Слов’янськ - перше місто на Донбасі, де відкрили автокефальну українську церкву, а разом із радянським світом існував світ української “Просвіти”.
За офіційними документами відомо, що український націоналістичний рух активно розвивався у Слов’янську ще з 1917 року. У певний період у місті діяла “Просвіта”, українська церква, ОУН.
Не секрет, що під час Радянського Союзу і у післярадянський період усі документи, які тим чи іншим способом могли довести “українськість” населення, знищувалися. Але є ті, що збереглися. Частини з них досі приховані, частини відкриті і вже оприлюднені, частини зберігаються у істориків і краєзнавців.
Багато років тому у місті працювала організація “Просвіта”, до якої входила, переважно, еліта суспільства. Перша “Просвіта” була створена на базі хіміко-механічного технікуму.
Приблизно у той же час разом з “Просвітою” у Слов’янську відкрили першу на Донбасі українську автокефальну церкву. Вона знаходилася на місці сучасного Олександро-Невського собору.
Старостою української автокефальної церкви, до якої входили 500 людей прихожан, був Полікарп Марапулець.
Ми поспілкувалися з істориками Олександром Добровольським та Тетяною Лисак щодо українського націоналізму у Слов’янську. А онук Полікарпа Марапульця Геннадій розповів історію свого родича.
Документальні історії українського руху у Слов’янську: