Потенціал Слов’янська, як би не вважали інші, дуже високий. На жаль, реалізувати його виходить мінімально.
Ми зібрали 10 провальних ініціатив міста, які були дуже привабливими, але так і залишилися на рівні розмов.
Фортеця Тор
Про реконструкцію фортеці у Слов’янську говорили давно, але у 2018 році міський голова Вадим Лях не лише підтвердив те, що збирається долучитися до такого будівництва, але й відкрив окремий рахунок, на який підприємці міста могли скидувати гроші для побудови фортеці. У свій час було зібрано близько 120 тисяч гривень на реалізацію ідеї.
Читайте: Желающие могут внести благотворительные взносы на строительство крепости "Тор" в Славянске
У 2020 році до обговорення фортеці повернулися. Тоді Вадим Лях сказав, що її планують відтворити у парку Шовковичному, а реалізувати проєкт почнуть після завершення робіт у парку. Усі гроші, які були зібрані, планували "перекинути" на рахунок парку. Тоді керівництво Шовковичного у співпраці з музеєм та громадськими діячами мали розпочати реалізацію проєкту.
До сьогоднішнього дня справа так і не зрушила з мертвої точки.
Житло для переселенців
У 2017 році у Слов’янську активно обговорювали реалізацію програми "Житло для переселенців", на яке Євросоюз виділив 720 тисяч євро. Станом на 1 січня 2018 року проєкт був зупинений, а збитки склали ті самі 720 тисяч євро, які так і не змогли вкласти у будівництво гуртожитків для переміщених осіб.
Читайте: Деньги есть, а жилья нет - Вадима Ляха и Игоря Шаповалова обвинили в затягивании реконструкции общежитий для переселенцев
Пізніше говоритимуть про те, що у ситуації винний підрядник, адже проєкт закрили через те, що до зазначеного терміну роботи так і не були виконані. Підрядника оштрафують на 200 тисяч гривень, а місто втратить усі надходження, які виділялися на житло для переселенців.
Читайте:Программа «Жильё для переселенцев» в Славянске провалилась. Убытки — сотни тысяч евро
Реконструкція Площі Соборної
У 2017 році у Слов’янську презентували проєкт реконструкції головної площі міста - площі Соборної, хоча розмови про це розпочалися ще у 2015 році.
У 2019 році Вадим Лях розказав, що проєкт був поданий на розгляд Європейського інвестиційного банку, але підтвердження так і не надійшло.
Читайте: Реконструкция площади в Славянске планируется, но когда - неизвестно
У рамках оновлення площі планували стаціонарну сцену, реконструкцію фонтану, мобільні туалети, пам’ятник Михайлу Петренку, сухий фонтан та пішохідну зону. Реалізувати проєкт планували між 2017 та 2019 роками.
Читайте: Представлен проект реконструкции Соборной площади в Славянске(план)
Староміське кладовище
На місці одного з найстаріших цвинтарів міста збиралися зробити меморіальний парк "Пам’ять поколінь". Ще у 2019 році зацікавлені збереженням історії активісти та організації чекали на паспортизацію об’єкту.
Під час розчищення території Староміського кладовища були знайдені унікальні для нашого міста поховання масонів, незвичайні для Слов'янська надгробки, датовані 19 століттям, і, навіть, польські поховання 1914 року. Тоді було вирішено, що місце не можна закидати. На Староміському кладовищі розпланували створити меморіальний парк.
Читайте: У Слов’янську Староміський цвинтар розчищають від трави та чекають на паспортизацію
Головною проблемою Староміського кладовища був той факт, що ділянка ця не належала місту.
Команда руху “Сильні громади Донеччини” зі Слов’янська планувала у 2020 році відновити територію Староміського кладовища та облаштувати меморіальний парк “Пам’ять поколінь”.
Читайте: Площі, сквери, фонтани, фестивалі: чого ми чекаємо в Слов’янську в наступному році
Староміське кладовище - це велика частина історії Слов’янська, яка багато років була занедбана. Тут тривалий час не розчищали територію, залишки надгробків стали місцем відпочинку асоціальних громадян, і все це - майже у центрі міста.
Наразі роботи там затихли.
Сквер Лісний
У 2018 році у Слов’янську заговорили про реконструкцію скверу в мікрорайоні "Лісний". У місті виділили кошти на розробку плану реконструкції. Тоді ж для жителів міста створили опитування, в якому вони могли обрати, що хочуть бачити у сквері.
Читайте: В Славянске займутся реконструкцией сквера "Лесной"
У листопаді 2018 року під час засідання виконкому начальниця міського відділу екології Лариса Соловей розповіла, що створення парку "Лісний" входить до Програми розвитку та збереження зелених насаджень на 2019-2020 рік, загальна сума якої - близько 115 млн. грн. Вона зазначила, що за 2 роки проєкт "Лісний" планується реалізувати у два етапи робіт на 13 млн. грн.
Як ми можемо бачити, поки ніхто нічого не реалізував.
