Як будинок у Слов’янську відмовився від центрального опалення - ціни, переваги та недоліки

Опалення у багатоповерхівках та багатоквартирних будинках - вічне болюче питання для мешканців Слов’янська. У 2021 році низка квартир у місті відмовилася від центрального теплопостачання. Про те, як це вдалося, сайту 6262.com.ua розказав голова ОСББ (об’єднання співвласників багатоквартирних будинків), до якого вони належать.

Кожного року із наближенням холодів знову стає актуальною проблема опалення, а точніше - проблема вартості цієї послуги. З року в рік централізоване опалення дорожчає, тому люди все частіше замислюються, як від нього відмовитися.

У лютому ми склали докладну інструкцію того, як від’єднатися від централізованого опалення. Для цього ми звернулися до наказу Мінрегіонбуду №169 "Про затвердження Порядку відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води" від 2019 року.

Читайте: Автономне опалення у багатоповерхівках. У Слов'янську зареєстрували нову петицію

Нещодавно ми дізналися, що перед початком опалювального сезону 2021/2022 низка квартир відмовилася від центрального теплопостачання. 31 серпня на сайті міськради опублікували протокол засідання комісії з питань відключення споживачів від опалення і гарячого водопостачання. 

У протоколі йдеться, що будинок по вулиці Шевченка, 12 переходить повністю на індивідуальне опалення, а по вулиці Ювілейна, 25 у селищі Мирне - тільки одна квартира. 

При цьому додається, що будинок по Шевченка, 12 входить до складу ОСББ “Золоте” (до нього ж належить будинок №10). І щоб він повністю від’єднався від тепломережі, необхідно відключити квартири №4, 7, 15, 19, 21, 23. А в будинку по Ювілейній, 25 у Мирному вже 50% квартир переведені на індивідуальне опалення.

Міняти старі комунікації опалення - “задоволення” не з дешевих

Ми поспілкувалися з головою ОСББ “Золоте” Ігорем Кучеруком про те, наскільки складно відмовитися від центрального опалення, які при цьому виникають проблеми, і скільки вся процедура коштує.

Отже, ОСББ утворилося п’ять років тому. Будинки старі - побудовані одразу після Другої світової війни. Тому комунікації там вже старі та, як кажуть, відпрацювали своє. Поступово об’єднання оновило їх оновило майже всі, окрім тепломережі (вона виявилася найдорожчою). За словами Ігоря Кучерука, тоді повна заміна теплових комунікацій коштувала би близько півмільйона

На той момент в будинку №12 вже дві третини квартир були на автономному опаленні. А в 2019 року на індивідуальне опалення повністю перейшов будинок №10.

Тому повний перехід ОСББ залишався питанням часу. Хтось не перейшов раніше, бо матеріальний стан не дозволяв, комусь і так було комфортно. Але вирішальним стало те, що минулого року на теплових комунікаціях ОСББ сталося кілька аварій підряд. 

Трохи бюрократії

На загальному зібранні мешканці вирішили, що будинок повністю відмовиться від центрального теплопостачання, а більш спроможні мешканці будинку №12 матеріально допоможуть своїм сусідам. Ті, хто ще залишався на центральній тепломережі, написали заяви та передали їх до Управління житлово-комунального господарства. 

Потім виконком дав дозвіл на від’єднання. Далі УЖКГ передало заяви Слов’янськтепломережі. А останнє, в свою чергу, зробило проєкт з відключення будинку. ОСББ цей проєкт оплатило. “Відрізання” від центрального опалення разом з проєктом коштувало для об’єднання приблизно 3 тис. грн. Тут голова ОСББ зазначив, що такий перехід у плані економії вигідніше робити усім будинком, аніж окремою квартирою.

Коли опалення вже “відрізали”, кожна квартира визначилася, який варіант індивідуального обігріву їй “по кишені”. Більша половина мешканців вирішила перейти на газові двоконтурні котли, інші - на електроопалення, а саме на інфрачервоні обігрівачі. 

Електроопалення - вигідніше, ніж газ?

Ігор Кучерук установив у своїй квартирі саме електроопалення з інфрачервоними обігрівачами. Каже, що вони найменш витратні - 0,7 кВт обігрівають приблизно 15 м кв. Загалом у нього в квартирі стоїть сім електрообігрівачів на 0,5 та 0,7 кВт, з них минулої зими працювали тільки шість. При цьому площа його квартири близько 70 м кв. 

Голова ОСББ каже, що одна з головних переваг індивідуального опалення - можливість регулювати температуру. Йому електроопалення коштувало близько 22 тис. грн. - це разом з демонтажем старих труб та батарей, монтажем нового обладнання, посиленням електромережі та закупівлею обігрівачів. 

“В любом случае стало на 50% меньше, чем с центральным отоплением. Еще сразу после образования ОСМД стало понятно, что мы не потянем его. А ждать денег от города - это быть наивным человеком”

Щодо газового опалення, то там перед встановленням котла треба розробляти проєкт - цим займається Слов’янське УГГ. Мешканець квартири купує обладнання (котел, батареї, комунікації тощо). Загалом перейти на газове обладнання коштує близько 40 тис. грн. Ігор Кучерук каже, що на нього перейти складніше та дорожче, ніж на електричне.

Чоловік зауважив, що при виборі опалення слід звертати увагу не тільки на площу квартири, а ще на стан вікон, щілини в стінах, на те, чи утеплений фасад, чи відремонтований дах. Від всього цього залежить, чи буде в квартирі зберігатися тепло. А замислюватися про відмову від центрального опалення слід ще навесні, бо в середині літа - то вже пізно. 

“Нет лучшего хозяина в собственном доме, чем ты сам. Пока вы сами о себе не побеспокоитесь, никто за вас этого не сделает”

Ще більше корисного знайдете у нашій групі у Viber