Вакцинація у Слов'янську триває. Наразі у місті можна вакцинуватися трьома вакцинами: Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, CoronaVac.
У Слов'янську наразі зареєстровані три вакцини проти COVID-19: AstraZeneca, вакцина від Pfizer та CoronaVac.
Читайте: Куди телефонувати, якщо хочеш вакцинуватись у Слов'янську
6262.com.ua спробує розказати головне, що треба знати про ці вакцини, та знайти їх відмінності та спільні риси.
Вакцина від Pfizer та BioNTech
Розробник: німецька біотехнологічна компанія BioNTech разом з американським фармацевтичним гігантом Pfizer.
Дози: 2
Зберігання: –70 °С
Принцип дії: В основу вакцини покладена технологія, яка розробляється вже впродовж кількох десятиліть, але ніколи раніше не застосовувалася в жодній схваленій вакцині. Її головний компонент — молекула матричної РНК, у якій записана інформація про антиген — білок вірусу SARS-CoV-2, що є збудником COVID-19. Коли ця молекула потрапляє всередину людської клітини, синтезується білок, а наш організм виробляє на нього імунну відповідь. Такі вакцини називають РНК-вакцинами.
Саме із застосуванням цієї нової технології пов'язаний один із головних недоліків вакцини: на відміну від більшості інших, створених за старішими технологіями, її потрібно зберігати за температури -70°C. Очевидно, що для цього потрібне спеціальне устаткування.
Як і кому вводять:Сьогодні вакцину можуть використовувати люди віком від 16 років, а випробування з учасниками молодшого віку тривають.
Для вакцинації потрібно ввести дві дози з інтервалом у три тижні.
Ефективність:За даними виробника, ефективність вакцини після першої дози становить 95%. Це хороший показник, якщо порівняти з іншими вакцинами від різних захворювань. Як і більшість інших типів вакцин, вона не може стати причиною захворювання, від якого захищає (у цьому разі COVID-19) навіть теоретично. Адже не містить вірусних часток, і вони не використовуються в процесі виробництва вакцини. Крім того, вона навіть теоретично не може вплинути на геном людини.
Можливі побічні ефекти:До клінічних випробувань не залучалися люди, у яких раніше спостерігалася сильна алергічна реакція на інші вакцини. Під час клінічних досліджень вакцини від Pfizer/BioNTech випадків такої реакції не було, але під час застосування за межами кліндосліджень вони спостерігалися. Виробник вивчає всі такі випадки й наголошує на тому, що в місцях вакцинації повинні бути всі умови для того, аби надати невідкладну допомогу, якщо вона знадобиться (це саме правило стосується й інших вакцин).
Вакцина не проходила дослідження на вагітних, тому немає достатньої інформації про те, чи буде вона безпечною для майбутньої матері та її дитини.
Які країни використовують:Це найперша вакцина, яку почали застосовувати у США в межах так званого дозволу на екстрене використання (Emergency Use Authorization, EUA). Вона також схвалена в ЄС, Великобританії та низці інших країн.
Вакцина від AstraZeneca
Розробник: шведсько-британська компанія AstraZeneca спільно з дослідниками з Оксфордського університету.
Принцип дії:На відміну від РНК-вакцин, розроблених Pfizer/BioNTech та Moderna, це так звана векторна вакцина. «Вектор» — це вірус, який не шкодить організму людини. Його завдання полягає в тому, щоб доставити в клітину ген хвороботворного вірусу, проти якого потрібно виробити імунітет.
У вакцині від AstraZeneca як вектор використовується вірус мавпячого аденовірусу, який жодної загрози для людського організму не становить. Він доставляє в клітини ген, де закодований білок так званого шипа SARS-CoV-2. Клітина синтезує цей білок, і організм людини виробляє імунну відповідь.
Одна з переваг препарату від AstraZeneca перед РНК-вакцинами, які вже використовуються, полягає в тому, що вона може зберігатися тривалий час при температурі 2-8°C.
Як і кому вводять: В Україні ця вакцина використовується для пацієнтів абсолютно різних вікових груп. В деяких країнах людям після 55 радять використати іншу вакцину.
Препарат вводиться внутрішньом’язово двічі з інтервалом в один місяць.
Ефективність: Наприкінці листопада минулого року AstraZeneca повідомила про позитивні результати третьої фази клінічних досліджень AZD1222. У Бразилії та Великій Британії в ній загалом взяли участь понад 23 тисячі людей. Вакцину випробовували за різними схемами, тому й середня ефективність її була різною. Найкращий результат — 90% — виявили в тій групі, де спочатку учасники отримували пів дози, а через місяць — повну. Якщо ж з інтервалом у місяць давати дві повні дози, то ефективність вакцини становить лише 62%.
На початку лютого цього року AstraZeneca повідомила нові результати аналізу клінічних випробувань своєї вакцини. Уже після першої дози ефективність препарату становить 76%, а після другої, зробленої не менше ніж за три місяці — 82%.
Можливі побічні ефекти:Виробник стверджує, що під час випробування жодного випадку серйозної побічної реакції не сталося.
В Україні найбільш частими побічними ефектами від цієї вакцини є біль у місці ін’єкції, невелике підвищення температури та слабкість. Серйозних побічних ефектів не зареєстровано.
Які країни використовують:Вакцину дозволили застосовувати у Великій Британії та ЄС. Крім того, використання вакцини схвалили в Бразилії, Індії та декількох інших країнах Латинської Америки й Азії.
За попередньою інформацією саме AstraZeneca стала найбільш поширеною вакциною, яку використовують по всьому світові.
CoronaVac
Розробник: китайська компанія Sinovac Biotech.
Принцип дії: Це інактивована вакцина, тобто її головний компонент — нежиттєздатні вірусні частинки. Вони не можуть спричиняти хворобу, але викликають імунну реакцію. Це стара, випробувана технологія, яка використовується для виробництва багатьох інших вакцин. На відміну від РНК-вакцин, вона може зберігатися за температури 2-8°C, як і деякі інші її конкуренти.
Як і кому вводять: Внутрішньом’язово двома дозами. Пацієнтам без обмежень.
Ефективність: Китай ще влітку дозволив використовувати цю вакцину для людей із груп ризику. Наразі доступні попередні дані третьої фази клінічних досліджень із різних країн, і вони помітно відрізняються. Зокрема, у Туреччині її ефективність була на рівні 91%, а в Індонезії — 65%. У Бразилії вона виявилася лише трохи вищою за 50%. Такий низький показник і помітна розбіжність результатів у різних країнах викликали чимало критики та сумнівів у її надійності.
Можливі побічні ефекти: Дослідження в Індонезії не виявили серйозних побічних ефектів. Найгірше, що спостерігалося — лихоманка, яка проходила за кілька днів.
Які країни використовують. Її дозволили або хочуть використовувати такі країни, як Болівія, Чилі, Філіппіни, Сінгапур, Туреччина, Таїланд та деякі інші.