"Це шик і лоск". Інтерв’ю з керівником оркестру НГУ Сергієм Молодожоном

Військовий оркестр - це не просто музиканти, це моральна підтримка, культурний розвиток і натхнення армії, Національної гвардії, усіх українців.

Напевно, слов’янці вже звикли до яскравих концертів оркестрів на площі або у різних закладах культури.

Для того, щоб показати, яким є військовий оркестр зсередини, журналісти сайту міста Слов’янська 6262.com.ua поспілкувалися з керівником оркестру НГУ військової частини 3035 майором Сергієм Молодожоном.

Сергій народився у місті Кременчук Полтавської області.

Раніше у загальноосвітні школи ходили вчителі музики і запрошували школярів на навчання. Тоді багато дітей ходило до музичної школи. Дівчата - в основному на фортепіано, хлопці – більш бажали грати на духовихінструментах.

Ще дитиною Сергій пішов навчатися на кларнет, але вчитель видався йому злим. Це на певний час відбило бажання хлопця займатися далі. Але ненадовго.

Пізніше Сергій Молодожон навчався у музичній школі грати на скрипці й трубі. Вже у школі розраховував на те, що буде складати іспити, щоб продовжуватинавчання у музичномуучилищі. Але йому сказали, що як трубач він не дуже сильний фахівець. Студента під час вступу в училище попросили зіграти декілька звуків на тромбоні. Один з викладачів одразу зрозумів, що хлопець має грати саме на цьому інструменті:

“Ти тромбоніст. Забудь про трубу! Маєш яскравий звук на тромбоні!”

Таким чином Сергій Молодожон почав навчатися у Полтавському музичному училищі ім. Миколи Лисенка по класу тромбона у викладача Попіка Анатолія Андрійовича, який був не тільки викладачем, а і мудрим наставником.

У музичному училищі у хлопця стався великий творчий підйом, чому сприяли викладачі: Попік Анатолій та Едуард Головашич, за що він завжди дуже їм вдячний. На Сергія були покладені великі надії. Заняття зі спеціальності (тромбон) проходили три рази на день. Це було важко, але принесло свої плоди.

На 4 курсі Сергій Молодожон взяв 1 місце у Всеукраїнському конкурсі серед випускників музичних училищ (м. Донецьк). Після училища Сергій продовжив навчання у Донецькій державній консерваторії ім. С.С. Прокоф’єва по класу тромбона.

З роботою на той момент у Донецьку було важко, особливо - людині з іншого міста. Оперні театри були зайняті, інші театри - теж. Разом з Сергієм навчався хлопець, який запропонував піти працювати до нього в оркестр військової частини внутрішніх військ.

На той момент оркестр був укомплектований повністю і чоловіка не взяли на роботу. Приблизно через два роки там звільнилося місце, і Сергій почав працювати в оркестрі. Дуже скоро він зайняв посаду концертмейстера групи тромбонів. Диригент оркестру Сергій Щепкін запропонував Сергію Молодожону стативійськовим диригентом цього оркестру, бо на цю посаду по усім вимогам відповідав саме він. Це було дуже несподівано, тому що в оркестрі було багато сильних музикантів та професіоналів своєї справи.

Відчуваючи відповідальність, Сергій вирішив стати диригентом військового оркестру та продовжувати справу попередника.

Військовий оркестр має статус окремого підрозділу. Є оркестри, розказує Сергій, які взагалі були окремою військовою частиною.

Військовий оркестр, звичайно, відрізняється від цивільного. Є багато нюансів, на які звичайні люди, можливо, не звертають уваги. Музиканти військового оркестру завжди повинні мати гарну стройову виправку та фізичну витривалість.

У програму підготовки оркестру входить спеціальна підготовка: підрозділ здійснює музичне забезпечення заходів, передбачених Статутами ЗСУ.

