Нещодавно у Слов’янську пройшла барахолка. Зовсім незвичне явище для маленького міста. Особливістю було те, що “Балаган” став не просто обміном речами, але ще лекторієм і місцем свідомого споживання.
Найпопулярніші товари “Балагану” - речі, вінтажні прикраси, книжки, шопери. Все це вже колись використовувалося людьми, але замість того, щоб викинути непотрібне, речам шукають нових хазяїв. Це звичайне явище у Європі і геть дивне для України.
Катя і Настя - одні з організаторок “Балагану”. Обидві “проповідують” свідоме споживання і стверджують, що це не стільки про “еко”, скільки про якість і усвідомленість життя.
Загалом світогляд дівчат доволі сучасний. Вони сортують сміття, намагаються не купляти продукти у пластику, влаштовують у місті прибирання-пікніки і насолоджуються життям.
Та і головним завданням для себе бачать - побудувати нову модель існування, перейти на кращий рівень життя. Це про доброзичливе спілкування між іншими, про допомогу людям і світу, про життя “по фану”.
Економічне споживання, дбайливе використання одягу і взуття, речей - це все почалося ще з сім’ї.
“Ми навіть не середній клас, а трохи нижче”, - каже Настя.
Катя згадує, що через економію, вони з мамою купляли продукти не в одноразовій тарі, а на вагу - це було дешевше. Обережно поводилася з речами, адже якщо щось забруднити чи порвати - іншого найближчим часом не купити. З пакетів і банок робили горщики для квітів. Усі речі використовувалися більше, ніж один раз.
Але це все робиться не на шкоду собі.
“Якщо я в дорозі без води і захочу пити, я не буду помирати від спраги, а куплю собі пляшку води”, - додає Настя.
Хоча економія очевидна, одна пляшка води у пластику коштує приблизно 10 гривень, а якщо купляти півлітра води в автоматі - то це обійдеться у 50 копійок.
Усім знайомим дівчата розповідають про переваги екологічного життя. Пояснюють, чому краще носити з собою торбинки, а не купу пакетів з магазину, чому приємніше на пікніки брати термос і власні горнятка замість того, щоб купляти одноразовий посуд. А ще, чому вони прибирають у місті власноруч.
Однією з перших у дівчат народилися ідея прибирань-пікніків у місті “Клин-Клином”. Просто в одному з місць, де гуляли компаніями, побачили купу сміття. Вирішили поєднати приємне з корисним і дали клич у соцмережах. До них долучилися і незнайомі люди. А ті, хто не зміг прийти на прибирання - скинули гроші на пакети, рукавички і безпосередньо організацію пікніків.