Пулітцерівська премія - одна з найпрестижніших нагород у галузі літератури, журналістики, музики і театру в США, заснована видавцем Джозефом Пулітцером.
Нас зацікавила Пулітцерівська премія у галузі журналістики. Хто ж з українців отримував цю визначну нагороду та за що.
Як виявилося, безпосередньо українці, які живуть і працюють в Україні, цю премію не отримували. Але є два чоловіка, які переїхали з України і стали лауреатами. Сьогодні розкажемо про них.
Данило Берегуляк
Данило Берегуляк наразі відомий фотограф. Більшість його знають як "Daniel Berehulak". Це австралійський фотограф та кореспондент українського походження. Пулітцерівську премію він отримував двічі - за фотографії гуманітарної кризи в Африці під час сплеску епідемії еболи та за висвітлення війни з наркотиками на Філіппінах.
Берегуляк народився у 1975 році у Сіднеї у сім'ї українських емігрантів. Його родина і сам Данило, який був членом Пласту, завжди брали активну участь у житті української спільноти Австралії.
Професійно фотографією чоловік почав займатися у 2000 році, працюючи на Австралійську спортивну агенцію. У 2002 році працює спортивним фотографом у Getty Images у Сіднеї. Згодом переїжджає до Лондона, а зараз живе у Нью-Делі та Барселоні. З 2005 року працює штатним фотографом. Був у відрядженнях в Іраку та Чорнобилі. У Пакистані брав інтерв'ю у Беназір Бхутто незадовго до її смерті. Знімав вибори в Індії. Висвітлював різні соціальні проблеми. Знімав військові дії в Афганістані та Іраку, як долаються наслідки повеней у Пакистані 2010 року та цунамі у Японії у 2011 році. В Африці зняв про наслідки епідемії еболи.
У 2010 році вперше був номінований на Пулітцерівську премію за висвітлення повеней у Пакистані, але нагороду не отримав.
У 2015 році отримує Пулітцерівську премію за висвітлення гуманітарної кризи в Африці під час сплеску епідемії еболи, внаслідок якої загинуло понад 10 тисяч осіб. У 2017 році вдруге нагороджений Пулітцерівською премією за висвітлення війни з наркотиками на Філіппінах. Впродовж 35 днів він зняв 57 вбивств наркозалежних людей та наркодилерів, вчинених філіпінцями у формі самосуду, фактично ініційованого чинним президентом країни Родріго Дутерте.
Майк Ройко
Майк(л) Ройко - американський журналіст, публіцист. Лауреат престижної Пулітцерівської премії 1972 року.
Майк Ройко народився 19 вересня 1932 і був журналістом декількох газет Чикаго, переможець Пулітцерівської Премії 1972 року в категорії "коментар". Майк виріс в Чикаго. Його мати Хелен була Полькою, а батько Михайло Ройко - українцем з міста Долина, Івано-Франківської області.
Він писав про своє місто жорстко, цинічно та жартівливо. Спочатку це були тижневі колонки для газети «Чикаго дейлі ньюз», потім вони стали з’являтися що два дні, а врешті щодня. У 1967–му вони лягли в основу книжки «Проти нього». 1971–го його «Бос: Річард Далей з Чикаго» став бестселлером. Наступного року колонки Ройка відзначили головною нагородою американської журналістики.
Сьогодні в Україні відзначають День журналіста. І незважаючи на велику кількість посередніх видань, які маніпулюють і обманюють, ми віримо, що справжня журналістика жива і втілюємо усі стандарти журналістики в своїй роботі.