Як запобігти та розпізнати осінню депресію

«Мабуть, у мене починається осіння депресія» - часто можна почути таку фразу під час розмов з друзями чи родичами. Спробуємо розібратися, що воно таке і як з цим боротися.

Сезонна хандра або депресія, як правило, з'являється навесні і / або восени. Навесніпробудження природи символізує зміни. І якщо у людини є потреба до змін, але вони не наступають, тоді приходить хандра.

А от восени навпаки – природа завмирає, кількість сонця зменшується, адже день коротшає. Відповідно, людина отримує менше вітаміну Dта менше інших корисних речовин.

Читайте: Когда настроение не праздничное: психолог о депрессии и сезонной хандре

Отже, осіння депресія – це не вигадка. Інакше її називають «Сезонний афективний розлад» (САР). Вважається, що головна причина осінньої депресії – саме брак сонячного світла, яке впливає на продукування серотоніну (гормону щастя) в головному мозку.

Зазвичай початок осінньої депресії припадає на жовтень, а пік – на листопад та грудень. Вона йде на спад приблизно під кінець лютого. Статистично від САР частіше страждають жінки.

Якщо просто, то депресія – це про стан, який триває до двох тижнів чи, навіть, більше. Хандра – це про короткочасний емоційний стан, на який впливають, наприклад, дощ за вікном, сильний вітер, невдача на роботі чи навчанні, конфлікти з близькими чи колегами.

Деякі з найпоширеніших симптомів цього розладу

– апатія;

– хронічна втома (відпочинок не усуває проблему, стан “розбитості” зберігається навіть після сну);

– нудьга;

– пробудження вночі і пізніше засипання;

– образливість;

– головні болі;

підвищення апетиту;

– судоми в м’язах і безпричинні больові відчуття у всьому тілі;

– порушення в роботі шлунку і шлункового тракту;

– різкі напади гніву і дратівливість;

труднощі з концентрацією уваги;

збільшення ваги.

Для людей, схильних до осінньої депресії, характерні думки про те, що вони нічого не встигли зробити за літо, відчуття власної нікчемності та того, що жодні дії не мають сенсу та нічого не змінять на краще. Настрій змінюється від «не хочу нічого робити» до «хочу щось цікаве зробити але не знаю, що». Все це зводиться до короткого «мені сумно/погано на душі».

Що робити, якщо «погано на душі»

Якщо такий стан триває близько двох тижнів, то краще звертатися до власного сімейного лікаря, який порадить необхідного спеціаліста. Можна також звернутися до психолога – він також визначить, чи зможе вам допомогти, або доправить до більш компетентного/ї колеги/колежанки.

Саме кваліфікований спеціаліст може призначити необхідні препарати, які стабілізують емоції та стан нервів, вітаміни та добавки, засоби для покращення сну тощо. В жодному разі не купляйте ліки без поради з лікарем та не призначайте їх самі собі або за порадою родичів/друзів/колег/інтернету.

Кілька порад, щоб попередити САР

Звісно, будь-яку хворобу краще попереджати, ніж потім лікувати. Так і з осінньою депресією. Є кілька універсальних порад, якими можна користуватися без страху нашкодити собі:

  • Більше гуляти вдень та вранці, тобто у світлий час доби;
  • Лягати спати та прокидатися приблизно в один і той самий час;
  • Збалансовано харчуватися, бажано також в один і той самий час. Не зловживати вуглеводами, білками, жирами та цукром;
  • Додати в життя фізичну активність (звісно, без фанатизму): робити зарядку, записатися у тренажерний зал або спробувати себе в якомусь новому виді спорту;
  • Тримати свій особистий та робочий простір в чистоті та порядку. Зробити невеличку перестановку в квартирі чи в кімнаті;
  • Вирушити хоча б у невеличку подорож у сусіднє село чи на другий кінець міста, щоб змінити обстановку;
  • Додати в життя трохи яскравих елементів гардеробу.

Будьте уважні до власного самопочуття та почуття оточуючих. Бажаємо вам гарної осені.

Долучайтемь до нас у Viber - там ще більше цікавого та корисного