У Слов’янському краєзнавчому музеї ліквідатори розповідали школярам про аварію на ЧАЕС та те, як усували її наслідки.
14 грудня в Україні День вшанування ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яка сталася вже 35 років тому, а саме 26 квітня 1986 року. Дату обрали не випадково - саме 14 грудня 1986 року офіційно здали в експлуатацію саркофаг над сумнозвісним четвертим енергоблоком електростанції, де й стався вибух.
У Слов’янську пам'ять про ті страшні події живе у містянах, які безпосередньо брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської аварії. Напередодні цієї дати для школярів Слов’янська влаштували зустріч з ліквідаторами у міському краєзнавчому музеї.
![]()
![]()
Зокрема восьмикласники спілкувалися з ліквідатором зі Слов’янська Сергієм Храптовичем, який очолює міську в Донецькій області організацію “Союз Чорнобиль України”. Він стисло розповів молоді про те, як чоловіків зі Слов’янська доправили на боротьбу з аварією на ЧАЕС, що вже після аварії місто було схожим на моторошний привид.
Розповів Сергій Храптович і про те, що офіційно встановлені владою СРСР дози радіації для ліквідаторів зовсім не відповідали дійсності. А наближені до реальних дози можна було отримати, тільки якщо помножити офіційні цифри на чотири.
Ліквідатор визнає, що Радянському союзу тоді різні передові країни пропонували допомогу. Серед них була і Японія, яка вже пережила наслідки радіації після скиду атомних бомб на Хіросіму й Нагасакі. Але СРСР відмовився, хоча й використовув японські бульдозери на радіоуправлінні.
Молодь, у свою чергу, зацікавило, як Сергій Храптович ставиться до серіалу “Chernobyl” від каналу HBO та чи дивився він його. Чоловік відповів, що до цього такі фільми більше ніхто не знімав, і авторам фільму слід подякувати за те, що вони наблизили реальність подій на Чорнобильській АЕС та у Прип’яті:
А ще слухачі спитали, чи дійсно променева хвороба така, як показали у серіалі. Ліквідатор пояснив що є такий термін ГПХ - гостра променева хвороба. Це страшна хвороба, яку можна порівняти хіба що з опіком значного ураження.
Читайте: «Каждый выполнял свой гражданский долг», - ликвидаторы из Славянска о Чернобыльской катастрофе
Хоча про Чорнобильську катастрофу можна говорити годинами, у школярів була можливість отримати відповіді на найголовніші питання від тих, хто все бачив на власні очі.
Завтра ж у будівлі Слов’янської ВЦА має відбутися зустріч ліквідаторів з владою міста. Про те, що там будуть обговорювати, читайте згодом на нашому сайті.
Ще більше цікавого - у нашому Viber