Читайте: Парк, тролейбуси, площа: що не виконав Слов’янськ у 2019 році
Слов’янський курорт
Ситуація зі Слов’янським курортом взагалі тягнеться дуже довго і дуже заплутано. Напевно, вже всі знають, що сам курорт не належить місту, тому і зробити особливо нічого на місцевому рівні влада не може. Проте, незважаючи на це, обіцянок давалося вже немало.
Ще взимку 2020 року заговорили про те, що справа Слов’янського курорту зрушила з місця. Поговорювали, начебто, курорт віддадуть місту за борги. Адже загалом сума боргу складає 48 мільйонів гривень. Далі, коли курорт мав перейти у комунальну власність, планували реструктуризацію боргу, пошук нового керівництва та інвесторів.
Читайте: Віддадуть місту за борги. Справа Слов'янського курорту зрушила з мертвої точки
На цьому подібні заяви скінчилися, а люди з інвалідністю досі протестують, намагаючись привернути увагу до того, що оздоровниця занепадає.
Читайте: Збережіть наш санаторій! Люди з інвалідністю мітингували на Словкурорті
Тролейбусний маршрут між містами Донеччини
У 2017 році у Краматорську низка активістів заговорила про створення тролейбусного сполучення між містами Донеччини. Це мав би бути тролейбус від Слов’янська до Костянтинівки.
На той момент влада ОДА підтримала звернення людей і створення нового маршруту і тролейбусної лінії Костянтинівка - Дружківка - Краматорськ - Слов'янськ.
За попередніми підрахунками, на втілення цього задуму в життя потрібно було витратити приблизно 200 млн. гривень. Однак керівництво області підкреслило, що створення депо на кінцях лінії в Слов'янську і Костянтинівці у вищевказану суму не входить.
У Костянтинівській міськраді схвалили цю ідею. Заступник міського голови Віктор Василенко запропонував у цей маршрут включити ще й Бахмут. А здешевити проєкт можна було за рахунок заміни тролейбусів електробусами.
На цьому обговоренні проєкт і завернувся.
Відновлення пам’яток архітектури
У 2019 році у Слов’янську заговорили про відновлення архітектурних пам’яток. Для обговорення ідей навіть провели окрему вечірку на місці одного з купецьких будинків, який потребує реставрації.
Тоді громадська організація "Молодь Сходу України" відвідала Польщу і дізналася про спосіб ревіталізації, коли старі будівлі, шахти відновлюють і створюють з них музеї, історичні та інфраструктурні центри. З’явилася ідея зробити таке і у нашому місті.
Для реалізації ідеї звернулися до відділів культури та освіти Слов’янської міської ради, Донецької ОДА та місцевих депутатів. Один з депутатів навіть виступав під час тієї вечірки і обіцяв посприяти відновленню архітектурних пам’яток. Але, на жаль, розмови на цьому і завершилися.
Читайте: У Слов’янську пройшла "Лимонадна вечірка".
Центр стерилізації собак
У 2019 році Слов’янськ встиг подати пропозицію в обласний департамент екології для того, щоб отримати кошти на створення стерилізаційного пункту. Передбачалося, що розміри майбутнього стерилізаційного пункту складатимуть 6 на 12 гектарів. Він мав би бути розрахований на утримання після стерилізації 25 собак протягом 5-7 днів. Орієнтовна кількість працівників - 6 осіб. Будівництво такого центру мало коштувати приблизно 1,5 млн. грн.
Міська влада обговорювала з зооактивістами місце розташування центру, але згоди так і не дійшли.
Через це у 2020 році депутати не підтримали створення стерилізаційного центру для собак. За обласні кошти проєкт стало неможливо реалізовувати, а місто відмовилося виділяти гроші на таке будівництво.
Читайте: Центр стерилізації собак у Слов'янську: чекати чи не чекати
Притулок для літніх людей
Ще у 2018 році у місті заговорили про плани побудувати будівлю, в якій зможуть проживати самотні літні люди. Там би вони отримували і всю необхідну допомогу.
Те саме мало стосуватися і людей з інвалідністю, які повністю залежать від своїх опікунів. Заклад планували облаштувати таким чином, щоб всі ті, хто потребує тимчасову турботу, змогли якийсь час перебувати там під наглядом.
У грудні 2020 року під час зустрічі керівництва міста з представниками організацій людей з інвалідністю знову заговорили про те, що Слов'янську потрібен будинок престарілих. Міський голова розповів, що в якості одного з варіантів розташування такого закладу все ще розглядається будівля відділення офтальмології на Машметі.
У березні 2021 року міський голова Вадим Лях розказав журналістам, що все ще думає про реалізацію цього проєкту і підшуковує необхідну будівлю. Тоді ж голова зауважив, що в існуючих будинках престарілих послуги не безкоштовні. Тому такий заклад може не вирішити проблеми малозабезпечених людей, а бути орієнтованим на людей з фінансовими можливостями.
Досі про долю такого закладу нічого невідомо.