Новинки у школі, тарифи та електронні лікарняні. Що зміниться в Україні з вересня 2021

У вересні в Україні відбудеться низка змін. Вони стосуватимуться оновлень у школі, тарифів та електронного документообігу.

Українці отримають платіжки за газ із новими тарифами. Школярі підуть у школу з новими карантинними обмеженнями та новим меню в ідальнях. І це ще не все. Про зміни з 1 вересня 2021 року читайте далі.

Новації для початкової школи

З 1 вересня школярі підуть до школи у звичному режимі. 

Читайте: Яким буде початок нового навчального року у Слов'янську

У вересні 2021 року школярі підуть вже до четвертого класу за стандартом Нової української школи. Чотирикласники Нової української школи навчатимуться за новими підручниками. Станом на 2 серпня їх доставили у 81% шкіл. Вони також доступні в електронному вигляді у форматі pdf.

Крім того, у липні Міністерство освіти затвердило нові методичні рекомендації оцінювання учнів 1−4 класів (всі учні 1−4 класів з 1 вересня навчатимуться за стандартами НУШ). 

Замість балів учні початкових класів отримуватимуть від вчителів вербальну оцінку та рівневу оцінку.

Рівневу оцінку рекомендовано визначати з урахуванням динаміки досягнення певного рівня навчальних досягнень та позначати буквами:

  • «початковий» — П,
  • «середній» — С,
  • «достатній» — Д,
  • «високий» — В.

Результати оцінювання особистісних надбань учнів у 1−4 класах рекомендовано виражати вербальною оцінкою. Об'єктивні результати навчання у 1−2 класах — вербальною оцінкою, у 3−4 класах — або вербальною, або рівневою оцінкою за вибором закладу.

Рекомендації також містять Орієнтовну рамку оцінювання результатів навчання учнів 1−4 класів, яка має забезпечити об'єктивність і точність результату оцінювання.

Згідно з новими рекомендаціями, оцінка є конфіденційною інформацією, доступною лише для учня/учениці та його/її батьків або осіб, що їх замінюють.

Читайте: Коли і о котрій у школах Слов’янська пройде свято Першого дзвоника - Розклад

Норми харчування

З 1 вересня 2021 року набирає чинності постанова Кабміну № 305 про нові норми харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку.

Вона застосовується до:

  • закладів дошкільної освіти,
  • закладів загальної середньої освіти та інших закладів освіти, що провадять освітню діяльність на певному рівні (рівнях) повної загальної середньої освіти,
  • дитячих закладів оздоровлення та відпочинку. 

Відповідно до нових правил, енергетична та поживна цінність їжі має відповідати загальним віковим потребам дітей згідно з нормами фізіологічних потреб, визначеними МОЗ.

Планування частки калорійності їжі у загальних енергетичних потребах залежить від режиму (кратності) харчування в закладі:

  • якщо діти споживають лише сніданок — калорійність має становити 25−30% добової потреби,
  • для обіду відповідна частка збільшується до 30−35%.

Також із норм харчування були виключені кондитерські вироби, адже вони містять велику кількість цукру та трансжири. У нових нормах обмежується споживання соків через вміст у них значної кількості цукрів.

До нових норм не увійшли консерви (м’ясні, рибні, овочеві) через високий вміст солі та можливу наявність консервантів, споживання хліба та картоплі зменшено. Натомість новими нормами харчування передбачене збільшення споживання молока та кисломолочних продуктів, круп, бобових.

Крім того, норми не передбачають можливості заміни харчових продуктів: у МОЗ вважають, що для збалансованого харчування дітей має бути повний набір продуктів, через що неможливо замінити один продукт іншим.

Усі деталі запропонованого урядом режиму харчування для дітей, таблиці калорійності їжі, перелік рекомендованих продуктів та правила для алергиків можна переглянути у відповідній постанові Кабміну.

Зважаючи на «об'єктивні труднощі з організацією закупівель харчових продуктів», МОЗ спільно з МОН встановили перехідний період запровадження нових норм харчування — з 1 вересня 2021 року до 1 січня 2022 року, - передає НВ.

Читайте: Як будуть харчуватися школярі Слов'янська у новому навчальному році

Нові тарифи

Для українців, які не перейшли на річний тариф газу, оприлюднили нові ціни. Один кубометр газу буде коштувати від 7,99 до 20,96 гривні за кубометр газу. 

"Нафтогаз", який є постачальником "останньої надії"
,у вересні підвищив свій місячний тариф – до 12 гривень. У серпні газопостачальник забезпечував газом за ціною 11,78 гривні за кубометр. Водночас компанія пропонує річні та сезонні тарифні плани – по 7,96 гривні за кубометр газу.

Вересень стане останнім місяцем з фіксованим тарифом на електроенергію - 1,68 гривні за кіловат-годину для всіх споживачів. Адже з жовтня ціни впадуть для тих, хто споживає менше 250 кіловат-годин – тариф становитиме 1,44 гривні.

У середньому українська сім'я споживає 168 кіловат-годин на місяць. Тож більшість українців відчують здешевлення тарифу, яке відкладали вже кілька місяців, - передає 24 канал.

Читайте також: Порядок виплати пенсій з 1 вересня 2021 року НЕ змінюється

Електронні лікарняні

З 1 вересня електронні лікарняні стануть обов’язковими для всіх медичних установ України, повідомляє пресслужба ПФУ. Лікарі зможуть швидко і зручно виписувати лікарняні своїм пацієнтам. При цьому зникне можливість відкривати лікарняні заднім числом.

Читайте: Коли у Слов’янську відмовляться від паперових лікарняних листів