Музикантам доводиться вдосконалювати не тільки навички гри на духовому інструменті, а й бути ще завжди в гарній фізичній формі та морально стійкими.

Оркестр, як і інші військові, проходить фізичну, стройову, вогневу, тактичну підготовки. А фізична підготовка - вона взагалі просто необхідна музикантам. Участь в парадах, всіх церемоніалах, вимагає гарної фізичної форми.

Але все ж головне завдання оркестру - це музика.

Оркестр НГУ обов’язково має грати усі військові ритуальні та урочисті заходи, а саме: проходження урочистим маршем, внесення бойового прапора частини під зустрічний марш, Гімн України та інші музичні твори, які потрібні під час військових ритуалів, а також для концертної діяльності.

По факту, перелік обов’язкових музичних творів - це своєрідний протокол, який час від часу перевіряється навіть комісією з Києва. Комісія перевіряє виступ оркестру на плацу, концертну програму у залі і дефіле (плац-концерт).

“Не секрет, що музика робить сильний вплив на людину. Різні мелодіїта ритми викликають різні емоційні реакції”.

Коли одного разу запитали солдата:

- Ну, ось у вас є військовий оркестр в полку, що він для тебе означає? Як ти його бачиш, які він у тебе викликає емоції, коли ти його чуєш?

Він думав, думав, і відповів:

- Бадьорить та викликає позитивні емоції. А проходження стройовим маршем під оркестр підкреслює урочистість цього військового ритуалу.

Саме це найкраще характеризує те, для чого потрібен військовий оркестр

Підбираючи репертуар, у військовому оркестрі звертають увагу на те, щоб серед музичних творів були різні жанри та напрямки. Патріотичні, військові, ліричні пісні, вальси - вони усі об’єднуються для того, щоб дати глядачам можливість відчути якомога більше емоцій.

Відбір людей до оркестру дуже обмежений, - зізнається Сергій. Наразі найбільша кузня кадрів на Донеччині  - Бахмутський музичний коледж.

Найчастіше, людей для роботи розшукують безпосередньо в училищі, через знайомих музикантів, вчителів. Сам набір відбувається при особистому спілкуванні.

Музичні заняття у оркестру військової частини 3035 проходять щоденно. Можуть вони займатися і у вихідні дні індивідуально. Якщо немає завдань, виїздів, то музиканти мають змогу приділяти більше часу індивідуальним та груповим заняттям.

Військовий оркестр запрошують для виступу на різні державні заходи або на свята до силових структур та навчальних закладів.

“Зараз виконавський рівень оркестру значно зріс завдяки систематичним заняттям та концертній діяльності. Командування частини всіляко сприяє розвитку оркестру, розуміючи, що оркестр – це «візитна картка»військової частини”.

Кожен виступоркестру за межами військової частини сприяє підтриманню іміджу Національної гвардії України.

Творчість - це основа діяльності військового диригента. Сергій Молодожон написав текст і слова полкової пісні, яку виконав оркестр разом з полком вперше на стройовому огляді. Можна помітити, що це «ексклюзив» для Словʼянського полку (це почесне звання військова частина 3035отримала у 2019 році). Сам є композитором і автором пісень.

Робота дає можливість розвиватися у тому, що подобається. Іноді адміністративна функція диригента забирає багато часу і на творчість не вистачає сил і часу. Але у ті дні, коли є натхнення, Сергій проводить експерименти з музикою у сучасних стилях. Сам чоловік вміє грати на тромбоні, ударній установці, гітарі, бас-гітарі та клавішних.

“Якщо не буде у Національній гвардії оркестра , це вже буде інша Національна гвардія. Наявність оркестру для військових структур дуже важлива. Це мотивує, підтримує дух, підвищує культуру, виховує, заряджає урочистістю. Жодні військові структури інших державне не відмовляться від оркестру для супроводження урочистих церемоній. Тому що це, свого роду, шик і лоск. Оркестр робить свою справу”.