, що додаткову дозу не слід плутати з бустерною. Вона рекомендована лише людям із проблемами з імунітетом як частина основного курсу вакцинації. Її введення не впливає на термін дії COVID-сертифіката. Станом на 3 січня 2022 року додаткову дозу отримали 4 159 осіб.

Який інтервал між введенням другої та третьої дози

Додаткову дозу можна отримати щонайменше через 28 днів після другої дози вакцини (або першої дози для вакцини Janssen). Оптимально ввести її в період до 3 місяців після другої дози.

Що таке бустерна доза проти COVID-19

Також у грудні 2021 року МОЗ запровадило бустерну дозу вакцини проти COVID-19 для медичних працівників та співробітників будинків інтернатного типу. Вони можуть отримати її щонайменше через шість місяців з дати отримання другої дози. 

Враховуючи тимчасові рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров'я від 10 серпня 2021 року, ревакцинальну дозу застосовують тільки для вразливих категорій або за появи даних про те, що з плином часу двох доз вакцини недостатньо для належного захисту. Пояснюється це браком вакцин у світі.

Хто ще може отримати бустерну дозу 

Із січня 2022 року в Україні дозволили робити бустерну дозу вакцини від коронавірусу для людей старше 60 років. Її можна отримати незалежно від того, якою вакциною людина щеплювалася раніше.

Літні люди можуть отримати бустерну дозу щонайменше через шість місяців після другої, у період від шести до дев'яти місяців.

Як отримати бустерну дозу

Щоб отримати бустерну дозу, людина віком 60+ може записатися на щеплення у будь-який пункт чи центр вакцинації за умови, що з часу введення їй другої дози вже минуло шість місяців. Станом на 3 січня 2022 року бустерну дозу отримали 5 713 осіб.

Що буде із сертифікатами після бустерної вакцинації

COVID-сертифікат для щеплених бустерною дозою від коронавірусної хвороби з'явиться наприкінці січня. Доти усі, хто вакцинувався бустером, зможуть користуватися "зеленим" сертифікатом про повну вакцинацію. Про це розповіла заступниця міністра з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Марія Карчевич.

Щоб отримати новий цифровий документ, достатньо надіслати запит на порталі чи у застосунку "Дія" не раніше останніх чисел січня, звісно, вже після самого щеплення. Порядок генерації сертифікату нічим не відрізнятиметься від того, як створюються COVID-сертифікати на підставі одужання чи вакцинації. Єдиною відмінністю є термін дії нового документа — він буде чинним 270 днів від дати останнього щеплення. 

Зауважується, що, крім COVID-сертифіката, українці, які отримали бустер, зможуть отримати Міжнародне свідоцтво про вакцинацію. Медичний документ видається за місцем щеплення чи у сімейного лікаря, у ньому мають бути перелічені усі дози вакцинації проти COVID-19.  Цей документ також буде чинним 270 днів від дати останнього щеплення проти COVID-19. 

Яка актуальна схема вакцинації бустерною та додатковою дозою

В Україні змінили змішані схеми вакцинації від COVID-19.

Вакцину CoronaVac від Sinovac Biotech тепер можна поєднувати з векторними (AstraZeneca) та мРНК-вакцинами (Moderna або Comirnaty/Pfizer-BioNTech). Окрім того, після Moderna або Pfizer тепер можна використовувати вакцину AstraZeneca", – ідеться у повідомленні МОЗ України. 

  • 1-ша доза CoronaVac + 2-га AstraZeneca, Pfizer чи Moderna
  • 1-ша доза AstraZeneca + 2-га Pfizer чи Moderna
  • 1-ша доза Pfizer, Moderna + 2-га AstraZeneca

Такі самі схеми можна застосовувати для додаткової чи бустерної дози.